
Vegan S'mores Pancakes
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
Fluffy vegan pancakes made with whole wheat flour and bursting with s'mores flavor thanks to graham cracker crumbs, vegan marshmallows, and melty semisweet chocolate.
Ingredients
- whole-wheat pastry flour120 g
- graham crackers — finely crushed25 g
- sugar — 1 tbsp17 g
- baking powder — 1 ½ tsp6.8 g
- sea salt — a pinch0.4 g
- unsweetened almond milk240 ml
- vegan butter — 1 tbsp; melted18 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- dairy-free chocolate chips40 g
- vegan mini marshmallows10 g
Method
- Preheat an electric skillet to 300 degrees F (148 C) or a warm a large skillet over medium heat.
- Add flour, graham flour, sugar, baking powder and sea salt to a large mixing bowl and whisk.
- Pour almond milk into a large liquid measuring cup, then add vanilla and melted butter and whisk.
- Add wet to dry and stir until just combined and no large lumps remain. If the batter appears a bit too thick, add another Tbsp or 2 of almond milk; it doesn't have to be exact.
- Lastly, stir in chocolate chips and let batter rest for 5 minutes before cooking.
- Grease skillet with non-dairy butter and scoop 1/4 cup measurements onto the surface, dropping a couple more chocolate chips on top if any look sparse.
- Cook until bubbles appear on top and the edges begin to dry. Cook for an additional 2-3 minutes on the other side and then transfer on a serving plate.
- Once all pancakes are cooked, preheat the oven to low broil and position an oven rack on the second to top rack.
- Arrange your pancakes as you will be serving them on 2-3 plates and top with mini marshmallows. I set mine upright so they wouldn't roll off. Place under broiler to toast marshmallows, being careful not to walk away as it will happen quickly.
- Once browned, carefully remove pancakes from oven using a towel or hot pad and sprinkle with a few more chocolate chips and a bit of crushed graham crackers. Devour immediately. Store any leftovers in an airtight container in the refrigerator for up to a couple days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £8.92 · 92% spare
£0.75
missing 1 item
Tescoyou pay £27.28 · 26% spare
£20.15
missing 4 items
Asdayou pay £8.29 · 94% spare
£0.52
missing 5 items
Morrisonsyou pay £9.83 · 92% spare
£0.80
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £4.95 · 92% spare
£0.40
missing 6 items
£0.38a serve
from £0.38 a serve at Aldi UK · 9 of 10 ingredients priced
About £0.75 of ingredients used for 2 serves.
£9.92 across 3 shops · all 10 items priced · £0.94 more for bigger packs, 93% spare for later
£0.75
missing 1 item
you'll pay £8.92 · 92% of it spare
£20.15
missing 4 items
you'll pay £27.28 · 26% of it spare
£0.52
missing 5 items
you'll pay £8.29 · 94% of it spare
£0.80
missing 5 items
you'll pay £9.83 · 92% of it spare
£0.40
missing 6 items
you'll pay £4.95 · 92% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.03
whole-wheat pastry flour
£0.47/1kg
need 120 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
graham crackers
£5.00/1kg
need 25 gSavour Bakes Multigrain Crackers 0.17kg£0.85closest match
Aldi UK£5.00/1kg£0.85·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 6.8 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
unsweetened almond milk
£0.65/1L
need 240 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.35·
Tesco£1.85/1L£1.85·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
vegan butter
£7.40/1kg
need 18 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
dairy-free chocolate chips
£1.29/1kg
need 40 gFour Seasons Homestyle Straight Cut Chips 1kg£1.29closest match
Aldi UK£1.29/1kg£1.29·
Morrisons£2.00·
Sainsbury's£3.00/1kg£2.25·
Asda£2.34/1kg£3.75·
Tesco£19.49/1 ea£19.49·
OcadoN/A
vegan mini marshmallows
£0.07/10g
need 10 gThe Pantry Mini Marshmallows 180g£1.25
Aldi UK£0.07/10g£1.25·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.80
sea salt
£4.00/1kg
need 0.4 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.09

sugar
£1.09/1kg
need 17 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A