
Slow-Cooked Beef Ragu
Recipe from Hannah Medellin · original post
Beef, bacon and a hidden-veg soffritto, slow cooked until it pulls apart. Toss through penne, spoon over mash or use as a pie filling.
Ingredients
- beef chuck — or gravy beef1.1 kg
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- brown onion — finely chopped; 1 onion150 g
- carrots — finely chopped; 2 carrots240 g
- celery sticks — finely chopped2 ea
- garlic cloves4 ea
- middle bacon — chopped500 g
- passata — or crushed tomatoes700 g
- tomato paste — 2 tbsp40 g
- chicken stock — 2 cup500 ml
- dried oregano — 2 tsp2 g
- dried thyme — 1 tsp1 g
- bay leaves3 ea
- penne — or pasta of choice, to serve500 g
- parmesan — grated, to serve40 g
Method
- Heat a drizzle of olive oil in a large pan over medium heat. Add the onion, carrot and celery and cook for 5–7 minutes until softened. (Blitzing the vegetables together first hides them from picky eaters.)
- Add the garlic and cook for a further minute, then transfer the mixture to your slow cooker or pressure cooker.
- In the same pan, increase the heat and sear the beef on all sides until browned. Transfer it to the slow cooker.
- Cook the chopped bacon in the pan until golden and slightly crispy, then add it to the slow cooker.
- Pour in the passata and chicken stock, then add the tomato paste, oregano, thyme, bay leaves, salt and pepper. Stir to combine.
- Cook on low for 6–8 hours in a slow cooker, or on the pressure cooker setting for 45–60 minutes, until the beef is very tender and pulls apart easily.
- Break the beef into smaller pieces with a potato masher.
- Cook the pasta according to the packet, then toss it through the ragu, adding a little pasta water to loosen the sauce if needed.
- Serve with grated parmesan.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 500 g Gluten-free penne instead of penne
Cook the gluten-free penne to its packet time and toss it through straight away, as it firms up if left to sit.
Dairy-free
- Leave out the parmesan
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Morrisonsyou pay £21.10 · 31% spare
£14.50
missing 3 items
Sainsbury'sBest choiceyou pay £9.01 · 60% spare
£3.61
missing 6 items
Tescoyou pay £7.90 · 56% spare
£3.48
missing 7 items
Aldi UKyou pay £12.91 · 51% spare
£6.39
missing 8 items
Asdayou pay £8.13 · 58% spare
£3.41
missing 9 items
£2.42a serve
from £2.42 a serve at Morrisons · 12 of 15 ingredients priced
About £14.50 of ingredients used for 6 serves.
£25.90 across 3 shops · 14 of 15 items priced · £3.50 more for bigger packs, 34% spare for later
£14.50
missing 3 items
you'll pay £21.10 · 31% of it spare
£3.61
missing 6 items
you'll pay £9.01 · 60% of it spare
£3.48
missing 7 items
you'll pay £7.90 · 56% of it spare
£6.39
missing 8 items
you'll pay £12.91 · 51% of it spare
£3.41
missing 9 items
you'll pay £8.13 · 58% of it spare
Buy at
Morrisons£12.87

carrots
£0.69
need 240 gMorrisons British Carrots 1kg
Morrisons£0.69·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

celery sticks
£0.90
need 2 itemsMorrisons British Celery Sticks 250gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£0.90·
Sainsbury's£3.60/1kg£0.90·
Aldi UK£3.40/1kg£1.19·
Asda£3.60/1kg£1.26·
TescoN/A·
OcadoN/A

passata
£0.45
need 700 g2 × Morrisons Passata (500g)closest match
Morrisons£0.45·
Tesco£0.90/1kg£0.45·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Asda£1.20/1kg£0.60·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

tomato paste
£0.59
need 40 gMorrisons Tomato Puree (200g)closest match
Morrisons£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

chicken stock
£3.50
need 500 mlMorrisons The Best Chicken Stock 450g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

penne
£0.69
need 500 gMorrisons Penne 500g
Morrisons£0.69·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

parmesan
£5.60
need 40 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£10.41
olive oil
£0.53/100ml
need 40 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
brown onion
£0.69/1kg
need 150 gNature's Pick Brown Onions 1kg£0.69
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Morrisons£0.95·
Asda£0.98/1kg£0.98·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
middle bacon
£7.56/1kg
need 500 g2 × Oakhurst Lean Smoked Bacon 8 Pack 0.25kg£1.89
Aldi UK£7.56/1kg£1.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
dried thyme
£43.33/1kg
need 1 gReady, Set…cook! Thyme 0.02kg£0.65closest match
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Sainsbury's£43.33/1kg£0.65·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
Morrisons£1.09·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.62

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsSainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

dried oregano
£79.16/1kg
need 2 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

bay leaves
£0.08/1 ea
need 3 itemsSainsbury's Standard£0.80closest match
Sainsbury's£0.08/1 ea£0.80·
Tesco£333.33/1kg£1.00·
Morrisons£2.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- beef chuck · 1.1 kg