Chili tofu

Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com

A vegan take on Indo-Chinese chili paneer: crispy cornstarch-coated tofu stir-fried with bell pepper, broccoli and onion in a sticky soy, ketchup and sriracha sauce.

Serves 4 35 min
vegandairy-freelegumesstir-fryspicyasian
More from @hettymckinnon

Ingredients

  • extra firm tofu — drained and cut into 2.5 cm cubes450 g
  • cornstarch60 g
  • vegetable oil — divided75 ml
  • soy sauce — 4 tsp20 ml
  • dark soy sauce — 4 tsp20 ml
  • ketchup60 ml
  • rice vinegar — 4 tsp20 ml
  • sriracha15 ml
  • white sugar13 g
  • cornstarch — for the sauce8 g
  • ginger — peeled and finely chopped15 g
  • garlic cloves — finely chopped3 ea
  • jalapeno — thinly sliced1 ea
  • large red bell pepper — cut into 2.5 cm pieces1 ea
  • broccoli — cut into small florets400 g
  • red onion — halved and sliced150 g
  • scallions — thinly sliced, to serve2 ea

Method

  1. Scatter the cornstarch onto a large plate or tray, season with 1 teaspoon salt and a big pinch of black pepper and toss to combine. Add the tofu and toss until coated on all sides.
  2. Line a tray or plate with paper towels.
  3. Heat 2 to 3 tablespoons of oil in a large skillet over medium-high heat until hot, 1 to 2 minutes. Add the tofu and pan-fry until crispy and golden on all sides, 1 to 2 minutes per side. Transfer to the paper towels.
  4. In a medium bowl, stir together the soy sauce, dark soy sauce, ketchup, rice vinegar, sriracha and sugar. Add 1 tablespoon cornstarch and 60 ml (1/4 cup) water and whisk until lump free.
  5. Return the pan to medium-high heat with 1 to 2 tablespoons of oil. Add the ginger, garlic and jalapeno and stir until fragrant, about 30 seconds. Add the bell pepper, broccoli and onion, season with 1 teaspoon salt and stir-fry until crisp-tender, 4 to 6 minutes. Add the sauce and toss for 20 to 30 seconds until thickened. Add the tofu and toss until coated, then remove from the heat.
  6. Top with scallions and eat with rice.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 20 ml Tamari instead of soy sauce
    • 20 ml Tamari instead of dark soy sauce

    Use tamari for both the light and dark soy sauce; the sauce will be a little lighter in colour but cooking times are unchanged.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £13.57 · 60% spare

    £5.37

    missing 5 items

  • Sainsbury's

    you pay £11.22 · 55% spare

    £5.00

    missing 7 items

  • Tesco

    you pay £7.87 · 37% spare

    £4.96

    missing 9 items

  • Asda

    you pay £10.12 · 38% spare

    £6.24

    missing 9 items

  • Morrisons

    you pay £10.06 · 47% spare

    £5.29

    missing 10 items

£1.34a serve

from £1.34 a serve at Aldi UK · 11 of 16 ingredients priced

About £5.37 of ingredients used for 4 serves.

£14.52 across 3 shops · 13 of 16 items priced · £2.06 more for bigger packs, 63% spare for later

Aldi UK

£5.37

missing 5 items

you'll pay £13.57 · 60% of it spare

Sainsbury's

£5.00

missing 7 items

you'll pay £11.22 · 55% of it spare

Tesco

£4.96

missing 9 items

you'll pay £7.87 · 37% of it spare

Asda

£6.24

missing 9 items

you'll pay £10.12 · 38% of it spare

Morrisons

£5.29

missing 10 items

you'll pay £10.06 · 47% of it spare

Buy at Aldi UK£9.73

vegetable oil

£1.45/1L

need 75 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45

Aldi UKAldi UK£1.45/1L£1.45·Sainsbury'sSainsbury's£1.45/1L£1.45·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

soy sauce

£3.67/1L

need 20 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55

Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

dark soy sauce

£3.67/1L

need 20 mlAsia Specialities Dark Soy Sauce 0.15L£0.55

Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

ketchup

£1.62/1kg

need 60 mlBramwells Tomato Ketchup 0.55kg£0.89 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Aldi UKAldi UK£1.62/1kg£0.89·AsdaAsda£2.05/1kg£1.13·Sainsbury'sSainsbury's£5.22/1kg£2.40·TescoTescoN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

sriracha

£4.37/1L

need 15 mlAsia Specialities Sriracha 0.46L£1.99

Aldi UKAldi UK£4.37/1L£1.99·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£2.84

white sugar

£1.50/1kg

need 13 gSainsbury's White Granulated Sugar 500g£0.75

Sainsbury'sSainsbury's£1.50/1kg£0.75·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£1.95

extra firm tofu

£1.95

need 450 gTesco Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

TescoTesco£1.95·Aldi UKAldi UK£4.75/1kg£0.95·MorrisonsMorrisons£2.00·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • cornstarch · 68 g
  • jalapeno · 1 item
  • scallions · 2 items