
Slow Cooker Hunter's Chicken
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
We love chicken, BBQ sauce and cheese (who doesn't?!) AND we love any excuse to crack out the slow cooker. This easy-peasy Slow Cooker Hunter's Chicken recipe means you can come home to your favourite pub grub order, piping hot and ready to serve.
Ingredients
- chicken breast — 4 breasts600 g
- bacon medallions4 ea
- reduced-fat cheddar — grated80 g
- onion — diced0.5 ea
- garlic cloves — crushed2 ea
- canned chopped tomatoes400 g
- tomato purée1 tbsp
- lemon — juiced0.5 ea
- BBQ seasoning1 tbsp
- smoked paprika — ¼ tsp0.6 g
- balsamic vinegar — 1 tbsp15 ml
- Worcestershire sauce — 2 tbsp30 ml
- white wine vinegar — 2 tbsp30 ml
- hot sauce1 tbsp
- mustard powder1 tsp
- granulated sweetener1 tsp
Method
- Take each chicken breast, wrap a bacon medallion around the middle and secure it with a cocktail stick.
- Set the chicken aside, then add all of the remaining ingredients into the slow cooker and stir well.
- Place the chicken on top and replace the lid. Cook on high for 2½-3 hours (or low if you're leaving it on all day).
- When the time is up, check that the chicken is cooked. Remove it from the slow cooker and set aside.
- Blitz the sauce with a stick blender until smooth.
- Place the cooked chicken in an ovenproof dish and remove the cocktail sticks.
- Pour the sauce over the chicken breasts and top with cheese. Divide the cheese equally between all four chicken breasts.
- Place under a hot grill until the cheese is melted and a nice golden colour.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 40 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Nothing changes in the cooking.
Dairy-free
- 80 g Dairy-free cheese instead of reduced-fat cheddar
Dairy-free cheese melts more slowly, so give it an extra minute or two under the grill and watch that it does not scorch.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £10.93 · 43% spare
£6.26
missing 6 items
Asdayou pay £15.18 · 34% spare
£10.04
missing 6 items · £3.78 more
Sainsbury'syou pay £13.37 · 36% spare
£8.50
missing 7 items
Tescoyou pay £36.55 · 74% spare
£9.42
missing 7 items
Morrisonsyou pay £22.72 · 49% spare
£11.65
missing 7 items
£1.69a serve
from £1.69 a serve at Aldi UK · 10 of 16 ingredients priced
About £6.75 of ingredients used for 4 serves.
£19.03 across 5 shops · 15 of 16 items priced · £1.05 more for bigger packs, 54% spare for later
£6.26
missing 6 items
you'll pay £10.93 · 43% of it spare
£10.04
missing 6 items · £3.78 more
you'll pay £15.18 · 34% of it spare
£8.50
missing 7 items
you'll pay £13.37 · 36% of it spare
£9.42
missing 7 items
you'll pay £36.55 · 74% of it spare
£11.65
missing 7 items
you'll pay £22.72 · 49% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.39
onion
£0.32/1 ea
need 0.5 itemsNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 0.5 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
BBQ seasoning
£14.38/1kg
need 1 tbspReady, Set…cook! Bbq Seasoning 0.05kg£0.69closest match
Aldi UK£14.38/1kg£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 0.6 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
white wine vinegar
£3.30/1L
need 30 mlThe Deli White Wine Vinegar 1L£1.65closest match
Aldi UK£3.30/1L£1.65·
Morrisons£1.16·
Asda£4.43/1L£1.55·
Sainsbury's£4.50/1L£2.25·
TescoN/A·
OcadoN/A
hot sauce
£1.11/1kg
need 1 tbspEveryday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Asda£1.58/1kg£0.79·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
mustard powder
£3.25/1kg
need 1 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.64

reduced-fat cheddar
£7.56/1kg
need 80 gCreamfields kg£1.89closest match
Tesco£7.56/1kg£1.89·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Morrisons£2.75·
Asda£7.93/1kg£3.17·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

Worcestershire sauce
£3.00/1L
need 30 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£4.41

tomato purée
£0.59
need 1 tbspMorrisons Tomato Puree (200g)closest match
Morrisons£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

balsamic vinegar
£3.99
need 15 mlFilippo Berio Organic Balsamic Vinegar 250mlclosest match
Morrisons£3.99·
Tesco£100.00/1L£25.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£5.16

chicken breast
£6.25/1kg
need 600 gSainsbury's Standard£4.00closest match
Sainsbury's£6.25/1kg£4.00·
Aldi UK£6.65/1kg£3.99·
Asda£7.70/1kg£4.62·
Tesco£8.31/1kg£5.40·
Morrisons£4.50·
OcadoN/A

granulated sweetener
£11.62/1kg
need 1 tspCanderel Sugarly Granulated Sweetener Big Value Pack 370g£4.30closest match
Sainsbury's£11.62/1kg£4.30·
Asda£13.33/1kg£1.00·
Morrisons£1.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.43
canned chopped tomatoes
£1.08/1kg
need 400 gJUST ESSENTIALS By ASDA Just Essentials Chopped Tomatoes 400g£0.43closest match
Asda£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Tesco£1.18/1kg£0.47·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Not priced
- bacon medallions · 4 items