
Cream cheese, sweet chili sauce and coriander dip with smashed potatoes
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
A retro party snack: a block of cream cheese smothered in Thai sweet chili sauce and piled with cilantro, spread out and topped with crispy smashed spiced potatoes.
Ingredients
- cream cheese227 g
- sweet chili sauce180 ml
- cilantro leaves — roughly chopped15 g
- baby potatoes — halved or cut into 2.5 cm chunks675 g
- garlic powder1 tsp
- smoked paprika — 1 tsp2.5 g
- extra virgin olive oil45 ml
Method
- Bring a large pot of salted water to the boil. Add the potatoes and boil for 10 minutes.
- Heat the oven to 220°C / 425°F.
- Drain the potatoes and spread on a baking sheet. Add the olive oil, garlic powder, paprika, 1/2 teaspoon salt and black pepper and toss to coat. Roast for 20 minutes, then crush the potatoes slightly with the bottom of a glass, letting them break apart. Return to the oven and roast until golden and crispy, another 15 to 20 minutes.
- Place the whole block of cream cheese onto a serving plate, pour over the sweet chili sauce to completely smother it and top with the cilantro.
- Using the back of a large spoon, smash the dip down and spread it across the plate to make a flat dip. Top with the roasted potatoes and serve. (Or skip the potatoes and serve the dip with crackers.)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Vegan cream cheese, sweet chili sauce and coriander dip with smashed potatoes
- 227 g Vegan cream cheese instead of cream cheese
Nothing changes; let the vegan cream cheese soften a little before smashing it across the plate.
Dairy-free
Dairy-free cream cheese, sweet chili sauce and coriander dip with smashed potatoes
- 227 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese
Nothing changes; let it soften a little before smashing it across the plate.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £8.44 · 62% spare
£3.23
missing 2 items
Tescoyou pay £9.70 · 39% spare
£5.95
missing 2 items · £2.72 more
Aldi UKyou pay £8.77 · 78% spare
£1.91
missing 3 items
Asdayou pay £5.46 · 52% spare
£2.60
missing 4 items
Morrisonsyou pay £4.39 · 71% spare
£1.28
missing 5 items
£0.81a serve
from £0.81 a serve at Sainsbury's · 5 of 7 ingredients priced
About £3.23 of ingredients used for 4 serves.
£9.41 across 4 shops · all 7 items priced · £0.02 more for bigger packs, 55% spare for later
£3.23
missing 2 items
you'll pay £8.44 · 62% of it spare
£5.95
missing 2 items · £2.72 more
you'll pay £9.70 · 39% of it spare
£1.91
missing 3 items
you'll pay £8.77 · 78% of it spare
£2.60
missing 4 items
you'll pay £5.46 · 52% of it spare
£1.28
missing 5 items
you'll pay £4.39 · 71% of it spare
Buy at
Tesco£1.75

sweet chili sauce
£3.00/1L
need 180 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.24

cilantro leaves
£10.00/1kg
need 15 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

baby potatoes
£0.99/1kg
need 675 gSainsbury's Standard£0.99
Sainsbury's£0.99/1kg£0.99·
Aldi UK£0.99/1kg£0.99·
Morrisons£0.99·
Tesco£1.73/1kg£1.30·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.73

cream cheese
£6.06/1kg
need 227 g2 × Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165G£1.00
Asda£6.06/1kg£1.00·
Sainsbury's£8.04/1kg£2.25·
Tesco£11.61/1kg£3.25·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 45 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£0.69
smoked paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A