
Spicy Tuna Stew (Chamchi-jjigae)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
A quick and easy Korean stew made with canned tuna, onion, green chili peppers, gochujang and gochugaru. Delicious with rice and lettuce wraps.
Ingredients
- canned tuna450 g
- onion — cut into chunks280 g
- long green chili peppers — sliced2 ea
- gochujang40 g
- gochugaru12 g
- soy sauce15 ml
- garlic cloves — minced4 ea
- green onions — chopped2 ea
- head lettuce — leaves separated, to serve1 ea
Method
- Spread the onion over the bottom of a shallow pan. Add half of the sliced green chili peppers over top.
- Add the tuna, gochujang (use up to 3 tablespoons if you like it spicier), gochugaru, soy sauce and 360 ml water.
- Cover and cook for 10 minutes over medium-high heat.
- Uncover and stir with a wooden spoon to mix it up.
- Stir in the garlic, green onion and the rest of the sliced green chili peppers.
- Cook uncovered for another 3 to 5 minutes to thicken the stew.
- Remove from the heat and serve right away with rice, lettuce and ssamjang.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Spicy Tofu Stew (Dubu-jjigae)
- 440 g Firm tofu instead of canned tuna
Cut the tofu into thick cubes and lay it over the onions in place of the tuna; it simmers for the same 10 minutes, so the timing does not change.
Vegan
Spicy Tofu Stew (Dubu-jjigae)
- 440 g Firm tofu instead of canned tuna
Cut the tofu into thick cubes and lay it over the onions in place of the tuna; it simmers for the same 10 minutes, so the timing does not change.
Gluten-free
- 40 g Gluten-free gochujang instead of gochujang
- 15 ml Tamari instead of soy sauce
Nothing changes in the cooking; tamari is a little stronger, so taste before adding extra salt.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £7.16 · 37% spare
£4.48
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £4.52 · 32% spare
£3.09
missing 5 items
Morrisonsyou pay £4.70 · 23% spare
£3.64
missing 5 items
Tescoyou pay £1.97 · 23% spare
£1.52
missing 6 items
Asdayou pay £4.20 · 26% spare
£3.10
missing 6 items
£1.12a serve
from £1.12 a serve at Aldi UK · 6 of 9 ingredients priced
About £4.48 of ingredients used for 4 serves.
£8.37 across 4 shops · 7 of 9 items priced · £0.36 more for bigger packs, 32% spare for later
£4.48
missing 3 items
you'll pay £7.16 · 37% of it spare
£3.09
missing 5 items
you'll pay £4.52 · 32% of it spare
£3.64
missing 5 items
you'll pay £4.70 · 23% of it spare
£1.52
missing 6 items
you'll pay £1.97 · 23% of it spare
£3.10
missing 6 items
you'll pay £4.20 · 26% of it spare
Buy at
Aldi UK£5.10
canned tuna
£3.74/1kg
need 450 gWhiskas Duo Dry Tuna 0.8kg£2.99
Aldi UK£3.74/1kg£2.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion
£0.69/1kg
need 280 gNature's Pick Brown Onions 1kg£0.69closest match
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£0.98/1kg£0.98·
OcadoN/A
soy sauce
£3.67/1L
need 15 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.77

head lettuce
£0.38/1 ea
need 1 itemTesco Standard£0.77closest match
Tesco£0.38/1 ea£0.77·
Aldi UK£0.39/1 ea£0.77·
Sainsbury's£0.39/1 ea£0.77·
Morrisons£0.77·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.25
long green chili peppers
£50.00/1kg
need 2 itemsSaxa Ground Black Pepper 25g£1.25closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Asda£50.00/1kg£1.25·
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.25

green onions
£1.25
need 2 itemsMorrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- gochujang · 40 g
- gochugaru · 12 g