
Roasted Tomato Basil Soup
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Roasted fresh tomatoes and carrots give this tomato basil soup concentrated flavor and a rustic texture without cream, with basil, thyme, oregano, cumin and paprika.
Ingredients
- roma tomatoes — halved1360 g
- carrots — peeled and chopped130 g
- extra virgin olive oil — divided60 ml
- yellow onions — chopped2 ea
- garlic cloves — minced5 ea
- canned crushed tomatoes245 g
- fresh basil leaves55 g
- fresh thyme4 sprig
- dried oregano — 1 tsp1 g
- sweet paprika — ½ tsp1.3 g
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- lime — to serve1 ea
Method
- Preheat your oven to 450°F (230°C).
- In a large bowl, toss the tomatoes and carrots with a generous drizzle of olive oil and a pinch of salt and black pepper. Spread them in a single layer on a large baking sheet and roast until the tomatoes have deflated and are beginning to char at the edges, about 30 minutes. Cool for about 10 minutes.
- Transfer the roasted carrots and tomatoes, skins and seeds included, to a food processor. Add a splash of water and blend until broken down, stopping before it is completely smooth.
- In a large pot, heat 2 tablespoons of olive oil over medium-high heat. Add the onions and cook until softened, about 3 minutes. Add the garlic and cook until golden, about 1 minute.
- Pour in the roasted tomato mixture. Stir in the crushed tomatoes, basil, thyme, oregano, paprika, cumin and 600 ml (2 1/2 cups) of water. Season with salt and pepper. Bring to a boil, then lower the heat, cover with the lid slightly ajar and simmer for about 20 minutes.
- Discard the thyme sprigs. Thin with a little water if you like. Ladle into bowls and finish with a squeeze of lime juice and a drizzle of olive oil. Serve with grilled bread or toast.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £17.19 · 40% spare
£10.38
missing 1 item
Aldi UKBest choiceyou pay £13.10 · 67% spare
£4.30
missing 3 items
Morrisonsyou pay £9.04 · 46% spare
£4.89
missing 5 items
Asdayou pay £7.50 · 48% spare
£3.90
missing 6 items
Tescoyou pay £7.73 · 49% spare
£3.98
missing 6 items
£1.73a serve
from £1.73 a serve at Sainsbury's · 11 of 12 ingredients priced
About £10.38 of ingredients used for 6 serves.
£17.49 across 4 shops · all 12 items priced · £0.44 more for bigger packs, 45% spare for later
£10.38
missing 1 item
you'll pay £17.19 · 40% of it spare
£4.30
missing 3 items
you'll pay £13.10 · 67% of it spare
£4.89
missing 5 items
you'll pay £9.04 · 46% of it spare
£3.90
missing 6 items
you'll pay £7.50 · 48% of it spare
£3.98
missing 6 items
you'll pay £7.73 · 49% of it spare
Buy at
Sainsbury's£11.84

roma tomatoes
£4.00/1kg
need 1.36 kg4 × Mutti Finely Chopped Tomatoes 400g£1.60
Sainsbury's£4.00/1kg£1.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

carrots
£0.70/1kg
need 130 gSainsbury's Standard£0.35
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

yellow onions
£3.00/1kg
need 2 itemsSainsbury's Diced Onions, Inspired to Cook 200g£0.60closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 5 items2 × Sainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh basil leaves
£10.00/1kg
need 55 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh thyme
£27.50/1kg
need 4 sprigSainsbury's Bunched Thyme 20g£0.55
Sainsbury's£27.50/1kg£0.55·
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Morrisons£0.70·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

dried oregano
£79.16/1kg
need 1 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£2.49
sweet paprika
£17.25/1kg
need 1.3 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 1.3 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lime
£0.23/1 pack
need 1 itemNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Sainsbury's£475.00/1kg£0.95·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
Morrisons£2.00·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.43

canned crushed tomatoes
£1.08/1kg
need 245 gGrower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 60 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A