Teriyaki Chicken with Ginger Peaches and Sesame Drench

Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com

Juicy grilled teriyaki chicken, bright gingery peaches, and a rich sesame drench all over top! My go-to dinner when I want something fresh!

Serves 4 40 min 30.8g proteinKid-friendly
dairy-freechickenriceasian
More from @pinchofyum

Ingredients

  • teriyaki sauce120 ml
  • large garlic clove — grated1 ea
  • chicken breasts450 g
  • avocado oil — 2 tsp10 ml
  • peaches — diced4 ea
  • green onions — chopped2 ea
  • fresh ginger — grated5 g
  • lime — juiced1 ea
  • salt — ½ tsp3 g
  • sugar13 g
  • reduced sodium soy sauce15 ml
  • toasted sesame oil15 ml
  • brown sugar20 g
  • chili crisp1 tsp
  • white rice185 g

Method

  1. Slice the chicken breasts into thinner pieces, or pound them out to be thinner.
  2. Marinate the chicken in the teriyaki sauce and garlic for 2-12 hours (more time = better flavour, but even 15-30 minutes works).
  3. Start cooking the rice according to the package directions.
  4. Make the sesame drench: whisk the soy sauce, sesame oil, brown sugar and chili crisp with 1-2 tablespoons water to thin it out. Set aside.
  5. When you're nearly ready to eat, toss the peaches, green onions, ginger, lime juice, salt and sugar together. The peaches will release some juices and become slightly saucy.
  6. Heat the avocado oil in a large skillet over medium heat. Let any excess marinade drip off the chicken, then sauté for 3-4 minutes per side, until it reaches an internal temperature of 165°F (74°C). (It's also great on the grill.)
  7. Serve the chicken over rice with a scoop of the peaches and a drench of the sesame sauce. Add green beans if you like.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Pescatarian

    Teriyaki Salmon with Ginger Peaches and Sesame Drench

    • 600 g Salmon fillets instead of chicken breasts

    Marinate the salmon for only 15 to 30 minutes, then cook skin-side down for about 4 minutes and 2 to 3 minutes on the other side until just flaking.

  • Vegetarian

    Teriyaki Tofu with Ginger Peaches and Sesame Drench

    • 440 g Firm tofu instead of chicken breasts

    Press the tofu for 15 minutes, slice it into slabs and marinate for 30 minutes, then pan-fry 3 to 4 minutes per side until golden; there is no internal temperature to reach.

  • Vegan

    Teriyaki Tofu with Ginger Peaches and Sesame Drench

    • 440 g Firm tofu instead of chicken breasts

    Press the tofu for 15 minutes, slice it into slabs and marinate for 30 minutes, then pan-fry 3 to 4 minutes per side until golden; there is no internal temperature to reach.

  • Gluten-free

    • 120 ml Gluten-free teriyaki sauce instead of teriyaki sauce
    • 15 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce

    Use the gluten-free teriyaki sauce and tamari exactly as written; timings are unchanged.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £7.99 · 72% spare

    £2.26

    missing 5 items

  • Asda

    you pay £15.17 · 74% spare

    £3.94

    missing 5 items · £1.68 more

  • Tesco

    you pay £31.30 · 71% spare

    £8.93

    missing 5 items · £6.67 more

  • Sainsbury's

    you pay £15.89 · 70% spare

    £4.71

    missing 6 items

  • Morrisons

    you pay £14.40 · 74% spare

    £3.74

    missing 8 items

£0.57a serve

from £0.57 a serve at Aldi UK · 10 of 15 ingredients priced

About £2.26 of ingredients used for 4 serves.

£20.00 across 5 shops · all 15 items priced · £1.02 more for bigger packs, 58% spare for later

Aldi UK

£2.26

missing 5 items

you'll pay £7.99 · 72% of it spare

Asda

£3.94

missing 5 items · £1.68 more

you'll pay £15.17 · 74% of it spare

Tesco

£8.93

missing 5 items · £6.67 more

you'll pay £31.30 · 71% of it spare

Sainsbury's

£4.71

missing 6 items

you'll pay £15.89 · 70% of it spare

Morrisons

£3.74

missing 8 items

you'll pay £14.40 · 74% of it spare

Buy at Aldi UK£5.17

teriyaki sauce

£4.58/1kg

need 120 mlAsia Specialities Teriyaki Stir Fry Sauce 0.12kg£0.55closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Aldi UKAldi UK£4.58/1kg£0.55·Sainsbury'sSainsbury's£7.14/1kg£1.25·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

lime

£0.23/1 pack

need 1 itemNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match

Aldi UKAldi UK£0.23/1 pack£1.15·AsdaAsda£0.24/1 ea£1.18·MorrisonsMorrisons£2.00·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

chili crisp

£0.57/100g

need 1 tspSnackrite Ready Salted Crisps 6 Pack 150g£0.85

Aldi UKAldi UK£0.57/100g£0.85·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

white rice

£0.52/1kg

need 185 gEveryday Essentials Long Grain White Rice 1kg£0.52closest match

Aldi UKAldi UK£0.52/1kg£0.52·Sainsbury'sSainsbury's£0.52/1kg£0.52·TescoTesco£3.62/1kg£2.90·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£6.87

avocado oil

£12.60/1L

need 10 mlCOOK By ASDA Avocado Oil 250ml£3.15closest match

AsdaAsda£12.60/1L£3.15·MorrisonsMorrisons£3.50·Sainsbury'sSainsbury's£15.00/1L£3.75·TescoTesco£29.00/1L£7.25·Aldi UKAldi UKN/A·OcadoOcadoN/A

peaches

£0.54/1 ea

need 4 itemsAsda Peaches 4 pk£2.17

AsdaAsda£0.54/1 ea£2.17·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

brown sugar

£3.00/1kg

need 20 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match

AsdaAsda£3.00/1kg£1.50·MorrisonsMorrisons£1.50·TescoTesco£4.00/1kg£2.00·Sainsbury'sSainsbury's£4.10/1kg£2.05·Aldi UKAldi UKN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£1.84

reduced sodium soy sauce

£3.00/1L

need 15 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match

TescoTesco£3.00/1L£0.75·Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·AsdaAsda£2.61/1kg£0.73·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£4.87

chicken breasts

£6.25/1kg

need 450 gSainsbury's Standard£4.00

Sainsbury'sSainsbury's£6.25/1kg£4.00·TescoTesco£15.92/1kg£5.65·Aldi UKAldi UKN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£1.25

green onions

£1.25

need 2 itemsMorrisons The Best 2 perpack

MorrisonsMorrisons£1.25·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A