
Shirazi Salad
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A finely chopped Persian cucumber, tomato and herb salad with a lime and olive oil dressing — a spoon salad.
Ingredients
- extra-virgin olive oil45 ml
- limes — juiced2 ea
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.25 tsp
- Persian cucumbers — finely chopped3 ea
- Roma tomatoes — finely chopped3 ea
- red onion — finely chopped50 g
- small green bell pepper — seeded and finely chopped, optional0.5 ea
- fresh cilantro — chopped8 g
- fresh parsley — chopped8 g
- fresh mint — chopped8 g
Method
- In a large bowl, whisk together the olive oil, 3 tablespoons of lime juice, salt and pepper until well combined.
- Add the cucumbers, tomatoes, red onion, green bell pepper, cilantro, parsley and mint on top of the dressing.
- Toss gently to combine the dressing with the vegetables and herbs. Serve immediately.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £14.62 · 27% spare
£10.62
missing 3 items
Asdayou pay £12.31 · 40% spare
£7.39
missing 4 items
Aldi UKyou pay £17.77 · 49% spare
£9.11
missing 4 items
Morrisonsyou pay £8.27 · 71% spare
£2.40
missing 5 items
Tescoyou pay £9.77 · 57% spare
£4.19
missing 6 items
£1.69a serve
from £1.69 a serve at Sainsbury's · 8 of 11 ingredients priced
About £6.74 of ingredients used for 4 serves.
£13.36 across 4 shops · 10 of 11 items priced · £1.34 more for bigger packs, 46% spare for later
£10.62
missing 3 items
you'll pay £14.62 · 27% of it spare
£7.39
missing 4 items
you'll pay £12.31 · 40% of it spare
£9.11
missing 4 items
you'll pay £17.77 · 49% of it spare
£2.40
missing 5 items
you'll pay £8.27 · 71% of it spare
£4.19
missing 6 items
you'll pay £9.77 · 57% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.04
limes
£0.23/1 pack
need 2 itemsNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 50 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.95·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A
small green bell pepper
£0.65/1 ea
need 0.5 itemsSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Sainsbury's£0.70/1 ea£0.70·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.60

Roma tomatoes
£4.00/1kg
need 3 itemsMutti Finely Chopped Tomatoes 400g£1.60 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£4.00/1kg£1.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 8 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh mint
£16.67/1kg
need 8 gSainsbury's Fresh Packed Mint 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Tesco£62.50/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.73

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 45 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.25 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.99

Persian cucumbers
£0.99
need 3 itemsMorrisons Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£0.99·
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Aldi UK£0.99/1 ea£0.99·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
OcadoN/A
Not priced
- fresh cilantro · 8 g