
Vegetarian Gyro Bowl
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Crispy chickpea and feta bites with charred onions and peppers, served over lettuce and pita with tzatziki.
Ingredients
- canned chickpeas — drained425 g
- all-purpose flour30 g
- feta cheese — crumbled35 g
- dried oregano — 2 tsp2 g
- garlic powder0.5 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.25 tsp
- olive oil — divided30 ml
- red onion — thinly sliced75 g
- bell pepper — thinly sliced1 ea
- pita breads2 ea
- romaine lettuce heart — shredded1 ea
- tzatziki120 g
Method
- In a medium bowl, combine the chickpeas, flour, feta, oregano, garlic powder, salt and pepper. Add 2 tablespoons of water and use a fork or masher to combine until well blended.
- Scoop 1 tablespoon of the mixture and roll it into a small ball with your hands; makes about 14–15 bites.
- Heat 1 tablespoon of oil in a large pan over medium heat. Add the chickpea bites and cook until golden brown and cooked through, 4–5 minutes per side. Remove and set aside.
- In the same skillet, increase the heat to medium-high and add the remaining 1 tablespoon of oil. Add the onion and pepper and cook until softened and charred, 5–7 minutes.
- Assemble the bowls with lettuce and pita on the bottom of two bowls. Divide the chickpea bites, onions and peppers between them, then top with tzatziki.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 35 g Dairy-free feta instead of feta cheese
- 120 g Hummus instead of tzatziki
Mix the dairy-free feta into the chickpea mixture as written and spoon hummus over the bowls instead of tzatziki; timings are unchanged.
Gluten-free
- 30 g Chickpea flour instead of all-purpose flour
- 140 g Gluten-free pita bread instead of pita breads
Use the chickpea flour as written; the bites may need a minute more per side to set. Warm the gluten-free pita briefly in the pan.
Dairy-free
- 35 g Dairy-free feta instead of feta cheese
- 120 g Hummus instead of tzatziki
Mix the dairy-free feta into the chickpea mixture as written and spoon hummus over the bowls instead of tzatziki; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £18.30 · 60% spare
£7.27
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £15.99 · 47% spare
£8.50
missing 4 items
Tescoyou pay £15.28 · 43% spare
£8.64
missing 5 items
Morrisonsyou pay £9.29 · 70% spare
£2.81
missing 6 items
Asdayou pay £10.04 · 43% spare
£5.74
missing 7 items
£2.05a serve
from £2.05 a serve at Aldi UK · 10 of 13 ingredients priced
About £4.09 of ingredients used for 2 serves.
£18.24 across 4 shops · 12 of 13 items priced · £3.80 more for bigger packs, 64% spare for later
£7.27
missing 3 items
you'll pay £18.30 · 60% of it spare
£8.50
missing 4 items
you'll pay £15.99 · 47% of it spare
£8.64
missing 5 items
you'll pay £15.28 · 43% of it spare
£2.81
missing 6 items
you'll pay £9.29 · 70% of it spare
£5.74
missing 7 items
you'll pay £10.04 · 43% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.94
canned chickpeas
£0.41
need 425 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£11.46/1kg£5.73·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 30 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 30 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 75 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.95·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A
bell pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
TescoN/A·
OcadoN/A
pita breads
£0.08/1 ea
need 2 itemsVillage Bakery White Pitta Bread 6 each£0.50closest match
Aldi UK£0.08/1 ea£0.50·
Morrisons£0.69·
Sainsbury's£2.38/1kg£0.95·
Asda£2.38/1kg£0.95·
Tesco£3.25/1kg£1.30·
OcadoN/A
romaine lettuce heart
£0.58/1 ea
need 1 itemNature's Pick British Romaine Lettuce 2 each£1.15
Aldi UK£0.58/1 ea£1.15·
Tesco£0.95/1 ea£0.95·
Sainsbury's£0.95/1 ea£0.95·
Morrisons£1.20·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£3.30

feta cheese
£11.75/1kg
need 35 gSainsbury's Standard£2.35
Sainsbury's£11.75/1kg£2.35·
Aldi UK£12.95/1kg£2.59·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

dried oregano
£79.16/1kg
need 2 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.00

garlic powder
£22.22/1kg
need 0.5 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.00
black pepper
£10.00/1kg
need 0.25 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- tzatziki · 120 g