
Slow Cooker Sausage Casserole
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
A slimming-friendly, hearty sausage casserole to pop in the slow cooker and have ready for dinner.
Ingredients
- chicken sausages600 g
- onions — diced2 ea
- peppers — diced2 ea
- carrots — peeled and cut into thick chunks; 5 medium400 g
- small potatoes — peeled and cut into big chunks600 g
- canned chopped tomatoes800 g
- tomato purée3 tbsp
- chicken stock cube — made up with 250 ml water1 ea
- garlic cloves — crushed2 ea
- dried oregano — ½ tsp0.5 g
- dried thyme — 1 tsp1 g
- fresh parsley — chopped15 g
- canned butter beans — drained400 g
- beef stock pot1 ea
- Worcestershire sauce — 1 tbsp15 ml
- bay leaf1 ea
Method
- Put all the ingredients except the sausages, butter beans and stock pot into the slow cooker. Stir well.
- Add the sausages and give another quick stir.
- Cook on High for 5 hours, or Low to Medium for 6-8 hours.
- Check to make sure all the veg is cooked through. Stir in the butter beans and stock pot. Check the seasoning and add some salt and freshly ground black pepper if needed.
- Allow to cook for another 20-30 minutes to heat up the butter beans, then serve
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Slow Cooker Vegetarian Sausage Casserole
- 600 g vegetarian sausages instead of chicken sausages
- 1 ea vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 1 ea vegetable stock pot instead of beef stock pot
- 20 ml vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Vegetarian sausages turn mushy over hours in the slow cooker, so brown them in a pan and stir them in with the butter beans for the final 20 to 30 minutes.
Vegan
Slow Cooker Vegan Sausage Casserole
- 600 g vegan sausages instead of chicken sausages
- 1 ea vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 1 ea vegetable stock pot instead of beef stock pot
- 20 ml vegan Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Vegan sausages turn mushy over hours in the slow cooker, so brown them in a pan and stir them in with the butter beans for the final 20 to 30 minutes.
Gluten-free
- 600 g gluten-free chicken sausages instead of chicken sausages
- 1 ea gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
- 1 ea gluten-free beef stock pot instead of beef stock pot
- 20 ml gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £12.59 · 31% spare
£8.71
missing 4 items
TescoBest choiceyou pay £9.76 · 56% spare
£4.31
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £12.96 · 42% spare
£7.48
missing 5 items · £3.17 more
Morrisonsyou pay £11.77 · 41% spare
£6.92
missing 6 items
Asdayou pay £6.67 · 38% spare
£4.16
missing 9 items
£1.45a serve
from £1.45 a serve at Aldi UK · 12 of 16 ingredients priced
About £8.71 of ingredients used for 6 serves.
£14.88 across 4 shops · all 16 items priced · £1.61 more for bigger packs, 43% spare for later
£8.71
missing 4 items
you'll pay £12.59 · 31% of it spare
£4.31
missing 5 items
you'll pay £9.76 · 56% of it spare
£7.48
missing 5 items · £3.17 more
you'll pay £12.96 · 42% of it spare
£6.92
missing 6 items
you'll pay £11.77 · 41% of it spare
£4.16
missing 9 items
you'll pay £6.67 · 38% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.43
chicken sausages
£5.85/1kg
need 600 g2 × Specially Selected Chicken Sausages 6 Pack 0.34kg£1.99
Aldi UK£5.85/1kg£1.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
dried thyme
£43.33/1kg
need 1 gReady, Set…cook! Thyme 0.02kg£0.65closest match
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Sainsbury's£43.33/1kg£0.65·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
Morrisons£1.09·
AsdaN/A·
OcadoN/A
canned butter beans
£1.13/1kg
need 400 gFour Seasons Butter Beans 0.4kg£0.45closest match
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£2.50·
Sainsbury's£8.13/1kg£3.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
beef stock pot
£1.03/100g
need 1 itemBramwells Beef Stock Pots 4 Pack 96g£0.99closest match
Aldi UK£1.03/100g£0.99·
Tesco£17.86/1kg£2.00·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
bay leaf
£2.45/10g
need 1 itemReady, Set…cook! Bay Leaf 2g£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/10g£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£3.17

onions
£0.95/1kg
need 2 itemsTesco kg£0.11 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A

peppers
£1.78/1kg
need 2 itemsTesco Sliced Mixed Frozen Peppers 500G£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
AsdaN/A·
OcadoN/A

tomato purée
£2.95/1kg
need 3 tbspTesco Tomato Puree 200G£0.59closest match
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

chicken stock cube
£10.00/1kg
need 1 itemTesco Standard£1.00closest match
Tesco£10.00/1kg£1.00·
Aldi UK£0.58/100g£0.69·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

Worcestershire sauce
£3.00/1L
need 15 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.10

carrots
£0.65/1kg
need 400 gStamford Street Co. Carrots 1kg£0.65
Sainsbury's£0.65/1kg£0.65·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Asda£0.69/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
OcadoN/A

dried oregano
£79.16/1kg
need 0.5 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 15 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.18
small potatoes
£0.66/1kg
need 600 gAsda British White Potatoes 2kg£1.32closest match
Asda£0.66/1kg£1.32·
Tesco£0.90/1kg£0.27·
Aldi UK£0.99/1kg£0.99·
Sainsbury's£0.90/1kg£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
canned chopped tomatoes
£1.08/1kg
need 800 g2 × JUST ESSENTIALS By ASDA Just Essentials Chopped Tomatoes 400g£0.43closest match
Asda£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Tesco£1.16/1kg£1.85·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A