Carrot Cake Overnight Oats

Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv

These carrot cake overnight oats taste exactly like your favourite spiced carrot cake, but in a healthy breakfast bowl you can prep ahead. Creamy oats are loaded with grated carrot, warming spices, and topped with a luscious cashew cream cheese icing. Make them Sunday night and wake up to dessert for breakfast all week long.

Serves 4 10 min 12g proteinKid-friendly
vegandairy-freeno-cook
More from @bosh.tv

Ingredients

  • rolled oats100 g
  • chia seeds25 g
  • ground cinnamon4 g
  • ground ginger1 g
  • ground nutmeg0.5 g
  • vanilla extract5 ml
  • maple syrup60 ml
  • oat milk445 ml
  • plant-based yoghurt100 g
  • carrot — finely grated80 g
  • raisins30 g
  • walnuts — chopped50 g
  • cashews — soaked in boiling water80 g
  • lemon juice15 ml

Method

  1. Mix the dry ingredients In a large bowl, stir together the oats, chia seeds, cinnamon, ginger and nutmeg until evenly combined.
  2. Add the wet ingredients Pour in the vanilla, maple syrup, plant milk and plant yoghurt, then stir well until everything is thoroughly mixed. The mixture should look creamy and slightly thick.
  3. Fold in the carrot and extras Add the grated carrot, raisins and chopped walnuts, stirring until evenly distributed throughout the oat mixture.
  4. Make the icing Drain the soaked cashews and add them to a high-speed blender with the plant milk, maple syrup, lemon juice, vanilla and salt. Blend until completely smooth and creamy, about 2-3 minutes.
  5. Divide and chill Spoon the mixture into jars or bowls. Top each portion with a generous dollop of cashew icing, extra walnuts and grated carrot. Cover tightly and refrigerate for at least 4 hours, or preferably overnight. The oats will absorb the liquid and become wonderfully creamy. Serve and enjoy.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 100 g Gluten-free rolled oats instead of rolled oats

    Nothing else changes; soak overnight as written.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £13.17 · 85% spare

    £1.99

    missing 5 items

  • Morrisons

    you pay £15.25 · 77% spare

    £3.49

    missing 6 items

  • Sainsbury's

    you pay £7.47 · 39% spare

    £4.56

    missing 8 items

  • Tesco

    you pay £3.61 · 84% spare

    £0.59

    missing 11 items

  • Asda

    you pay £1.94 · 46% spare

    £1.05

    missing 12 items

£0.50a serve

from £0.50 a serve at Aldi UK · 9 of 14 ingredients priced

About £1.99 of ingredients used for 4 serves.

£19.93 across 3 shops · 13 of 14 items priced · £2.00 more for bigger packs, 78% spare for later

Aldi UK

£1.99

missing 5 items

you'll pay £13.17 · 85% of it spare

Morrisons

£3.49

missing 6 items

you'll pay £15.25 · 77% of it spare

Sainsbury's

£4.56

missing 8 items

you'll pay £7.47 · 39% of it spare

Tesco

£0.59

missing 11 items

you'll pay £3.61 · 84% of it spare

Asda

£1.05

missing 12 items

you'll pay £1.94 · 46% of it spare

Buy at Aldi UK£10.53

chia seeds

£8.95/1kg

need 25 gThe Foodie Market Whole Chia Seeds 0.2kg£1.79closest match

Aldi UKAldi UK£8.95/1kg£1.79·MorrisonsMorrisons£1.80·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

ground cinnamon

£0.22/10g

need 4 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match

Aldi UKAldi UK£0.22/10g£0.89·Sainsbury'sSainsbury's£25.00/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

vanilla extract

£2.08/100ml

need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79

Aldi UKAldi UK£2.08/100ml£0.79·MorrisonsMorrisons£4.45·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

maple syrup

£1.60/100ml

need 60 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99

Aldi UKAldi UK£1.60/100ml£3.99·Sainsbury'sSainsbury's£15.60/1kg£3.90·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

raisins

£3.38/1kg

need 30 gThe Pantry Raisins 0.5kg£1.69

Aldi UKAldi UK£3.38/1kg£1.69·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

lemon juice

£0.28/100ml

need 15 mlThe Pantry Lemon Juice 250ml£0.69

Aldi UKAldi UK£0.28/100ml£0.69·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£8.55

oat milk

£1.50

need 445 mlMorrisons Oat Milk 1L

MorrisonsMorrisons£1.50·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

walnuts

£2.12

need 50 gMorrisons Walnuts 180greal special

MorrisonsMorrisons£2.12·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

cashews

£2.48

need 80 gMorrisons Cashews 180g

MorrisonsMorrisons£2.48·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£0.85

rolled oats

£0.85/1kg

need 100 gStamford Street Co. Standard£0.85

Sainsbury'sSainsbury's£0.85/1kg£0.85·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • ground nutmeg · 0.5 g