
So good pork burger
Recipe from Jamie Oliver · original post · full recipe on jamieoliver.com
Topped with oozy blue cheese and sweet pear, this pork burger recipe from Jamie's 5 Ingredients cookbook is next-level delicious!
Ingredients
- pear — ripe and sweet1 ea
- mixed salad leaves — spinach, rocket and watercress50 g
- pork mince150 g
- burger bun — soft1 ea
- blue cheese30 g
Method
- Slice the pear lengthways as finely as you can. Toss gently with the salad leaves, a little drizzle each of extra virgin olive oil and red wine vinegar, and a pinch of black pepper.
- Scrunch the minced pork in your clean hands with a pinch of seasoning, then shape into a 1cm-thick patty. Rub with 1 teaspoon of olive oil, then place in a large non-stick frying pan on a high heat for 2 minutes, while you halve and toast the bun alongside, removing it when golden.
- Flip the burger, then, after 2 minutes, crumble the blue cheese next to it to melt. Move the burger on top of the oozy cheese, jiggle around to coat, then put it on your bun base.
- Stack in as much pear and salad as the bun will hold, pop the lid on, squash and devour, with any extra salad on the side.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
So good plant-based burger
- 150 g Plant-based mince instead of pork mince
Plant-based mince patties cook in about the same time but can stick, so use a little more oil and flip carefully.
Gluten-free
- 1 ea Gluten-free burger bun instead of burger bun
Toast the gluten-free bun a little less, as it browns faster.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £6.70 · 67% spare
£2.24
missing 1 item
Aldi UKyou pay £4.23 · 73% spare
£1.13
missing 2 items
Morrisonsyou pay £5.00 · 75% spare
£1.25
missing 3 items
Asdayou pay £3.10 · 48% spare
£1.62
missing 3 items
Tescoyou pay £2.40 · 70% spare
£0.72
missing 4 items
£2.24a serve
from £2.24 a serve at Sainsbury's · 4 of 5 ingredients priced
About £2.24 of ingredients used for 1 serves.
£7.84 across 3 shops · all 5 items priced · £0.49 more for bigger packs, 73% spare for later
£2.24
missing 1 item
you'll pay £6.70 · 67% of it spare
£1.13
missing 2 items
you'll pay £4.23 · 73% of it spare
£1.25
missing 3 items
you'll pay £5.00 · 75% of it spare
£1.62
missing 3 items
you'll pay £3.10 · 48% of it spare
£0.72
missing 4 items
you'll pay £2.40 · 70% of it spare
Buy at
Aldi UK£1.98
pear
£1.80/1kg
need 1 itemNature's Pick Ripen at Home Mini Pears 5 Pack 0.55kg£0.99closest match
Aldi UK£1.80/1kg£0.99·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£1.80/1kg£0.99·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
burger bun
£0.25/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Seeded Brioche Burger Bun 4 each£0.99
Aldi UK£0.25/1 ea£0.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£3.75

mixed salad leaves
£10.00/1kg
need 50 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

blue cheese
£16.67/1kg
need 30 gCastello Creamy Blue Cheese 150g£2.50
Sainsbury's£16.67/1kg£2.50·
Morrisons£2.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.11
pork mince
£4.22/1kg
need 150 gAsda Succulent Lean Pork Mince 5% Fat 500g£2.11closest matchreal special
Asda£4.22/1kg£2.11·
Aldi UK£4.50/1kg£2.25·
Tesco£4.80/1kg£2.40·
Sainsbury's£4.90/1kg£2.45·
Morrisons£2.50·
OcadoN/A