Turmeric Lemon Chicken Soup

Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com

Mediterranean-style chicken soup with carrots, spinach, fresh herbs, warm spices and plenty of lemon. Nourishing and comforting in the best way.

Serves 4 50 minKid-friendly
gluten-freedairy-freechickensoupmediterranean

Ingredients

  • boneless skinless chicken breast450 g
  • yellow onion — quartered1 ea
  • garlic cloves — 2 whole and 2 minced4 ea
  • extra virgin olive oil30 ml
  • carrots — peeled and thinly sliced130 g
  • ground coriander — 1 tsp2.5 g
  • aleppo pepper1 tsp
  • ground ginger0.5 tsp
  • ground turmeric — ½ tsp1.3 g
  • baby spinach60 g
  • fresh dill — chopped10 g
  • fresh parsley — chopped30 g
  • lemons — zested and juiced2 ea

Method

  1. In a large Dutch oven or pot, combine the chicken with 1.4 litres (6 cups) of water. Season generously with salt and pepper. Add the onion and the 2 whole garlic cloves. Bring to a boil over medium-high heat, then lower the heat and simmer gently for 15 to 20 minutes, until the chicken is cooked.
  2. Remove the chicken and shred it with two forks. Strain the broth through a mesh strainer into a large bowl; discard the onion and garlic. Set the broth aside.
  3. Wipe the pot and return it to the heat. Warm the olive oil over medium heat, then add the minced garlic, carrots and spices.
  4. Return the shredded chicken to the pot, stir to combine and season with kosher salt.
  5. Add the broth and bring to a boil, then lower the heat to medium-low and partly cover. Cook for another 15 to 20 minutes, until the carrots are tender.
  6. Stir in the spinach, herbs, lemon juice and zest. Ladle into bowls and enjoy.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Pescatarian

    Turmeric Lemon Fish Soup

    • 600 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken breast

    Simmer the onion and whole garlic in the water for 15 minutes to make the broth and strain it; cook the carrots as written, then add the fish in chunks for the last 5 minutes, until just opaque, rather than shredding it.

  • Vegetarian

    Turmeric Lemon Chickpea Soup

    • 440 g Tinned chickpeas instead of boneless skinless chicken breast

    Skip poaching the chicken: simmer the onion and the whole garlic in the water for 15 minutes to make the broth, then strain it and add the drained chickpeas with the carrots.

  • Vegan

    Turmeric Lemon Chickpea Soup

    • 440 g Tinned chickpeas instead of boneless skinless chicken breast

    Skip poaching the chicken: simmer the onion and the whole garlic in the water for 15 minutes to make the broth, then strain it and add the drained chickpeas with the carrots.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Sainsbury's

    you pay £15.46 · 49% spare

    £7.85

    missing 3 items

  • Aldi UKBest choice

    you pay £12.43 · 69% spare

    £3.85

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £10.24 · 55% spare

    £4.61

    missing 4 items · £0.76 more

  • Tesco

    you pay £9.58 · 51% spare

    £4.71

    missing 6 items

  • Asda

    you pay £8.20 · 48% spare

    £4.27

    missing 7 items

£2.30a serve

from £2.30 a serve at Sainsbury's · 10 of 13 ingredients priced

About £9.18 of ingredients used for 4 serves.

£17.47 across 4 shops · all 13 items priced · £0.59 more for bigger packs, 58% spare for later

Sainsbury's

£7.85

missing 3 items

you'll pay £15.46 · 49% of it spare

Aldi UKBest choice

£3.85

missing 4 items

you'll pay £12.43 · 69% of it spare

Morrisons

£4.61

missing 4 items · £0.76 more

you'll pay £10.24 · 55% of it spare

Tesco

£4.71

missing 6 items

you'll pay £9.58 · 51% of it spare

Asda

£4.27

missing 7 items

you'll pay £8.20 · 48% of it spare

Buy at Sainsbury's£9.96

boneless skinless chicken breast

£6.69/1kg

need 450 gSainsbury's Standard£6.69

Sainsbury'sSainsbury's£6.69/1kg£6.69·Aldi UKAldi UK£6.65/1kg£3.99·TescoTesco£8.50/1kg£4.25·AsdaAsda£7.50/1kg£4.50·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

fresh dill

£30.00/1kg

need 10 gSainsbury's Bunched Dill 20g£0.60

Sainsbury'sSainsbury's£30.00/1kg£0.60·MorrisonsMorrisons£0.60·TescoTesco£142.86/1kg£1.00·Aldi UKAldi UKN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

fresh parsley

£16.67/1kg

need 30 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match

Sainsbury'sSainsbury's£16.67/1kg£0.50·MorrisonsMorrisons£0.60·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Aldi UK£3.24

ground turmeric

£18.75/1kg

need 1.3 gReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75

Aldi UKAldi UK£18.75/1kg£0.75·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

lemons

£0.22/1 ea

need 2 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89

Aldi UKAldi UK£0.22/1 ea£0.89·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£1.54

ground coriander

£1.09

need 2.5 gMorrisons Ground Coriander 36g

MorrisonsMorrisons£1.09·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£2.73