
The Aussie Burger with the Lot
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
The Aussie burger with the lot is pure nostalgia: juicy beef patties, grilled pineapple, beetroot, egg and all the trimmings. Stacked high and unapologetically messy.
Ingredients
- beef mince800 g
- char siu sauce2 tbsp
- sea salt — 2 tsp12 g
- black pepper0.5 tsp
- vegetable oil — 2 tbsp40 ml
- large brown onions — peeled and sliced2 ea
- soft burger buns — halved6 ea
- cheddar cheese6 slice
- iceberg lettuce — finely sliced150 g
- tomatoes — cut into 12 slices300 g
- canned sliced beetroot450 g
- eggs6 ea
- canned pineapple rings440 g
- barbecue sauce — to serve1 ea
Method
- Mix the beef mince with the char siu sauce, salt and pepper until just combined. Divide into 6 portions and shape into patties slightly larger than your buns.
- Heat the oil in a frying pan over medium-low heat. Add the onions and salt, and cook gently for 15-20 minutes, stirring occasionally, until soft, golden and sweet. Set aside.
- Preheat your grill to high. Place the pineapple rings and burger buns on the grill and cook until lightly charred. Transfer to a tray and keep warm in a low oven.
- Place the patties on the hot grill and cook for 3-4 minutes each side or until almost cooked through. In the final minute, top each patty with a slice of cheddar cheese and let it melt. Keep patties warm in the oven while you fry the eggs.
- Heat a pan over medium heat and fry the eggs until the whites are set but the yolks remain runny.
- On the base of each toasted bun, layer lettuce, a cheesy beef patty, caramelised onion, tomato slices, beetroot slices, a slice of grilled pineapple and a fried egg. Spread barbecue sauce on the top bun, then crown the burger. Wrap in baking paper to help stabilise, slice down the middle and enjoy messily.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 800 g Plant-based mince instead of beef mince
Shape the plant-based mince into patties and cook for 3 to 4 minutes a side, a little less than beef.
Vegan
- 800 g Plant-based mince instead of beef mince
- 120 g Dairy-free cheese slices instead of cheddar cheese
- Leave out the eggs
Cook the plant-based patties 3 to 4 minutes a side and melt the dairy-free cheese under a lid; skip the fried egg.
Dairy-free
- 120 g Dairy-free cheese slices instead of cheddar cheese
Melt the dairy-free cheese under a lid for a minute.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £21.74 · 17% spare
£18.13
missing 2 items
Tescoyou pay £26.40 · 37% spare
£16.52
missing 5 items
Asdayou pay £18.99 · 12% spare
£16.67
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £20.59 · 25% spare
£15.53
missing 7 items
Morrisonsyou pay £14.32 · 26% spare
£10.55
missing 8 items
£2.90a serve
from £2.90 a serve at Aldi UK · 12 of 14 ingredients priced
About £17.40 of ingredients used for 6 serves.
£18.70 across 4 shops · 13 of 14 items priced
£18.13
missing 2 items
you'll pay £21.74 · 17% of it spare
£16.52
missing 5 items
you'll pay £26.40 · 37% of it spare
£16.67
missing 5 items
you'll pay £18.99 · 12% of it spare
£15.53
missing 7 items
you'll pay £20.59 · 25% of it spare
£10.55
missing 8 items
you'll pay £14.32 · 26% of it spare
Buy at
Aldi UK£13.03
beef mince
£6.18/1kg
need 800 g2 × Everyday Essentials Beef Mince 25% Fat 0.5kg£3.09closest match
Aldi UK£6.18/1kg£3.09·
Asda£6.24/1kg£3.12·
Sainsbury's£6.50/1kg£3.25·
Morrisons£3.25·
Tesco£9.47/1kg£7.10·
OcadoN/A
char siu sauce
£1.11/1kg
need 2 tbspEveryday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Asda£1.58/1kg£0.79·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 40 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
large brown onions
£0.32/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Large Brown Onions 3 each£0.95
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
soft burger buns
£0.22/1 ea
need 6 itemsVillage Bakery American Seeded Burger Buns 6 each£1.29
Aldi UK£0.22/1 ea£1.29·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
iceberg lettuce
£3.20/1kg
need 150 gNature's Pick Chopped Iceberg Lettuce 0.2kg£0.64closest match
Aldi UK£3.20/1kg£0.64·
Tesco£3.20/1kg£0.64·
Sainsbury's£3.20/1kg£0.64·
Morrisons£0.89·
AsdaN/A·
OcadoN/A
canned sliced beetroot
£1.93/1kg
need 450 gThe Deli Pickled Sliced Beetroot 0.44kg£0.85
Aldi UK£1.93/1kg£0.85·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 6 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£3.30·
Sainsbury's£0.24/1 ea£3.55·
OcadoN/A
barbecue sauce
£1.11/1kg
need 1 itemEveryday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.80
sea salt
£4.00/1kg
need 12 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.43

tomatoes
£1.08/1kg
need 300 gGrower's Harvest kg£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Asda£3.17/1kg£0.95·
Sainsbury's£3.08/1kg£1.00·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Morrisons£0.62·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.44

cheddar cheese
£1.44
need 6 sliceMarket Street Lockerbie Mature Coloured Cheddar 125closest match
Morrisons£1.44·
Asda£8.57/1kg£3.00·
Aldi UK£5.39/1kg£4.85·
Sainsbury's£5.39/1kg£4.85·
Tesco£9.46/1kg£5.20·
OcadoN/A
Not priced
- canned pineapple rings · 440 g