
Wild Rice and Mushroom Soup
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Wild rice and mushroom soup is a hearty, vegetarian soup made from scratch. Enjoy this wild rice soup recipe with crusty bread for a cozy weeknight dinner.
Ingredients
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp40 ml
- unsalted butter — 2 tbsp37 g
- yellow onion — finely chopped1 ea
- carrots — finely chopped100 g
- celery — finely chopped50 g
- cremini mushrooms — sliced280 g
- garlic cloves — minced4 ea
- wild rice blend180 g
- poultry seasoning1 tbsp
- kosher salt — 1 tsp6 g
- black pepper0.5 tsp
- low-sodium vegetable broth950 ml
- heavy cream160 ml
- Parmesan — finely grated30 g
Method
- Measure out heavy cream and let it sit at room temperature while you prepare soup. Or, prepare cashew cream, if using (see notes for instructions). Heat oil and butter in a large stockpot or Dutch oven over medium-high heat. Once hot, add the onion, carrots, and celery, and cook for 8 minutes, or until softened.
- Add mushrooms and garlic, and stir to combine. Cook for 6 to 8 minutes, stirring only occasionally, until the mushrooms are soft and slightly golden.
- Add rice and stir to coat. Let the rice cook for 1 to 2 minutes to lightly toast the grains. Stir in poultry seasoning, salt, and pepper.
- Add broth and 1 cup of water; stir well. Bring the mixture to a low boil, cover, reduce heat to medium-low, and simmer for 45 to 60 minutes, or until the rice is tender.
- Remove the lid and stir in the heavy cream (or cashew cream). Gradually sprinkle in the Parmesan cheese, stirring continuously to avoid clumping, until all is combined. Remove from heat and ladle into bowls.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 37 ml Olive oil instead of unsalted butter
- 75 g Raw cashews instead of heavy cream
- 10 g Nutritional yeast instead of parmesan
Soak the cashews in hot water for 30 minutes and blend with 120 ml fresh water until silky, then stir this cashew cream in at the end in place of the cream; cook the vegetables in the oil alone and stir in nutritional yeast instead of Parmesan.
Dairy-free
- 37 ml Olive oil instead of unsalted butter
- 75 g Raw cashews instead of heavy cream
- 10 g Nutritional yeast instead of parmesan
Soak the cashews in hot water for 30 minutes and blend with 120 ml fresh water until silky, then stir this cashew cream in at the end in place of the cream; cook the vegetables in the oil alone and stir in nutritional yeast instead of Parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £23.55 · 41% spare
£13.94
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £21.56 · 24% spare
£16.33
missing 4 items
Asdayou pay £13.06 · 41% spare
£7.69
missing 5 items
Tescoyou pay £29.21 · 30% spare
£20.49
missing 5 items
Morrisonsyou pay £15.29 · 38% spare
£9.55
missing 6 items
£1.85a serve
from £1.85 a serve at Aldi UK · 12 of 14 ingredients priced
About £11.09 of ingredients used for 6 serves.
£30.65 across 4 shops · all 14 items priced · £0.94 more for bigger packs, 21% spare for later
£13.94
missing 2 items
you'll pay £23.55 · 41% of it spare
£16.33
missing 4 items
you'll pay £21.56 · 24% of it spare
£7.69
missing 5 items
you'll pay £13.06 · 41% of it spare
£20.49
missing 5 items
you'll pay £29.21 · 30% of it spare
£9.55
missing 6 items
you'll pay £15.29 · 38% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.52
unsalted butter
£7.40/1kg
need 37 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
cremini mushrooms
£1.78/1kg
need 280 gReady, Set…cook! Sliced Mushrooms 0.5kg£0.89closest match
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Asda£3.38/1kg£1.08·
Sainsbury's£2.88/1kg£1.15·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
wild rice blend
£4.99/75 cl
need 180 gMimo Moutinho 75 cl£4.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£4.99/75 cl£4.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
poultry seasoning
£0.08/10g
need 1 tbspReady, Set…cook! All Purpose Seasoning 82g£0.65closest match
Aldi UK£0.08/10g£0.65·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£7.95

carrots
£0.70/1kg
need 100 gSainsbury's Standard£0.35
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

celery
£0.60/1 ea
need 50 gSainsbury's Standard£0.60 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Sainsbury's£0.60/1 ea£0.60·
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Morrisons£0.69·
Aldi UK£0.74/1 ea£0.74·
TescoN/A·
OcadoN/A

low-sodium vegetable broth
£7.00/1L
need 950 ml2 × Oxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.73

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 40 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£6.45

heavy cream
£0.85
need 160 mlMorrisons British Soured Cream 300mlclosest match
Morrisons£0.85·
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

Parmesan
£5.60
need 30 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A