
Smoked Sausage and Rice
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
The smoked sausage is the trick here to get great flavour into this quick one pot dinner. Tastes like Jambalaya, minus the cajun flavours, and much faster to make. Everybody loves this!I used kransky sausages but you can use any smoked sausages you want, including chorizo. You can even use raw sausages - see Note 1! Also feel free to use other vegetables - anything that can hold up to 20 minutes on the stove.
Ingredients
- extra virgin olive oil — 3 tbsp60 ml
- garlic cloves — finely minced5 ea
- onions — chopped2 ea
- yellow capsicum — cut into 1.5 cm squares1 ea
- red capsicum — cut into 1.5 cm squares1 ea
- kransky sausages — sliced 0.5 cm thick400 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.5 tsp
- smoked paprika — ¾ tsp1.9 g
- long grain white rice270 g
- chicken stock — low sodium625 ml
- frozen peas — thawed280 g
- fresh parsley — chopped5 g
Method
- Cook sausage: Heat 2 tbsp oil in a large heavy based pot over medium high heat. Add sausages and cook until golden. Remove with a slotted spoon.
- Cook onion and garlic: Add remaining 1 tbsp oil. Add garlic and onion, cook for 2 minutes. Add capsicum and cook for 2 minutes until onion is translucent.
- Add rice and liquid: Add rice, chicken stock, paprika, salt, pepper and the sausage. Stir, bring to boil, then reduce heat to low so it's simmering very gently.
- Cover and cook: Cover with lid, cook 20 minutes.
- Add peas and rest: Remove pot from stove. Working quickly, remove lid, add peas, then quickly put the lid back on. Rest 10 minutes - the residual heat with cook the peas.
- Fluff and serve: Add parsley. Use a fork to fluff the rice. Serve immediately!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Vegetarian Sausage and Rice
- 400 g vegetarian sausages instead of kransky sausages
- 625 ml vegetable stock instead of chicken stock
Brown and slice the vegetarian sausages, set them aside, and stir them back in with the peas for the 10-minute rest so they do not go soft in the rice.
Vegan
Vegan Sausage and Rice
- 400 g vegan sausages instead of kransky sausages
- 625 ml vegetable stock instead of chicken stock
Brown and slice the vegan sausages, set them aside, and stir them back in with the peas for the 10-minute rest so they do not go soft in the rice.
Gluten-free
- 400 g gluten-free kransky sausages instead of kransky sausages
- 625 ml gluten-free chicken stock instead of chicken stock
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £17.69 · 49% spare
£8.98
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £15.22 · 37% spare
£9.56
missing 4 items · £0.58 more
Asdayou pay £13.20 · 39% spare
£8.02
missing 6 items
Tescoyou pay £11.50 · 70% spare
£3.45
missing 7 items
Morrisonsyou pay £8.45 · 40% spare
£5.05
missing 9 items
£1.45a serve
from £1.45 a serve at Aldi UK · 9 of 13 ingredients priced
About £5.80 of ingredients used for 4 serves.
£15.63 across 5 shops · 11 of 13 items priced
£8.98
missing 4 items
you'll pay £17.69 · 49% of it spare
£9.56
missing 4 items · £0.58 more
you'll pay £15.22 · 37% of it spare
£8.02
missing 6 items
you'll pay £13.20 · 39% of it spare
£3.45
missing 7 items
you'll pay £11.50 · 70% of it spare
£5.05
missing 9 items
you'll pay £8.45 · 40% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.69
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 5 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 1.9 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
long grain white rice
£0.52/1kg
need 270 gEveryday Essentials Long Grain White Rice 1kg£0.52
Aldi UK£0.52/1kg£0.52·
Sainsbury's£1.26/1kg£0.63·
Tesco£3.62/1kg£2.90·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
frozen peas
£1.21/1kg
need 280 gFour Seasons Garden Peas 0.9kg£1.09closest match
Aldi UK£1.21/1kg£1.09·
Tesco£1.28/1kg£1.15·
Sainsbury's£1.70/1kg£1.55·
Asda£2.50/1kg£3.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£6.83

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 60 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A

kransky sausages
£2.68/1kg
need 400 gRichmond Standard£1.10closest matchreal special
Asda£2.68/1kg£1.10·
Aldi UK£3.15/1kg£1.29·
Sainsbury's£3.66/1kg£1.50·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.11

onions
£0.95/1kg
need 2 itemsTesco kg£0.11 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.50

fresh parsley
£16.67/1kg
need 5 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.50

chicken stock
£3.50
need 625 mlMorrisons The Best Chicken Stock 450g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- yellow capsicum · 1 item
- red capsicum · 1 item