
Roasted Veggie Lentil Salad with Maple-Mustard Dressing
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Roasted Veggie Lentil Salad with Maple-Mustard Dressing, fresh herbs, and goat cheese. This vibrant, satisfying salad is perfect for make-ahead lunches.
Ingredients
- green lentils200 g
- garlic cloves — peeled2 ea
- bay leaf1 ea
- Brussels sprouts — trimmed and halved450 g
- medium butternut squash — peeled and cut into cubes1 ea
- small red onion — cut into 2.5 cm chunks1 ea
- fresh thyme6 sprig
- extra-virgin olive oil — divided105 ml
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- paprika — ½ tsp1.3 g
- goat cheese — crumbled85 g
- toasted pumpkin seeds35 g
- apple cider vinegar — 2 tbsp40 ml
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
- Dijon mustard1 tbsp
- kosher salt — 1 ¼ tsp; divided7.5 g
- black pepper — divided0.75 tsp
Method
- In a medium pot, combine lentils, 4 cups of water, garlic, bay leaf, and 1/2 tsp. salt; bring to a boil over high heat. Reduce heat to medium-low and simmer for 20 to 30 minutes, until lentils are tender. Drain any excess water, and discard bay leaf.
- Meanwhile, preheat oven to 425°F (220°C). Add Brussels sprouts, butternut squash, red onion, and thyme sprigs to a large rimmed baking sheet. Drizzle with olive oil, and season with coriander, paprika, remaining 1/2 tsp. salt, and black pepper; toss well to coat. Roast for 40 minutes, tossing once midway through. Discard thyme sprigs (they should be mostly bare).
- Prepare Maple-Mustard Dressing by combining vinegar, maple syrup and mustard in a glass jar or small mixing bowl; mix to combine. Gradually stream in olive oil, whisking constantly, until smooth. Season with salt and pepper.
- Combine lentils and roasted veggies in a large serving bowl or platter. Add half of dressing and toss to combine. Drizzle remaining dressing overtop, and garnish with goat cheese and toasted pumpkin seeds.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- Leave out the goat cheese
Simply skip the goat cheese when assembling.
Dairy-free
- Leave out the goat cheese
Simply skip the goat cheese when assembling.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £29.90 · 50% spare
£14.82
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £22.07 · 26% spare
£16.43
missing 6 items
Tescoyou pay £25.01 · 68% spare
£7.91
missing 8 items
Morrisonsyou pay £14.64 · 52% spare
£7.02
missing 9 items
Asdayou pay £13.63 · 46% spare
£7.33
missing 9 items
£1.90a serve
from £1.90 a serve at Aldi UK · 16 of 17 ingredients priced
About £11.42 of ingredients used for 6 serves.
£22.97 across 5 shops · all 17 items priced · £0.34 more for bigger packs, 56% spare for later
£14.82
missing 1 item
you'll pay £29.90 · 50% of it spare
£16.43
missing 6 items
you'll pay £22.07 · 26% of it spare
£7.91
missing 8 items
you'll pay £25.01 · 68% of it spare
£7.02
missing 9 items
you'll pay £14.64 · 52% of it spare
£7.33
missing 9 items
you'll pay £13.63 · 46% of it spare
Buy at
Aldi UK£12.90
green lentils
£1.13/1kg
need 200 gFour Seasons Tinned Lentils 0.4kg£0.45
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Sainsbury's£1.80/1kg£1.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
bay leaf
£2.45/10g
need 1 itemReady, Set…cook! Bay Leaf 2g£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/10g£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
medium butternut squash
£1.09/1 ea
need 1 itemNature's Pick Butternut Squash Each 1 each£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1 ea£1.09·
Sainsbury's£1.10/1kg£1.10·
Asda£1.00/1kg£1.20·
Morrisons£1.50·
TescoN/A·
OcadoN/A
paprika
£17.25/1kg
need 1.3 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
goat cheese
£11.06/1kg
need 85 gEmporium French Goats' Cheese 0.18kg£1.99closest match
Aldi UK£11.06/1kg£1.99·
Morrisons£2.55·
Tesco£30.00/1kg£4.50·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
apple cider vinegar
£4.38/1L
need 40 mlThe Foodie Market Organic Apple Cider Vinegar 0.5L£2.19closest match
Aldi UK£4.38/1L£2.19·
Asda£6.67/1L£2.20·
Morrisons£2.65·
Tesco£2.01/100ml£9.49·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 20 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Dijon mustard
£2.45/1kg
need 1 tbspBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 7.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£6.83

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 105 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
toasted pumpkin seeds
£7.33/1kg
need 35 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.75 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.60

Brussels sprouts
£1.40/1kg
need 450 gTesco Frozen Button Brussels Sprouts 1Kg£1.40closest match
Tesco£1.40/1kg£1.40·
Sainsbury's£5.67/1kg£1.70·
Aldi UK£5.95/1kg£1.19·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

small red onion
£0.95/1kg
need 1 itemTesco Standard£0.20closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Asda£4.20/1kg£0.63·
Sainsbury's£5.33/1kg£0.80·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.55

fresh thyme
£27.50/1kg
need 6 sprigSainsbury's Bunched Thyme 20g£0.55
Sainsbury's£27.50/1kg£0.55·
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Morrisons£0.70·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.09

ground coriander
£1.09
need 2.5 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A