
Stuffed Onions
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Lebanese-style onion layers rolled around spiced beef and rice, baked in a tangy tomato and pomegranate molasses sauce.
Ingredients
- large yellow onions5 ea
- ground beef — 85% lean450 g
- short-grain rice — rinsed and drained200 g
- Roma tomatoes — finely chopped2 ea
- fresh parsley — chopped15 g
- Lebanese seven spice2 tsp
- ground coriander — 2 tsp5 g
- salt — 2 ½ tsp; divided15 g
- black pepper1 tsp
- olive oil60 ml
- tomato paste50 g
- pomegranate molasses30 ml
Method
- Bring a large pot of water to a boil. Cut off both ends of the onions and make a shallow slit down one side into the core of each onion. Boil the onions for 8–10 minutes until slightly tender. Drain, cool, then gently separate into individual layers. You can save the core 2–3 layers for another use.
- In a large bowl, combine the ground beef, rice, tomatoes, parsley, seven spice, coriander, 1½ tsp of the salt and the black pepper. Mix until just combined.
- Take one onion layer, place about 1–2 tablespoons of filling inside and roll gently (not too tight, as the rice needs room to expand). Repeat with the remaining onion layers and filling. You should get 6–7 layers per onion.
- Preheat the oven to 400°F (200°C). Arrange the stuffed onions seam-side down in a wide oven-safe skillet with a lid, packed snugly in a single layer or slightly overlapping.
- In a bowl, whisk together 480 ml (2 cups) water, the olive oil, tomato paste, pomegranate molasses and the remaining 1 tsp salt. Pour evenly over the onions.
- Bake covered for 60 minutes. Uncover and bake for 15 minutes more. Broil for 2–3 minutes if desired.
- Let rest for 10 minutes before serving. Spoon extra sauce over the top and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 400 g Tinned brown lentils instead of ground beef
Mix the drained lentils into the raw rice filling in place of the beef; they need no browning and the baking time stays the same.
Vegan
- 400 g Tinned brown lentils instead of ground beef
Mix the drained lentils into the raw rice filling in place of the beef; they need no browning and the baking time stays the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Morrisonsyou pay £13.49 · 39% spare
£8.24
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £14.62 · 44% spare
£8.26
missing 5 items · £0.02 more
Asdayou pay £18.31 · 38% spare
£11.44
missing 5 items · £3.20 more
Tescoyou pay £27.61 · 39% spare
£16.73
missing 5 items · £8.49 more
Aldi UKyou pay £14.22 · 51% spare
£6.99
missing 7 items
£1.03a serve
from £1.03 a serve at Morrisons · 7 of 12 ingredients priced
About £8.24 of ingredients used for 8 serves.
£28.30 across 5 shops · all 12 items priced · £2.56 more for bigger packs, 42% spare for later
£8.24
missing 5 items
you'll pay £13.49 · 39% of it spare
£8.26
missing 5 items · £0.02 more
you'll pay £14.62 · 44% of it spare
£11.44
missing 5 items · £3.20 more
you'll pay £18.31 · 38% of it spare
£16.73
missing 5 items · £8.49 more
you'll pay £27.61 · 39% of it spare
£6.99
missing 7 items
you'll pay £14.22 · 51% of it spare
Buy at
Sainsbury's£5.62

short-grain rice
£0.52/1kg
need 200 gStamford Street Co. White Rice 1kg£0.52closest match
Sainsbury's£0.52/1kg£0.52·
Aldi UK£0.52/1kg£0.52·
Tesco£0.52/1kg£0.52·
Morrisons£0.55·
Asda£2.76/1kg£0.69·
OcadoN/A

Roma tomatoes
£4.00/1kg
need 2 itemsMutti Finely Chopped Tomatoes 400g£1.60 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£4.00/1kg£1.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 15 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

pomegranate molasses
£12.00/1L
need 30 mlOdysea Pomegranate Molasses 250ml£3.00
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£8.93
ground beef
£3.99/1kg
need 450 gFelix Dry Beef 0.75kg£2.99
Aldi UK£3.99/1kg£2.99·
Morrisons£5.60·
Asda£11.39/1kg£7.97·
Tesco£12.00/1kg£4.80·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 15 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 60 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.04

large yellow onions
£0.95
need 5 itemsMorrisons British Red Onions 1kg 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£0.95·
Asda£0.32/1 ea£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A

ground coriander
£1.09
need 5 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.22
black pepper
£10.00/1kg
need 1 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

tomato paste
£9.38/1kg
need 50 gMutti Standard£1.22
Asda£9.38/1kg£1.22·
Sainsbury's£9.62/1kg£1.25·
Morrisons£1.60·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£7.49

Lebanese seven spice
£7.49/1 ea
need 2 tspStandard£7.49
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A