
Cold soba noodle salad with peach, cucumber and tomato
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
Chilled nutty soba noodles tossed in a gingery soy-sesame dressing with juicy peach, crisp cucumber and tomato.
Ingredients
- soba noodles270 g
- peaches — stones removed and diced2 ea
- Persian cucumbers — trimmed and diced2 ea
- medium tomatoes — diced2 ea
- scallions — thinly sliced2 ea
- cilantro leaves10 g
- toasted sesame seeds9 g
- garlic clove — grated1 ea
- ginger — grated20 g
- soy sauce30 ml
- toasted sesame oil — including 10 ml for the noodles40 ml
- rice vinegar30 ml
Method
- Bring a large saucepan of salted water to the boil. Cook the soba noodles according to the packet instructions. Drain, refresh under cold water and drain again. Transfer to a bowl, drizzle with 1 to 2 teaspoons sesame oil and toss to coat. Cover and refrigerate for 1 hour, or up to 24 hours.
- When ready to eat, make the dressing in a large serving bowl: whisk together the garlic, ginger, soy sauce, 2 tablespoons sesame oil and rice vinegar.
- Add the cold soba noodles and top with the peaches, cucumbers, tomatoes, scallions and cilantro. Toss to coat. Taste and season with salt and pepper.
- Scatter with sesame seeds and eat immediately.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 270 g Gluten-free soba noodles instead of soba noodles
- 30 ml Tamari instead of soy sauce
Cook the gluten-free soba to the packet time and rinse well in cold water, as it can be more fragile; the dressing is made the same way with tamari.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'sBest choiceyou pay £9.21 · 62% spare
£3.49
missing 4 items
Tescoyou pay £14.78 · 53% spare
£6.94
missing 4 items · £3.45 more
Asdayou pay £16.27 · 45% spare
£8.93
missing 4 items · £5.44 more
Aldi UKyou pay £6.83 · 49% spare
£3.49
missing 5 items
Morrisonsyou pay £9.67 · 69% spare
£3.00
missing 6 items
£0.87a serve
from £0.87 a serve at Sainsbury's · 8 of 12 ingredients priced
About £3.49 of ingredients used for 4 serves.
£16.46 across 5 shops · 11 of 12 items priced · £2.99 more for bigger packs, 60% spare for later
£3.49
missing 4 items
you'll pay £9.21 · 62% of it spare
£6.94
missing 4 items · £3.45 more
you'll pay £14.78 · 53% of it spare
£8.93
missing 4 items · £5.44 more
you'll pay £16.27 · 45% of it spare
£3.49
missing 5 items
you'll pay £6.83 · 49% of it spare
£3.00
missing 6 items
you'll pay £9.67 · 69% of it spare
Buy at
Sainsbury's£5.78

medium tomatoes
£0.16/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£0.99closest match
Sainsbury's£0.16/1 ea£0.99·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Tesco£0.16/1 ea£0.99·
Morrisons£1.78·
Asda£2.57/1 ea£2.57·
OcadoN/A

cilantro leaves
£10.00/1kg
need 10 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

ginger
£1.97/1kg
need 20 gSainsbury's Standard£0.59closest match
Sainsbury's£1.97/1kg£0.59·
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Morrisons£0.80·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
OcadoN/A

toasted sesame oil
£1.45/1L
need 40 mlSainsbury's Vegetable Oil 1L£1.45closest match
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A

rice vinegar
£10.00/1L
need 30 mlBlue Dragon White Rice Vinegar 150ml£1.50closest match
Sainsbury's£10.00/1L£1.50·
Morrisons£1.20·
Asda£11.33/1L£1.70·
Tesco£14.67/1L£2.20·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.24
peaches
£0.54/1 ea
need 2 itemsAsda Peaches 4 pk£2.17
Asda£0.54/1 ea£2.17·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
toasted sesame seeds
£7.33/1kg
need 9 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemAsda 5 Garlic 5 pack£1.97
Asda£0.39/1 ea£1.97·
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£0.55
soy sauce
£3.67/1L
need 30 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.99

Persian cucumbers
£0.99
need 2 itemsMorrisons Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£0.99·
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Aldi UK£0.99/1 ea£0.99·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£3.90

soba noodles
£11.82/1kg
need 270 g3 × Nissin Standard£1.30
Tesco£11.82/1kg£1.30·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- scallions · 2 items