Simply Pumpkin Muffins

Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com

Super-moist, deliciously spiced and extra soft pumpkin muffins with a little extra ginger: the perfect anytime fall treat.

Serves 12 45 minKid-friendly
veggiebake
More from @sallysbakeblog

Ingredients

  • all-purpose flour219 g
  • baking soda — 1 tsp4.5 g
  • ground cinnamon — 1 ½ tsp3.8 g
  • pumpkin pie spice1.5 tsp
  • ground ginger0.25 tsp
  • salt — ½ tsp3 g
  • vegetable oil120 ml
  • granulated sugar100 g
  • brown sugar100 g
  • canned pumpkin puree340 g
  • large eggs2 ea
  • milk60 ml

Method

  1. Preheat oven to 425°F (218°C). Spray a 12-count muffin pan with nonstick spray or line with cupcake liners.
  2. In a large bowl, whisk the flour, baking soda, cinnamon, pumpkin pie spice, ginger, and salt together. Set aside.
  3. In a medium bowl, whisk the oil, granulated sugar, brown sugar, pumpkin puree, eggs, and milk together. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk just until combined and no flour pockets remain. Fold in 180 g chocolate chips at this point, if you like.
  4. Spoon the batter into the liners, filling them all the way to the top. Sprinkle with coarse sugar, if desired.
  5. Bake for 5 minutes at 425°F (218°C), then, keeping the muffins in the oven, reduce the oven temperature to 350°F (177°C). Bake for an additional 16–17 minutes or until a toothpick inserted in the center comes out clean (about 21–22 minutes in total). Cool for 5 minutes in the pan before enjoying.
  6. Cover tightly and store at room temperature for up to 1 week.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegan

    • 14 g Ground flaxseed instead of large eggs
    • 60 ml Oat milk instead of milk

    Stir the ground flaxseed into 90 ml water and leave 10 minutes to thicken before whisking it in with the wet ingredients; bake as written, allowing 1 to 2 extra minutes if the centres are still wet.

  • Dairy-free

    • 60 ml Oat milk instead of milk

    Whisk in the oat milk exactly as the milk; baking times are unchanged.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £7.47 · 75% spare

    £1.90

    missing 3 items

  • Sainsbury's

    you pay £11.23 · 67% spare

    £3.76

    missing 3 items · £1.86 more

  • Tesco

    you pay £17.42 · 40% spare

    £10.38

    missing 4 items

  • Asda

    you pay £7.89 · 69% spare

    £2.44

    missing 6 items

  • Morrisons

    you pay £3.36 · 48% spare

    £1.74

    missing 8 items

£0.15a serve

from £0.15 a serve at Aldi UK · 9 of 12 ingredients priced

About £1.75 of ingredients used for 12 serves.

£18.21 across 5 shops · all 12 items priced · £0.59 more for bigger packs, 45% spare for later

Aldi UKBest choice

£1.90

missing 3 items

you'll pay £7.47 · 75% of it spare

Sainsbury's

£3.76

missing 3 items · £1.86 more

you'll pay £11.23 · 67% of it spare

Tesco

£10.38

missing 4 items

you'll pay £17.42 · 40% of it spare

Asda

£2.44

missing 6 items

you'll pay £7.89 · 69% of it spare

Morrisons

£1.74

missing 8 items

you'll pay £3.36 · 48% of it spare

Buy at Aldi UK£6.67

all-purpose flour

£0.47/1kg

need 219 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match

Aldi UKAldi UK£0.47/1kg£0.70·Sainsbury'sSainsbury's£0.90/1kg£0.45·MorrisonsMorrisons£0.53·TescoTesco£0.53/1kg£0.80·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

baking soda

£3.25/1kg

need 4.5 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65

Aldi UKAldi UK£3.25/1kg£0.65·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

ground cinnamon

£0.22/10g

need 3.8 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match

Aldi UKAldi UK£0.22/10g£0.89·Sainsbury'sSainsbury's£25.00/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

vegetable oil

£1.45/1L

need 120 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45

Aldi UKAldi UK£1.45/1L£1.45·Sainsbury'sSainsbury's£1.45/1L£1.45·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

granulated sugar

£1.09/1kg

need 100 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match

Aldi UKAldi UK£1.09/1kg£1.09·Sainsbury'sSainsbury's£1.50/1kg£0.75·AsdaAsda£1.78/1kg£0.89·TescoTesco£2.00/1kg£1.00·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

canned pumpkin puree

£0.59

need 340 gCucina Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

Aldi UKAldi UK£0.59·TescoTesco£2.95/1kg£0.59·Sainsbury'sSainsbury's£2.95/1kg£0.59·MorrisonsMorrisons£0.59·AsdaAsda£3.50/1kg£0.70·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£0.45

Buy at Asda£1.50

brown sugar

£3.00/1kg

need 100 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match

AsdaAsda£3.00/1kg£1.50·TescoTesco£4.00/1kg£2.00·Sainsbury'sSainsbury's£4.10/1kg£2.05·Aldi UKAldi UKN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£2.10

large eggs

£0.35/1 ea

need 2 itemsSainsbury's Standard£2.10closest match

Sainsbury'sSainsbury's£0.35/1 ea£2.10·Aldi UKAldi UK£0.28/1 ea£1.69·AsdaAsda£0.35/1 ea£2.10·TescoTesco£0.48/1 ea£2.90·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£7.49

pumpkin pie spice

£7.49/1 ea

need 1.5 tspStandard£7.49

TescoTesco£7.49/1 ea£7.49·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A