
Speedy Tomato & Spinach Dhal
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
This is one of those recipes that proves healthy can also mean quick, creamy and deeply satisfying. We’ve swapped dried lentils for tinned lentils, so that you can get supper on the table in under half an hour – perfect for busy evenings when you want something nourishing and full of flavour.
Ingredients
- olive oil30 ml
- red onion — finely chopped150 g
- fresh ginger — finely chopped10 g
- green chilli — finely chopped1 ea
- canned green lentils — drained400 g
- tomato puree15 g
- coconut cream125 ml
- curry powder3 g
- ground turmeric3 g
- canned chickpeas — drained400 g
- canned cherry tomatoes400 g
- spinach60 g
- lemon — juiced0.5 ea
- fresh coriander — roughly chopped1 handful
Method
- Warm the oil in a saucepan set over medium heat. Set aside about a third of each the chopped onion, ginger and chilli, then add the remainer to the pan. Cook for 8—10 minutes until soft and fragrant.
- Meanwhile, add 2 tablespoons of lentils, the tomato purée, coconut cream, curry powder, turmeric and a pinch of salt to a food processor and blitz until smooth.
- Add the spice paste to the pan and cook for 1—2 minutes, then add the remaining lentils, chickpeas, cherry tomatoes and 200ml of boiling water. Simmer for 10 minutes until slightly reduced and creamy.
- Stir in the spinach until wilted, then add the lemon juice and season to taste. Divide the dhal between bowls and scatter over the reserved onion, ginger and chilli, followed by the coriander and a spoonful of coconut cream.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £14.58 · 73% spare
£3.88
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £12.74 · 60% spare
£5.15
missing 4 items
Morrisonsyou pay £13.97 · 55% spare
£6.33
missing 5 items
Tescoyou pay £21.41 · 29% spare
£15.26
missing 5 items
Asdayou pay £8.13 · 70% spare
£2.45
missing 8 items
£1.94a serve
from £1.94 a serve at Aldi UK · 12 of 14 ingredients priced
About £3.88 of ingredients used for 2 serves.
£14.91 across 5 shops · all 14 items priced · £3.36 more for bigger packs, 68% spare for later
£3.88
missing 2 items
you'll pay £14.58 · 73% of it spare
£5.15
missing 4 items
you'll pay £12.74 · 60% of it spare
£6.33
missing 5 items
you'll pay £13.97 · 55% of it spare
£15.26
missing 5 items
you'll pay £21.41 · 29% of it spare
£2.45
missing 8 items
you'll pay £8.13 · 70% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.63
olive oil
£0.53/100ml
need 30 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 150 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.95·
Asda£3.56/1kg£1.21·
OcadoN/A
canned green lentils
£1.13/1kg
need 400 gFour Seasons Tinned Lentils 0.4kg£0.45
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Sainsbury's£1.80/1kg£1.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
curry powder
£9.89/1kg
need 3 gReady, Set…cook! Mild Curry Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground turmeric
£18.75/1kg
need 3 gReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75
Aldi UK£18.75/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned chickpeas
£0.41
need 400 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£11.46/1kg£5.73·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 0.5 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.69

green chilli
£36.00/1kg
need 1 itemSainsbury's Standard£0.72closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£36.00/1kg£0.72·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

tomato puree
£2.95/1kg
need 15 gSainsbury's Standard£0.59closest match
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Aldi UK£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
OcadoN/A

fresh coriander
£12.50/1kg
need 1 handfulSainsbury's Fresh Packed Coriander 100g£1.25
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£1.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.54

coconut cream
£8.12/1L
need 125 mlTesco Standard£1.30closest match
Tesco£8.12/1L£1.30·
Sainsbury's£8.40/1L£2.10·
Morrisons£2.50·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

canned cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 400 g2 × Standard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Sainsbury's£2.70/1kg£1.35·
Morrisons£1.40·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.05
fresh ginger
£5.00/1kg
need 10 gAsda Standard£0.05
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.00

spinach
£1.00
need 60 gShana Chopped Spinach 300g
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Aldi UK£4.54/1kg£1.09·
Tesco£9.60/1kg£1.20·
Asda£3.33/1kg£1.50·
OcadoN/A