
Slow Cooker Chunky Tomato Cajun-Style Soup
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Add a bit of sizzle and spice to your slow cooker with this Chunky Tomato Cajun-Style Soup! It’s hearty, easy to make and perfect for keeping you full until dinnertime. It’s also really simple to batch-cook and stash in the fridge or freezer, ready to go in your soup flask at a moment’s notice. Pair it with some crusty bread or a fresh salad for a satisfying, slimming-friendly bowl that’s full of flavour!
Ingredients
- small red onion — diced1 ea
- spring onions — chopped; about 575 g
- garlic cloves — peeled and crushed2 ea
- bacon medallions — diced3 ea
- large courgette — diced1 ea
- carrots — peeled and diced; 2 carrots160 g
- peppers — deseeded and diced2 ea
- chicken stock cubes — made up with 560 ml boiling water2 ea
- canned chopped tomatoes400 g
- passata500 g
- tomato purée2 tbsp
- Cajun seasoning1 tbsp
- Worcestershire sauce — 1 tbsp15 ml
- white wine vinegar — 1 tbsp15 ml
- bay leaf1 ea
- canned chickpeas — drained and rinsed400 g
- canned kidney beans — drained and rinsed400 g
- reduced-fat sausages — cooked and sliced2 ea
- spinach — 1 big handful40 g
Method
- Spray a frying pan with low-calorie cooking spray and set on a medium heat. Add the onion, spring onion, garlic and bacon and fry for 5 minutes until softening and turning brown.
- Add the courgette, carrots and peppers and continue to fry for 5 minutes.
- Add the stock cubes to the water and mix to dissolve. Pour into the pan along with the chopped tomatoes, passata, tomato purée, Cajun-style seasoning, Worcestershire sauce, white wine vinegar and bay leaf. Stir well.
- Bring to the boil, then transfer the contents of the pan to a slow cooker and cook for 3 hours.
- After 3 hours add the kidney beans, chickpeas and sausage. Season to taste with black pepper.
- Cook for another hour. Remove the bay leaf and stir the spinach through until wilted.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- Leave out the bacon medallions
- 2 ea Vegetable stock cubes instead of chicken stock cubes
- 20 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 120 g Vegetarian sausages instead of reduced-fat sausages
Leave out the bacon and fry the vegetables alone; brown and slice the vegetarian sausages separately and stir them in for the last 15 minutes rather than the last hour so they do not go soft.
Vegan
- Leave out the bacon medallions
- 2 ea Vegetable stock cubes instead of chicken stock cubes
- 20 ml Vegan Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 120 g Vegan sausages instead of reduced-fat sausages
Leave out the bacon and fry the vegetables alone; brown and slice the vegan sausages separately and stir them in for the last 15 minutes rather than the last hour so they do not go soft.
Gluten-free
- 2 ea Gluten-free chicken stock cubes instead of chicken stock cubes
- 20 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
- 120 g Gluten-free sausages instead of reduced-fat sausages
Nothing changes in the cooking; serve it with gluten-free bread rather than crusty bread.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £13.55 · 45% spare
£7.49
missing 4 items
Tescoyou pay £15.28 · 38% spare
£9.54
missing 6 items
Asdayou pay £10.38 · 53% spare
£4.83
missing 8 items
Sainsbury'syou pay £11.86 · 46% spare
£6.43
missing 8 items
Morrisonsyou pay £8.74 · 24% spare
£6.64
missing 9 items
£1.25a serve
from £1.25 a serve at Aldi UK · 15 of 19 ingredients priced
About £7.49 of ingredients used for 6 serves.
£15.53 across 3 shops · 18 of 19 items priced · £3.34 more for bigger packs, 54% spare for later
£7.49
missing 4 items
you'll pay £13.55 · 45% of it spare
£9.54
missing 6 items
you'll pay £15.28 · 38% of it spare
£4.83
missing 8 items
you'll pay £10.38 · 53% of it spare
£6.43
missing 8 items
you'll pay £11.86 · 46% of it spare
£6.64
missing 9 items
you'll pay £8.74 · 24% of it spare
Buy at
Tesco£6.32

small red onion
£0.95/1kg
need 1 itemTesco Standard£0.20closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Asda£4.20/1kg£0.63·
Sainsbury's£5.33/1kg£0.80·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A

large courgette
£0.83/1 ea
need 1 itemTesco Organic Courgettes 3 Pack£2.50closest match
Tesco£0.83/1 ea£2.50·
Aldi UK£2.78/1kg£1.39·
Morrisons£1.39·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.45·
AsdaN/A·
OcadoN/A

carrots
£0.69/1kg
need 160 gTesco kg£0.11
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

peppers
£1.78/1kg
need 2 itemsTesco Sliced Mixed Frozen Peppers 500G£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
AsdaN/A·
OcadoN/A

chicken stock cubes
£10.00/1kg
need 2 itemsTesco Standard£1.00closest match
Tesco£10.00/1kg£1.00·
Aldi UK£0.58/100g£0.69·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

passata
£0.90/1kg
need 500 gGrower's Harvest Standard£0.45closest match
Tesco£0.90/1kg£0.45·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.20/1kg£0.60·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

tomato purée
£2.95/1kg
need 2 tbspTesco Tomato Puree 200G£0.59closest match
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

Worcestershire sauce
£3.00/1L
need 15 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£6.46
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Cajun seasoning
£0.15/10g
need 1 tbspReady, Set…cook! Cajun Seasoning 47g£0.69
Aldi UK£0.15/10g£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
white wine vinegar
£3.30/1L
need 15 mlThe Deli White Wine Vinegar 1L£1.65closest match
Aldi UK£3.30/1L£1.65·
Morrisons£1.16·
Asda£4.43/1L£1.55·
Sainsbury's£4.50/1L£2.25·
TescoN/A·
OcadoN/A
bay leaf
£2.45/10g
need 1 itemReady, Set…cook! Bay Leaf 2g£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/10g£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned chickpeas
£0.41
need 400 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£11.46/1kg£5.73·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned kidney beans
£1.37/1kg
need 400 g2 × Everyday Essentials Red Kidney Beans 0.26kg£0.35closest match
Aldi UK£1.37/1kg£0.35·
Morrisons£0.37·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
reduced-fat sausages
£2.68/1kg
need 2 itemsRichmond 12 Richmond Thick Pork Sausages 0.62kg£1.65closest match
Aldi UK£2.68/1kg£1.65·
Asda£2.68/1kg£1.10·
Sainsbury's£3.66/1kg£1.50·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.75
spring onions
£6.56/1kg
need 75 gAsda Fragrant & Crunchy Spring Onions 125g£0.82closest match
Asda£6.56/1kg£0.82·
Aldi UK£6.90/1kg£0.69·
Tesco£6.90/1kg£0.69·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned chopped tomatoes
£1.08/1kg
need 400 gJUST ESSENTIALS By ASDA Just Essentials Chopped Tomatoes 400g£0.43closest match
Asda£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Tesco£1.18/1kg£0.47·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
spinach
£3.33/1kg
need 40 gTaj Frozen Chopped Spinach 450g£1.50closest match
Asda£3.33/1kg£1.50·
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Morrisons£1.00·
Aldi UK£4.54/1kg£1.09·
Tesco£9.60/1kg£1.20·
OcadoN/A
Not priced
- bacon medallions · 3 items