
Slow Cooker Vegetable Soup
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A creamy, comforting blended soup with seven different vegetables, made in the slow cooker.
Ingredients
- butternut squash — chopped700 g
- carrots — 2; chopped150 g
- parsnips — chopped2 ea
- onion — chopped1 ea
- potato — 1; chopped200 g
- celery sticks — chopped2 ea
- garlic cloves2 ea
- vegetable stock1000 ml
Method
- Cut the vegetables into small, evenly sized pieces and put them in the slow cooker.
- Pour over the vegetable stock, season with salt and pepper and stir well.
- Cook on high for 4 hours or low for 8 hours, until the root vegetables are completely tender.
- Blend with a stick blender in the slow cooker to your preferred texture.
- Taste and adjust the seasoning, stir in a little single cream if you like, and serve hot.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £6.08 · 30% spare
£4.23
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £7.00 · 26% spare
£5.17
missing 2 items
Morrisonsyou pay £7.32 · 16% spare
£6.14
missing 2 items
Asdayou pay £5.64 · 58% spare
£2.39
missing 3 items
Tescoyou pay £8.28 · 25% spare
£6.22
missing 3 items
£1.06a serve
from £1.06 a serve at Aldi UK · 7 of 8 ingredients priced
About £4.23 of ingredients used for 4 serves.
£10.90 across 4 shops · all 8 items priced · £0.91 more for bigger packs, 25% spare for later
£4.23
missing 1 item
you'll pay £6.08 · 30% of it spare
£5.17
missing 2 items
you'll pay £7.00 · 26% of it spare
£6.14
missing 2 items
you'll pay £7.32 · 16% of it spare
£2.39
missing 3 items
you'll pay £5.64 · 58% of it spare
£6.22
missing 3 items
you'll pay £8.28 · 25% of it spare
Buy at
Aldi UK£2.37
parsnips
£1.10/1kg
need 2 itemsEveryday Essentials Scottish Wonky Parsnips 0.5kg£0.55closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£1.10/1kg£0.55·
Morrisons£2.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.52
butternut squash
£1.00/1kg
need 700 gAsda Standard£1.20closest match
Asda£1.00/1kg£1.20·
Aldi UK£1.09/1 ea£1.09·
Morrisons£1.50·
Sainsbury's£3.75/1kg£1.50·
TescoN/A·
OcadoN/A
potato
£0.66/1kg
need 200 gAsda British White Potatoes 2kg£1.32closest match
Asda£0.66/1kg£1.32·
Morrisons£0.87·
Aldi UK£2.57/1kg£0.99·
Sainsbury's£0.99/1kg£0.99·
Tesco£1.73/1kg£1.30·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£5.11

carrots
£0.69/1kg
need 150 gTesco kg£0.11
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

vegetable stock
£5.00/1L
need 1 L2 × Oxo Standard£2.50
Tesco£5.00/1L£2.50·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.90

celery sticks
£0.90
need 2 itemsMorrisons British Celery Sticks 250gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£0.90·
Sainsbury's£3.60/1kg£0.90·
Aldi UK£3.40/1kg£1.19·
Asda£3.60/1kg£1.26·
TescoN/A·
OcadoN/A