
Slow Cooker Chicken Thighs
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
Juicy, fall-apart chicken thighs with a garlic and paprika rub, browned then slow cooked in a garlic butter stock.
Ingredients
- boneless skinless chicken thighs680 g
- paprika5 ml
- garlic granules5 ml
- Italian seasoning5 ml
- olive oil15 ml
- chicken stock100 ml
- butter30 g
- garlic cloves — crushed2 ea
Method
- Mix the paprika, garlic granules and Italian seasoning in a small bowl.
- Coat the chicken thighs all over in the spice mix.
- Heat the olive oil in a large pan over a medium heat and fry the chicken thighs for 4 minutes until browned.
- Move the browned chicken to the slow cooker.
- Add the crushed garlic, chicken stock and butter to the slow cooker.
- Cook on high for 2.5 hours or on low for 3-4 hours.
- Serve, sprinkled with chopped fresh basil if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 30 ml Olive oil instead of butter
Add the olive oil with the garlic and stock in place of the butter; cooking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £12.93 · 64% spare
£4.70
missing 1 item
Sainsbury'sBest choiceyou pay £11.25 · 64% spare
£4.09
missing 2 items
Tescoyou pay £20.06 · 44% spare
£11.29
missing 2 items · £7.20 more
Morrisonsyou pay £15.25 · 37% spare
£9.62
missing 3 items
Asdayou pay £11.20 · 74% spare
£2.88
missing 4 items
£1.57a serve
from £1.57 a serve at Aldi UK · 7 of 8 ingredients priced
About £4.70 of ingredients used for 3 serves.
£17.44 across 3 shops · all 8 items priced · £3.92 more for bigger packs, 57% spare for later
£4.70
missing 1 item
you'll pay £12.93 · 64% of it spare
£4.09
missing 2 items
you'll pay £11.25 · 64% of it spare
£11.29
missing 2 items · £7.20 more
you'll pay £20.06 · 44% of it spare
£9.62
missing 3 items
you'll pay £15.25 · 37% of it spare
£2.88
missing 4 items
you'll pay £11.20 · 74% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.94
paprika
£17.25/1kg
need 5 mlReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic granules
£0.13/10g
need 5 mlReady, Set…cook! Garlic Granules 10g£0.69closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£0.13/10g£0.69·
Sainsbury's£13.29/1kg£0.93·
Tesco£17.86/1kg£1.00·
Morrisons£3.40·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Italian seasoning
£15.71/1kg
need 5 mlBramwells Peri Peri Seasoning 0.04kg£0.55 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£15.71/1kg£0.55·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 15 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
butter
£7.40/1kg
need 30 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.50

chicken stock
£3.50
need 100 mlMorrisons The Best Chicken Stock 450g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£4.00

boneless skinless chicken thighs
£2.00/1kg
need 680 gSainsbury's Standard£4.00closest match
Sainsbury's£2.00/1kg£4.00·
Aldi UK£2.99/1kg£2.99·
Morrisons£3.40·
Asda£2.50/1kg£5.00·
Tesco£2.88/1kg£5.75·
OcadoN/A