
Tuna Chipotle High Protein Smash
Recipe from Mob - delicious, healthy midweek cooking · original post · full recipe on mob.co.uk
Smoky chipotle tuna, black beans and charred corn folded through a creamy lime-spiked base, a high protein smash with a proper Mexican kick.
Ingredients
- canned tuna in spring water — drained480 g
- eggs4 ea
- canned black beans — drained160 g
- light cream cheese80 g
- light cheddar cheese80 g
- 0% fat Greek yoghurt40 g
- canned sweetcorn — drained120 g
- chipotle paste20 g
- red onion150 g
- fresh coriander25 g
- limes4 ea
- brown bread4 slice
Method
- Bring a pan of water to the boil. Once boiling, carefully lower in the eggs and cook for 8 mins.
- While the eggs cook, drain the sweetcorn. Heat a tiny splash of olive oil in a non-stick frying pan over a medium-high heat and fry the sweetcorn for 3-4 mins until charred. Drain the black beans in a sieve, rinse well under cold water, then drain well again. The sweetcorn and black bean weights in the ingredients are drained weights
- Once the eggs are done, transfer them to a bowl of cold water to cool, then carefully peel off the shells.
- Drain the tuna well, pressing out any excess liquid this helps the mixture hold together. Add the tuna to a large bowl along with the eggs, charred sweetcorn, black beans, cream cheese, yoghurt and chipotle paste, then grate in the Cheddar.
- Finely dice half the red onion and roughly chop the coriander, then add both to the bowl and squeeze in the juice of a quarter of the limes. Then, using a pizza cutter, smash everything together until nicely mashed and mixed. Season with salt and black pepper to taste.
- Toast the sourdough and divide the smash between the slices. Thinly slice the remaining red onion and scatter over the top, then cut the remaining lime into wedges and serve on the side.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Chickpea Chipotle High Protein Smash
- 440 g Canned chickpeas instead of canned tuna in spring water
Drain and pat the chickpeas dry, then smash them with the other ingredients as written; no cooking change.
Gluten-free
- 160 g Gluten-free bread instead of brown bread
Toast the gluten-free bread a little longer until crisp.
Dairy-free
- 160 g Avocado instead of light cream cheese
- Leave out the light cheddar cheese
- Leave out the 0% fat Greek yoghurt
Smash the avocado in with the tuna, eggs, beans and corn in place of the dairy, and serve straight away so it stays green.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Morrisonsyou pay £13.65 · 44% spare
£7.63
missing 3 items
Aldi UKBest choiceyou pay £7.41 · 44% spare
£4.17
missing 4 items
Tescoyou pay £15.50 · 69% spare
£4.78
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £9.65 · 63% spare
£3.61
missing 6 items
Asdayou pay £8.58 · 59% spare
£3.55
missing 7 items
£1.91a serve
from £1.91 a serve at Morrisons · 9 of 12 ingredients priced
About £7.63 of ingredients used for 4 serves.
£12.16 across 3 shops · 11 of 12 items priced · £1.74 more for bigger packs, 43% spare for later
£7.63
missing 3 items
you'll pay £13.65 · 44% of it spare
£4.17
missing 4 items
you'll pay £7.41 · 44% of it spare
£4.78
missing 5 items
you'll pay £15.50 · 69% of it spare
£3.61
missing 6 items
you'll pay £9.65 · 63% of it spare
£3.55
missing 7 items
you'll pay £8.58 · 59% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.46
canned tuna in spring water
£0.28/1L
need 480 gAqua V Still Spring Water 5L£1.39 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£0.28/1L£1.39·
Morrisons£2.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 4 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.25/1 ea£2.95·
Morrisons£3.30·
OcadoN/A
canned black beans
£1.13/1kg
need 160 gFour Seasons Tinned Black Beans 0.4kg£0.45closest match
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.50·
Tesco£7.40/1kg£7.40·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
light cheddar cheese
£3.50/1kg
need 80 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
canned sweetcorn
£1.49/1kg
need 120 gFour Seasons Sweetcorn 1kg£1.49closest match
Aldi UK£1.49/1kg£1.49·
Tesco£0.50·
Sainsbury's£5.71/1kg£0.80·
Morrisons£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
fresh coriander
£16.67/1kg
need 25 gReady, Set…cook! British Cut Coriander 0.03kg£0.50closest match
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Sainsbury's£18.33/1kg£0.55·
Morrisons£0.60·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
limes
£0.23/1 pack
need 4 itemsNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.50

red onion
£0.95
need 150 gMorrisons British Red Onions 1kgclosest match
Morrisons£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A

brown bread
£1.55
need 4 sliceHenllan Bakery Brown Thin Sliced Bread 400g
Morrisons£1.55·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£3.20

light cream cheese
£13.64/1kg
need 80 gPhiladelphia Original Soft Cream Cheese 165G£2.25
Tesco£13.64/1kg£2.25·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

0% fat Greek yoghurt
£1.90/1kg
need 40 gCreamfields Fat Free Greek Style Natural Yogurt 500G£0.95closest match
Tesco£1.90/1kg£0.95·
Asda£8.93/1kg£1.34·
Morrisons£1.50·
Sainsbury's£5.50/1kg£2.75·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Not priced
- chipotle paste · 20 g