
Sheet Pan Eggs
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A vegetable egg bake for meal prep: eggs, cheddar and veg baked on a sheet pan and sliced into portions.
Ingredients
- eggs10 ea
- milk60 ml
- cheddar cheese — grated60 g
- spinach — chopped60 g
- red pepper — diced1 ea
- cherry tomatoes — 10; sliced150 g
- spring onions — 4; sliced60 g
- broccoli — 1/2 head; cut into small florets175 g
Method
- Preheat the oven to 200°C (180°C fan) / Gas 6 and lightly oil a large sheet pan.
- Crack the eggs into a large bowl, add the milk and a pinch of salt and pepper and whisk together.
- Add the cheese, spinach, red pepper, tomatoes, spring onions and broccoli and mix well.
- Pour the mixture into the sheet pan.
- Bake for 20-25 minutes, until the eggs are cooked and firm.
- Leave to cool for a few minutes, then cut into slices.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 60 ml Oat milk instead of milk
- 60 g Dairy-free cheddar instead of cheddar cheese
Whisk the oat milk into the eggs and mix in the dairy-free cheddar as written; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Aldi UKBest choiceyou pay £8.75 · 50% spare
£4.34
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Tescoyou pay £9.36 · 54% spare
£4.34
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £10.16 · 53% spare
£4.81
missing 1 item
Asdayou pay £11.72 · 59% spare
£4.83
missing 1 item
Morrisonsyou pay £9.19 · 52% spare
£4.38
missing 2 items
£0.48a serve
£0.48 a serve, cheapest at Aldi UK
About £4.34 of ingredients used for 9 serves.
£9.23 across 4 shops · all 8 items priced · £1.58 more for bigger packs, 57% spare for later
£4.34
no items missing
you'll pay £8.75 · 50% of it spare
£4.34
missing 1 item
you'll pay £9.36 · 54% of it spare
£4.81
missing 1 item
you'll pay £10.16 · 53% of it spare
£4.83
missing 1 item
you'll pay £11.72 · 59% of it spare
£4.38
missing 2 items
you'll pay £9.19 · 52% of it spare
Buy at
Aldi UK£5.22
eggs
£0.17/1 ea
need 10 items2 × Merevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.24/1 ea£2.85·
Morrisons£2.85·
Sainsbury's£0.24/1 ea£3.55·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 60 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
cheddar cheese
£7.56/1kg
need 60 gEmporium Grated Lighter Cheddar Cheese 0.25kg£1.89closest match
Aldi UK£7.56/1kg£1.89·
Sainsbury's£13.75/1kg£1.65·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
Morrisons£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
red pepper
£0.70/1 ea
need 1 itemNature's Pick Red Pepper 1 each£0.70closest match
Aldi UK£0.70/1 ea£0.70·
Sainsbury's£0.70/1 ea£0.70·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.32
spinach
£3.33/1kg
need 60 gTaj Frozen Chopped Spinach 450g£1.50closest match
Asda£3.33/1kg£1.50·
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Morrisons£1.00·
Aldi UK£4.54/1kg£1.09·
Tesco£9.60/1kg£1.20·
OcadoN/A
spring onions
£6.56/1kg
need 60 gAsda Fragrant & Crunchy Spring Onions 125g£0.82closest match
Asda£6.56/1kg£0.82·
Aldi UK£6.90/1kg£0.69·
Tesco£6.90/1kg£0.69·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.62

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 150 gStandard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.07

broccoli
£1.07/1kg
need 175 gSainsbury's Broccoli Florets 900g£1.07closest match
Sainsbury's£1.07/1kg£1.07·
Morrisons£0.69·
Aldi UK£2.39/1kg£0.86·
Tesco£2.40/1kg£0.90·
Asda£4.60/1kg£1.38·
OcadoN/A