
Slow Cooker Chicken Korma
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A mild, creamy, family-friendly chicken korma cooked in the slow cooker with coconut milk and ground almonds.
Ingredients
- olive oil30 ml
- chicken thighs650 g
- garlic cloves — crushed3 ea
- fresh ginger — peeled and grated30 g
- shallots — diced4 ea
- ground cumin5 ml
- paprika5 ml
- ground turmeric5 ml
- ground coriander5 ml
- garam masala5 ml
- tomato purée15 ml
- chilli powder2.5 ml
- coconut milk400 ml
- chicken stock100 ml
- ground almonds20 g
- desiccated coconut10 g
- mango chutney20 g
Method
- Heat the oil in a pan and brown the chicken thighs for 1 minute on each side, then move them to the slow cooker.
- Add the shallots, garlic and ginger to the pan and cook on a low heat for 2 minutes.
- Add all the spices and the tomato purée, take the pan off the heat and mix well.
- Add the spice mixture to the slow cooker with the coconut milk and chicken stock.
- Add the ground almonds, desiccated coconut and mango chutney, mix well and cook on high for 3 hours.
- Serve with rice, topped with flaked almonds, sultanas and fresh coriander if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Slow Cooker Chickpea Korma
- 440 g Chickpeas instead of chicken thighs
- 100 ml Vegetable stock instead of chicken stock
Skip browning; add the drained chickpeas straight to the slow cooker with the sauce and cook on high for 2 to 3 hours.
Vegan
Slow Cooker Chickpea Korma
- 440 g Chickpeas instead of chicken thighs
- 100 ml Vegetable stock instead of chicken stock
Skip browning; add the drained chickpeas straight to the slow cooker with the sauce and cook on high for 2 to 3 hours.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £17.14 · 54% spare
£7.84
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £15.63 · 53% spare
£7.42
missing 7 items
Tescoyou pay £13.12 · 66% spare
£4.48
missing 10 items
Morrisonsyou pay £15.78 · 46% spare
£8.47
missing 10 items
Asdayou pay £11.40 · 58% spare
£4.84
missing 11 items
£1.96a serve
from £1.96 a serve at Aldi UK · 12 of 17 ingredients priced
About £7.84 of ingredients used for 4 serves.
£24.39 across 4 shops · 16 of 17 items priced · £3.57 more for bigger packs, 49% spare for later
£7.84
missing 5 items
you'll pay £17.14 · 54% of it spare
£7.42
missing 7 items
you'll pay £15.63 · 53% of it spare
£4.48
missing 10 items
you'll pay £13.12 · 66% of it spare
£8.47
missing 10 items
you'll pay £15.78 · 46% of it spare
£4.84
missing 11 items
you'll pay £11.40 · 58% of it spare
Buy at
Aldi UK£13.16
olive oil
£0.53/100ml
need 30 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 3 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
shallots
£2.48/1kg
need 4 itemsNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 5 mlReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
paprika
£17.25/1kg
need 5 mlReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground turmeric
£18.75/1kg
need 5 mlReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£18.75/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chilli powder
£0.20/10g
need 2.5 mlReady, Set…cook! Chilli Powder 10g£0.79 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£0.20/10g£0.79·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
coconut milk
£1.88/1L
need 400 mlAsia Green Garden Coconut Milk 400ml Full Fat 0.4L£0.75closest match
Aldi UK£1.88/1L£0.75·
Tesco£1.88/1L£0.75·
Sainsbury's£1.88/1L£0.75·
Asda£2.13/1L£0.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground almonds
£7.93/1kg
need 20 gThe Pantry Ground Almonds 0.15kg£1.19closest match
Aldi UK£7.93/1kg£1.19·
Morrisons£2.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
desiccated coconut
£7.93/1kg
need 10 gThe Pantry Desiccated Coconut 0.15kg£1.19
Aldi UK£7.93/1kg£1.19·
Tesco£7.50/1kg£1.50·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.18

ground coriander
£1.09
need 5 mlMorrisons Ground Coriander 36g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

tomato purée
£0.59
need 15 mlMorrisons Tomato Puree (200g)closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

chicken stock
£3.50
need 100 mlMorrisons The Best Chicken Stock 450g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£5.90

chicken thighs
£2.00/1kg
need 650 gSainsbury's Standard£4.00closest match
Sainsbury's£2.00/1kg£4.00·
Aldi UK£2.99/1kg£2.99·
Morrisons£3.40·
Asda£2.50/1kg£5.00·
Tesco£2.88/1kg£5.75·
OcadoN/A

mango chutney
£5.94/1kg
need 20 gGeeta's Standard£1.90
Sainsbury's£5.94/1kg£1.90·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.15
fresh ginger
£5.00/1kg
need 30 g3 × Asda Standard£0.05
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A
Not priced
- garam masala · 5 ml