
Weeknight Tomato Soup with Grilled Cheese
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
A go-to, done-in-under-an-hour tomato soup where cherry or grape tomatoes do the heavy lifting, with the nonnegotiable grilled cheese fingers for dipping. Grilled cheese quantities are for four sandwiches.
Ingredients
- unsalted butter — divided75 g
- white onions — diced2 ea
- garlic cloves — thinly sliced3 ea
- tomato paste65 g
- cherry tomatoes — halved565 g
- vegetable broth710 ml
- heavy cream60 ml
- sandwich bread — 8 slices280 g
- American cheese4 slice
- sharp cheddar — grated100 g
Method
- In a 3- to 4-litre saucepan, melt 45 g of the butter over medium-high heat, then add the onions. Cook, stirring, until tender and beginning to brown at the edges, 5 to 7 minutes. Add the garlic and cook for 1 minute. Add the tomato paste and cook for 2 to 3 minutes. (Add 1 tablespoon sherry now if you like and cook for 1 minute.)
- Add the tomatoes and cook, mashing them slightly with your spoon, for 3 minutes. Add the broth and season — start with 1 teaspoon kosher salt, plenty of black pepper and a couple of pinches of red pepper flakes. Bring to a simmer, cover and cook for 15 to 20 minutes; make the grilled cheese meanwhile.
- Blend the hot soup carefully with an immersion or full-sized blender until totally smooth. Taste and adjust the seasoning. Stir in the cream a splash at a time to your liking, and finish with 1 to 2 teaspoons sherry vinegar for brightness if you like.
- Grilled cheese fingers (per sandwich): spread the outsides of two slices of bread with softened butter (or a thin layer of mayonnaise). Fill with a slice of American cheese and some grated cheddar. Place in a cold heavy skillet, turn the heat to medium-low and cook slowly until the underside is deep golden brown. Flip and cook until the second side matches, then cut into strips.
- Ladle the soup into bowls or mugs, finish with black pepper and serve with the grilled cheese fingers for dipping.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Tescoyou pay £33.50 · 28% spare
£23.98
missing 1 item
Sainsbury'sBest choiceyou pay £11.45 · 43% spare
£6.48
missing 2 items
Morrisonsyou pay £12.99 · 41% spare
£7.61
missing 2 items · £1.13 more
Aldi UKyou pay £8.97 · 40% spare
£5.42
missing 3 items
Asdayou pay £12.10 · 43% spare
£6.90
missing 3 items
£6.27a serve
from £6.27 a serve at Tesco · 9 of 10 ingredients priced
About £25.08 of ingredients used for 4 serves.
£25.21 across 4 shops · all 10 items priced · £0.67 more for bigger packs, 35% spare for later
£23.98
missing 1 item
you'll pay £33.50 · 28% of it spare
£6.48
missing 2 items
you'll pay £11.45 · 43% of it spare
£7.61
missing 2 items · £1.13 more
you'll pay £12.99 · 41% of it spare
£5.42
missing 3 items
you'll pay £8.97 · 40% of it spare
£6.90
missing 3 items
you'll pay £12.10 · 43% of it spare
Buy at
Tesco£20.47

unsalted butter
£7.40/1kg
need 75 gTesco British Unsalted Butter 250G£1.85closest match
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 3 itemsTesco Garlic 4 Pack£0.87
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 565 g3 × Standard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Asda£3.23/1kg£0.97·
Morrisons£1.40·
OcadoN/A

vegetable broth
£14.00/1L
need 710 ml2 × Standard£7.00
Tesco£14.00/1L£7.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

sharp cheddar
£7.56/1kg
need 100 gCreamfields kg£1.89closest match
Tesco£7.56/1kg£1.89·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Morrisons£2.75·
Asda£7.93/1kg£3.17·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£1.58
heavy cream
£0.36/100ml
need 60 mlCowbelle Fresh British Single Cream 300ml£1.09closest match
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Morrisons£0.85·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
American cheese
£3.50/1kg
need 4 sliceEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£8.57/1kg£3.00·
Asda£8.57/1kg£3.00·
Morrisons£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.94

white onions
£1.25
need 2 itemsMorrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UK£9.55/1kg£1.49·
Tesco£3.69/1 ea£3.69·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

sandwich bread
£0.69
need 280 gMorrisons Medium White Bread 400gclosest match
Morrisons£0.69·
Asda£2.38/1kg£0.95·
Aldi UK£0.18/100g£1.40·
Sainsbury's£1.75/1kg£1.40·
Tesco£1.94/1kg£1.55·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.22

tomato paste
£9.38/1kg
need 65 gMutti Standard£1.22
Asda£9.38/1kg£1.22·
Sainsbury's£9.62/1kg£1.25·
Morrisons£1.60·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A