
Skillet Ravioli with Spinach
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
A 15-minute, 5-ingredient crispy-creamy pasta-and-greens dinner: ravioli steamed in the skillet, dotted with mascarpone and spinach and broiled with parmesan.
Ingredients
- olive oil15 ml
- large garlic cloves — chopped2 ea
- baby spinach140 g
- refrigerated ravioli510 g
- parmesan — grated50 g
- mascarpone90 g
Method
- Heat the broiler with a rack about 15 cm from the heat source.
- In a medium-large (about 25 cm) ovenproof skillet over medium-high heat, heat the oil and add the garlic. Cook until barely golden, 30 seconds to 1 minute. Add the spinach and a few pinches of salt and cook until wilted, 3 to 4 minutes. Season to taste, then transfer the garlic and spinach to a bowl.
- Put the cold ravioli, 120 ml water and a few more pinches of salt in the skillet and bring to a boil over high heat, then reduce to medium. Cover with any lid and steam for 3 to 5 minutes (the longer time for frozen), until the ravioli are heated through and tender.
- Spoon the mascarpone in tiny dollops around the ravioli and give it a gentle turn or two. Season with salt and pepper (or red pepper flakes). Add the spinach back and do the same.
- Sprinkle the top with parmesan and broil until the ravioli are browned in places, 3 to 6 minutes depending on your broiler. Eat right away.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 510 g Cheese ravioli instead of refrigerated ravioli
Nothing changes in the cooking; steam the cheese ravioli for the same 3 to 5 minutes.
Vegetarian
- 510 g Cheese ravioli instead of refrigerated ravioli
- 50 g Vegetarian parmesan instead of parmesan
Nothing changes in the cooking; steam the cheese ravioli for the same 3 to 5 minutes.
Gluten-free
- 510 g Gluten-free ravioli instead of refrigerated ravioli
Gluten-free ravioli is more fragile, so steam it gently at a lower simmer and turn it carefully when adding the mascarpone.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £7.75 · 87% spare
£1.01
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £4.82 · 77% spare
£1.13
missing 3 items · £0.12 more
Tescoyou pay £5.62 · 70% spare
£1.68
missing 3 items · £0.67 more
Asdayou pay £5.80 · 69% spare
£1.81
missing 3 items · £0.80 more
Morrisonsyou pay £9.70 · 31% spare
£6.67
missing 3 items · £5.66 more
£0.25a serve
from £0.25 a serve at Aldi UK · 3 of 6 ingredients priced
About £1.01 of ingredients used for 4 serves.
£13.35 across 2 shops · 4 of 6 items priced · £3.20 more for bigger packs, 51% spare for later
£1.01
missing 3 items
you'll pay £7.75 · 87% of it spare
£1.13
missing 3 items · £0.12 more
you'll pay £4.82 · 77% of it spare
£1.68
missing 3 items · £0.67 more
you'll pay £5.62 · 70% of it spare
£1.81
missing 3 items · £0.80 more
you'll pay £5.80 · 69% of it spare
£6.67
missing 3 items · £5.66 more
you'll pay £9.70 · 31% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.75
olive oil
£0.53/100ml
need 15 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
large garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baby spinach
£3.53/1kg
need 140 gNature's Pick British Baby Spinach 0.45kg£1.59closest match
Aldi UK£3.53/1kg£1.59·
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Morrisons£1.00·
Asda£6.11/1kg£1.10·
Tesco£7.50/1kg£1.65·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.60

parmesan
£5.60
need 50 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- refrigerated ravioli · 510 g
- mascarpone · 90 g