
Aubergine Borani
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
We stumbled across Borani on a trip and honestly could not stop thinking about it when we got home. It's a Persian-inspired aubergine dish that layers smoky roasted aubergine with garlicky tomatoes, green chilli and a tangle of fresh dill, and the whole thing is just stunning. Every bite has this gorgeous combination of soft, yielding aubergine and bright, punchy flavour that feels really special without being fussy. It's one of those recipes that looks proper impressive on the table but is actually very doable once you get into it. Make this tonight and you'll totally understand why we've been banging on about it.
Ingredients
- aubergines — sliced into rounds2 ea
- garlic cloves4 ea
- tomato purée30 g
- ground cumin2 g
- ground turmeric3 g
- ground coriander2 g
- onion — sliced1 ea
- tomatoes — sliced300 g
- green chilli — deseeded and sliced1 ea
- vinegar15 ml
- sugar6 g
- plant-based yoghurt200 g
- lemon — zested and juiced0.5 ea
- extra virgin olive oil30 ml
- dried mint1 g
- Aleppo pepper flakes2 g
- pine nuts — toasted20 g
- fresh dill10 g
Method
- Roast the aubergine Slice the aubergine into rounds ½ cm thick Place on the baking tray and drizzle with olive oil Bake for 25 minutes or until just cooked and slightly golden, or air-fry for 15 minutes, flipping half way through until golden
- Prep the veg Peel and mince the garlic Peel and slice the onion Slice the tomatoes Deseed and slice the green chilli lengthways Pick the dill leaves
- Make the base Heat a large frying pan with olive oil Add the garlic and sauté until fragrant Add the tomato paste, ground cumin, turmeric and ground coriander and cook for two minutes Layer up the tomatoes first, then sliced onion, aubergine and chilies Pour over the vinegar, sugar and water, then cover with a lid and leave to simmer for 15 minutes until everything is cooked and softened, then give it all a mix together
- Make the yoghurt Place the yoghurt in a bowl and grate over the garlic, zest the lemon and add the juice Mix to combine and taste to season with salt
- Finish and serve Spoon the yoghurt on a plate and top with the aubergine borani Finish with extra virgin olive oil, dried mint, aleppo pepper, the dill leaves and pine nuts
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
MorrisonsBest choiceyou pay £15.22 · 60% spare
£6.15
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £11.92 · 46% spare
£6.43
missing 6 items · £0.28 more
Aldi UKyou pay £16.26 · 76% spare
£3.87
missing 7 items
Tescoyou pay £15.48 · 56% spare
£6.78
missing 7 items
Asdayou pay £11.88 · 56% spare
£5.26
missing 10 items
£3.08a serve
from £3.08 a serve at Morrisons · 12 of 18 ingredients priced
About £6.15 of ingredients used for 2 serves.
£16.06 across 5 shops · 17 of 18 items priced · £1.02 more for bigger packs, 66% spare for later
£6.15
missing 6 items
you'll pay £15.22 · 60% of it spare
£6.43
missing 6 items · £0.28 more
you'll pay £11.92 · 46% of it spare
£3.87
missing 7 items
you'll pay £16.26 · 76% of it spare
£6.78
missing 7 items
you'll pay £15.48 · 56% of it spare
£5.26
missing 10 items
you'll pay £11.88 · 56% of it spare
Buy at
Morrisons£6.58

aubergines
£0.95
need 2 itemsMorrisons Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£0.95·
Sainsbury's£7.00/1kg£1.40·
Tesco£11.25/1kg£2.25·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

tomato purée
£0.59
need 30 gMorrisons Tomato Puree (200g)closest match
Morrisons£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

ground coriander
£1.09
need 2 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

onion
£0.95
need 1 itemMorrisons 3 perpackclosest match
Morrisons£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A

vinegar
£0.35
need 15 mlMorrisons Malt Vinegar 568mlclosest match
Morrisons£0.35·
Asda£0.51/1L£0.29·
Aldi UK£0.62/1L£0.35·
Tesco£0.62/1L£0.35·
Sainsbury's£0.79/1L£0.45·
OcadoN/A

plant-based yoghurt
£1.45
need 200 gMorrisons Greek Style Natural Yoghurt 4 x 100gclosest match
Morrisons£1.45·
Sainsbury's£3.79/1kg£0.47·
Aldi UK£0.40/100g£1.99·
Tesco£5.00/1kg£2.50·
Asda£8.33/1kg£3.75·
OcadoN/A

dried mint
£0.60
need 1 gMorrisons Fresh Mint 30gclosest match
Morrisons£0.60·
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Tesco£62.50/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh dill
£0.60
need 10 gMorrisons Fresh Dill 20g
Morrisons£0.60·
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Tesco£142.86/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£3.98
ground cumin
£0.16/10g
need 2 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground turmeric
£18.75/1kg
need 3 gReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75
Aldi UK£18.75/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 0.5 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
pine nuts
£28.17/1kg
need 20 gThe Foodie Market Pine Nuts 0.06kg£1.69
Aldi UK£28.17/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.34

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsSainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

green chilli
£36.00/1kg
need 1 itemSainsbury's Standard£0.72closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£36.00/1kg£0.72·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

sugar
£1.50/1kg
need 6 gSainsbury's White Granulated Sugar 500g£0.75closest match
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.43

tomatoes
£1.08/1kg
need 300 gGrower's Harvest kg£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Asda£3.17/1kg£0.95·
Sainsbury's£3.08/1kg£1.00·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Morrisons£0.62·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 30 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Not priced
- Aleppo pepper flakes · 2 g