Thai red chicken & butternut squash soup

Recipe from Jamie Oliver · original post · full recipe on jamieoliver.com

Packed full of flavour, this punchy Thai red chicken & butternut squash soup recipe from Jamie's 5 Ingredients – Quick & Easy cookbook is just delicious.

Serves 6 90 min 32.8g protein
dairy-freechickensoupasian
More from @jamieoliver

Ingredients

  • whole chicken1.6 kg
  • butternut squash1.2 kg
  • fresh coriander30 g
  • Thai red curry paste100 g
  • light coconut milk400 ml

Method

  1. Sit the chicken in a large, deep pan.
  2. Carefully halve the squash lengthways, then cut into 3cm chunks, discarding the seeds.
  3. Slice the coriander stalks, add to the pan with the squash, curry paste and coconut milk, then pour in 1 litre of water. Cover and simmer on a medium heat for 1 hour 20 minutes.
  4. Use tongs to remove the chicken to a platter. Spoon any fat from the surface of the soup over the chicken, then sprinkle with half the coriander leaves.
  5. Serve with 2 forks for divvying up the meat at the table. Use a potato masher to crush some of the squash, giving your soup a thicker texture.
  6. Taste, season to perfection with sea salt and black pepper, then divide between six bowls and sprinkle with the remaining coriander.
  7. Shred and add chicken, as you dig in.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £8.37 · 24% spare

    £6.37

    missing 1 item

  • Sainsbury's

    you pay £11.30 · 18% spare

    £9.32

    missing 1 item · £2.95 more

  • Morrisons

    you pay £7.39 · 8% spare

    £6.80

    missing 2 items

  • Asda

    £2.18

    missing 3 items

  • Tesco

    you pay £6.41 · 21% spare

    £5.07

    missing 3 items

£1.06a serve

from £1.06 a serve at Aldi UK · 4 of 5 ingredients priced

About £6.37 of ingredients used for 6 serves.

£9.23 across 2 shops · all 5 items priced · £0.21 more for bigger packs, 28% spare for later

Aldi UKBest choice

£6.37

missing 1 item

you'll pay £8.37 · 24% of it spare

Sainsbury's

£9.32

missing 1 item · £2.95 more

you'll pay £11.30 · 18% of it spare

Morrisons

£6.80

missing 2 items

you'll pay £7.39 · 8% of it spare

Asda

£2.18

missing 3 items

Tesco

£5.07

missing 3 items

you'll pay £6.41 · 21% of it spare

Buy at Aldi UK£2.98

butternut squash

£1.09/1 ea

need 1.2 kgNature's Pick Butternut Squash Each 1 each£1.09closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

Aldi UKAldi UK£1.09/1 ea£1.09·AsdaAsda£1.00/1kg£1.20·MorrisonsMorrisons£1.50·Sainsbury'sSainsbury's£3.75/1kg£1.50·TescoTescoN/A·OcadoOcadoN/A

fresh coriander

£16.67/1kg

need 30 gReady, Set…cook! British Cut Coriander 0.03kg£0.50closest match

Aldi UKAldi UK£16.67/1kg£0.50·Sainsbury'sSainsbury's£18.33/1kg£0.55·MorrisonsMorrisons£0.60·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Thai red curry paste

£7.72/1kg

need 100 gReady, Set…cook! Thai Red Curry Paste 0.18kg£1.39

Aldi UKAldi UK£7.72/1kg£1.39·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£6.25

light coconut milk

£1.88/1L

need 400 mlSainsbury's Coconut Milk Light 400g£0.75

Sainsbury'sSainsbury's£1.88/1L£0.75·TescoTesco£1.88/1L£0.75·AsdaAsda£2.45/1L£0.98·Aldi UKAldi UKN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A