
Spinach & Ricotta Pasta Bake
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
A lazy meal for midweek that tastes like spinach and ricotta stuffed shells or cannelloni - but without all the labour! Feel free to use your favourite store bought pasta sauce if you prefer. Reheats well and freezes well too!
Ingredients
- penne pasta300 g
- mozzarella — shredded250 g
- ricotta500 g
- parmesan — grated50 g
- garlic cloves — minced4 ea
- frozen chopped spinach — thawed and squeezed dry350 g
- extra virgin olive oil — 1 tbsp20 ml
- tomato passata700 g
- onion powder1 tsp
- garlic powder1 tsp
- dried Italian mixed herbs2 tsp
- chilli flakes0.5 tsp
- sugar — 1 tsp4.3 g
- salt — 1 ¾ tsp11 g
Method
- Preheat oven to 350F/180C.
- Pasta Sauce: Pour out about 1/4 cup of the passata (to make room to add flavourings). Add the remaining Pasta Sauce ingredients into the bottle, screw the lid on and give it a shake.
- Cook pasta for time per packet MINUS 1 minute.
- SCOOP OUT 1 mugful pasta cooking water, drain and set aside.
- Ricotta Mixture - Mix Ricotta Mixture ingredients in a very large bowl. Use a splash of pasta cooking water if needed to make it creamy.
- Add pasta and stir to combine. Transfer to a heatproof baking dish.
- Top with Pasta Sauce, top with cheese. Loosely cover with foil.
- Bake for 25 minutes, then remove the cover and bake for a further 10 minutes or until the cheese is melted and bubbly.
- Serve while hot and fresh!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 300 g Gluten-free penne instead of penne pasta
Boil the gluten-free penne for 2 minutes less than the packet says, as it keeps softening in the bake and can turn mushy.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £13.95 · 58% spare
£5.84
missing 6 items
Tescoyou pay £14.36 · 52% spare
£6.92
missing 6 items · £1.08 more
Sainsbury'syou pay £14.26 · 42% spare
£8.29
missing 7 items
Morrisonsyou pay £19.84 · 44% spare
£11.19
missing 7 items
Asdayou pay £9.27 · 53% spare
£4.40
missing 8 items
£0.97a serve
from £0.97 a serve at Aldi UK · 8 of 14 ingredients priced
About £5.84 of ingredients used for 6 serves.
£24.64 across 5 shops · 13 of 14 items priced · £2.59 more for bigger packs, 35% spare for later
£5.84
missing 6 items
you'll pay £13.95 · 58% of it spare
£6.92
missing 6 items · £1.08 more
you'll pay £14.36 · 52% of it spare
£8.29
missing 7 items
you'll pay £14.26 · 42% of it spare
£11.19
missing 7 items
you'll pay £19.84 · 44% of it spare
£4.40
missing 8 items
you'll pay £9.27 · 53% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.07
penne pasta
£1.38/1kg
need 300 gCucina Penne Pasta 500g 0.5kg£0.69closest match
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
Sainsbury's£4.00/1kg£2.00·
Tesco£4.80/1kg£2.40·
AsdaN/A·
OcadoN/A
ricotta
£5.63/1kg
need 500 g2 × Cucina Spinach & Ricotta Tortelloni 0.3kg£1.69
Aldi UK£5.63/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion powder
£9.89/1kg
need 1 tspReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
dried Italian mixed herbs
£0.45/10g
need 2 tspReady, Set…cook! Italian Mixed Herbs 13g£0.59
Aldi UK£0.45/10g£0.59·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 11 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.99

tomato passata
£0.90/1kg
need 700 g2 × Grower's Harvest Standard£0.45closest match
Tesco£0.90/1kg£0.45·
Asda£2.00/1kg£1.38·
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.30/1kg£1.15·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

sugar
£1.09/1kg
need 4.3 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£10.25

mozzarella
£4.65
need 250 gMorrisons Grated Mozzarella 500gclosest match
Morrisons£4.65·
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£14.96/1kg£1.87·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

parmesan
£5.60
need 50 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.60

frozen chopped spinach
£1.60/1kg
need 350 gSainsbury's Chopped Spinach 900g£1.60closest match
Sainsbury's£1.60/1kg£1.60·
Asda£3.33/1kg£1.50·
Morrisons£1.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 20 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Not priced
- chilli flakes · 0.5 tsp