
Cherry quinoa salad
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
Quinoa with fresh cherries, shaved fennel, red onion, pistachios, mint and baby spinach in a cumin mustard dressing.
Ingredients
- quinoa170 g
- vegetable stock480 ml
- fennel bulb — thinly sliced, fronds reserved1 ea
- red onion — thinly sliced75 g
- cherries — halved and pitted300 g
- toasted pistachios — roughly chopped60 g
- mint leaves10 g
- baby spinach100 g
- garlic clove — grated1 ea
- Dijon mustard15 g
- cumin seeds — 1 tsp2.5 g
- maple syrup — 2 tsp10 ml
- extra virgin olive oil45 ml
- red wine vinegar15 ml
Method
- Place the quinoa and vegetable stock (or water seasoned with 1/2 teaspoon salt) in a saucepan and bring to the boil over medium-high heat. Reduce to medium-low, cover and cook until the quinoa is translucent and the liquid absorbed, 15 to 17 minutes. Turn off the heat and leave for 2 minutes, then spread on a plate to cool.
- Meanwhile, in a bowl large enough for the whole salad, make the dressing: whisk the garlic, mustard, cumin seeds, maple syrup, olive oil, vinegar and 2 tablespoons of water. Season with 1/2 teaspoon salt and lots of black pepper and whisk again, adjusting the vinegar, maple and salt to taste.
- Chop the fennel fronds - use as much or as little as you like.
- Add the cooled quinoa, fennel, red onion, cherries, fennel fronds, pistachios, mint and spinach to the dressing and toss well. Season with sea salt and black pepper. Serve immediately, or rest for 20 to 30 minutes so the flavours meld and the onion and fennel soften slightly.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 480 ml Gluten-free vegetable stock instead of vegetable stock
Cook the quinoa in the gluten-free stock exactly as before.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £17.19 · 84% spare
£2.82
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £17.00 · 45% spare
£9.36
missing 5 items · £6.54 more
Tescoyou pay £17.45 · 54% spare
£8.11
missing 6 items
Asdayou pay £12.85 · 63% spare
£4.73
missing 7 items
Morrisonsyou pay £12.16 · 57% spare
£5.24
missing 8 items
£0.71a serve
from £0.71 a serve at Aldi UK · 9 of 14 ingredients priced
About £2.82 of ingredients used for 4 serves.
£22.54 across 4 shops · 12 of 14 items priced · £1.58 more for bigger packs, 73% spare for later
£2.82
missing 5 items
you'll pay £17.19 · 84% of it spare
£9.36
missing 5 items · £6.54 more
you'll pay £17.00 · 45% of it spare
£8.11
missing 6 items
you'll pay £17.45 · 54% of it spare
£4.73
missing 7 items
you'll pay £12.85 · 63% of it spare
£5.24
missing 8 items
you'll pay £12.16 · 57% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.26
red onion
£0.95/1kg
need 75 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£4.20/1kg£0.63·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A
cherries
£3.58/1kg
need 300 gFour Seasons Frozen Dark Sweet Cherries 0.5kg£1.79closest match
Aldi UK£3.58/1kg£1.79·
Tesco£8.57/1kg£3.00·
Sainsbury's£12.00/1kg£3.60·
Asda£9.43/1kg£3.77·
Morrisons£3.85·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Dijon mustard
£2.45/1kg
need 15 gBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 10 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red wine vinegar
£3.30/1L
need 15 mlThe Deli Red Wine Vinegar 0.5L£1.65closest match
Aldi UK£3.30/1L£1.65·
Morrisons£1.16·
Asda£4.43/1L£1.55·
Sainsbury's£4.50/1L£2.25·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.20

mint leaves
£10.00/1kg
need 10 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

baby spinach
£3.65/1kg
need 100 gSainsbury's Young Spinach 260g£0.95closest matchreal special
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Morrisons£1.00·
Aldi UK£4.54/1kg£1.09·
Asda£6.11/1kg£1.10·
Tesco£9.60/1kg£1.20·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.83
cumin seeds
£7.33/1kg
need 2.5 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 45 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£7.25

vegetable stock
£5.00/1L
need 480 mlOxo Standard£2.50
Tesco£5.00/1L£2.50·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

toasted pistachios
£15.83/1kg
need 60 gTesco Finest Standard£4.75
Tesco£15.83/1kg£4.75·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- quinoa · 170 g
- fennel bulb · 1 item