
Tabouli Salad (Tabbouleh)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
A fresh Middle Eastern herb salad of very finely chopped parsley, mint, tomatoes and cucumber with fine bulgur, lime juice and olive oil.
Ingredients
- fine bulgur wheat85 g
- roma tomatoes — very finely chopped4 ea
- english cucumber — very finely chopped1 ea
- flat-leaf parsley — very finely chopped2 bunch
- fresh mint leaves — very finely chopped5 g
- green onions — very finely chopped4 ea
- limes — juiced2 ea
- extra virgin olive oil45 ml
Method
- Wash the bulgur wheat and soak it in water for 5 to 7 minutes. Drain very well, squeezing the bulgur by hand to get rid of any excess water. Set aside.
- Very finely chop the vegetables, herbs and green onions. Put the chopped tomatoes in a colander to drain excess juice.
- Place the chopped vegetables, herbs and green onions in a mixing bowl. Add the bulgur and season with salt. Mix gently.
- Add 3 to 4 tablespoons of lime juice and the olive oil and mix again.
- For best results, cover and refrigerate for 30 minutes. Transfer to a serving platter and, if you like, serve with pita and romaine lettuce leaves to use as wraps.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 85 g Quinoa instead of fine bulgur wheat
Rinse the quinoa and simmer it for about 12 minutes instead of soaking, then drain and cool it completely before mixing it with the herbs.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £6.98 · 52% spare
£3.32
missing 3 items
Morrisonsyou pay £13.04 · 67% spare
£4.35
missing 3 items · £1.03 more
Aldi UKyou pay £9.02 · 68% spare
£2.88
missing 4 items
Asdayou pay £4.59 · 64% spare
£1.64
missing 5 items
Tescoyou pay £5.39 · 52% spare
£2.60
missing 5 items
£0.74a serve
from £0.74 a serve at Sainsbury's · 5 of 8 ingredients priced
About £4.43 of ingredients used for 6 serves.
£16.05 across 4 shops · all 8 items priced
£3.32
missing 3 items
you'll pay £6.98 · 52% of it spare
£4.35
missing 3 items · £1.03 more
you'll pay £13.04 · 67% of it spare
£2.88
missing 4 items
you'll pay £9.02 · 68% of it spare
£1.64
missing 5 items
you'll pay £4.59 · 64% of it spare
£2.60
missing 5 items
you'll pay £5.39 · 52% of it spare
Buy at
Sainsbury's£2.99

roma tomatoes
£4.00/1kg
need 4 itemsMutti Finely Chopped Tomatoes 400g£1.60 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£4.00/1kg£1.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

flat-leaf parsley
£12.50/1kg
need 2 bunchSainsbury's Standard£1.25closest match
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£0.81/10g£0.65·
Tesco£90.91/1kg£1.00·
Morrisons£1.39·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh mint leaves
£10.00/1kg
need 5 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.41
english cucumber
£0.68/1 ea
need 1 itemAsda Cucumber Portion 190g each£0.68
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Aldi UK£0.99/1 ea£0.99·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 45 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£8.50

fine bulgur wheat
£6.00
need 85 gAashirvaad Whole Wheat Atta 5kg
Morrisons£6.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

green onions
£1.25
need 4 items2 × Morrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£1.15
limes
£0.23/1 pack
need 2 itemsNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A