Roasted squash and miso soup with pearl barley and cavolo nero

Recipe from Yotam Ottolenghi · original post · full recipe on ottolenghi.co.uk

A light yet filling autumn soup, built around a whole roasted squash, scooped straight into the bowl so its flesh melts into a miso-and-barley broth. A chilli-flecked walnut oil, made in the pan, gets spooned over at the end. We used pearl barley, but fregola works just as well - serve with lemon wedges.

Serves 4Kid-friendly
vegandairy-freesoup
More from @ottolenghi

Ingredients

  • vegetable stock1000 ml
  • pearl barley60 g
  • white miso8 g
  • cavolo nero — stems removed, leaves cut into 2 cm pieces100 g
  • butternut squash — halved lengthways and deseeded900 g
  • olive oil60 ml
  • Turkish red pepper paste8 g
  • smoked paprika1 g
  • walnuts — roughly chopped40 g
  • soy sauce3 ml
  • lemon — cut into wedges, to serve1 ea

Method

  1. Preheat the oven to 200C.
  2. Add the stock to a medium pan on a high heat and bring to the boil. Add the pearl barley, turn the heat down to a simmer and cook, covered, for 40 minutes until tender. Pour a ladle of the stock into a small bowl, whisk through the miso, and add it back to the pan along with the cavolo nero and cook for another 5 minutes.
  3. Meanwhile, drizzle ½ a tablespoon of oil over the cut sides of the squash, sprinkle with ¼ teaspoon of salt and place, cut side down, on a baking tray and roast for 30-35 minutes. The squash should be tender and soft enough to easily push a knife through, but still firm enough to hold its shape.
  4. Add the remaining 3 ½ tablespoons of oil to a small frying pan on a medium heat. Once hot, add the pepper paste, paprika and chilli flakes, if using, and cook for 2 mins. Then add the walnuts and cook for 6-8 minutes more, until the walnuts are toasted and the spices are fragrant. Stir through the soy sauce and ⅛ teaspoon of salt.
  5. Scoop the flesh of the squash out with a spoon into large chunks and divide it between four bowls. Spoon over the broth, followed by a drizzle of the walnut oil and serve, with a squeeze of lemon.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    Roasted squash and miso soup with brown rice and cavolo nero

    • 60 g Brown rice instead of pearl barley
    • 3 ml Tamari instead of soy sauce

    Simmer the brown rice in the stock for about 35 to 40 minutes, the same as the barley, before adding the miso and cavolo nero.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £9.46 · 76% spare

    £2.29

    missing 5 items

  • Morrisons

    you pay £9.22 · 43% spare

    £5.21

    missing 7 items

  • Sainsbury's

    you pay £8.45 · 51% spare

    £4.12

    missing 8 items

  • Asda

    you pay £3.93 · 60% spare

    £1.56

    missing 9 items

  • Tesco

    you pay £8.10 · 29% spare

    £5.74

    missing 9 items

£0.57a serve

from £0.57 a serve at Aldi UK · 6 of 11 ingredients priced

About £2.29 of ingredients used for 4 serves.

£16.69 across 4 shops · 8 of 11 items priced · £2.67 more for bigger packs, 55% spare for later

Aldi UK

£2.29

missing 5 items

you'll pay £9.46 · 76% of it spare

Morrisons

£5.21

missing 7 items

you'll pay £9.22 · 43% of it spare

Sainsbury's

£4.12

missing 8 items

you'll pay £8.45 · 51% of it spare

Asda

£1.56

missing 9 items

you'll pay £3.93 · 60% of it spare

Tesco

£5.74

missing 9 items

you'll pay £8.10 · 29% of it spare

Buy at Aldi UK£8.37

cavolo nero

£6.33/1kg

need 100 gSpecially Selected Cavolo Nero 0.15kg£0.95

Aldi UKAldi UK£6.33/1kg£0.95·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

smoked paprika

£17.25/1kg

need 1 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match

Aldi UKAldi UK£17.25/1kg£0.69·Sainsbury'sSainsbury's£21.59/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

soy sauce

£3.67/1L

need 3 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55

Aldi UKAldi UK£3.67/1L£0.55·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

lemon

£0.22/1 ea

need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match

Aldi UKAldi UK£0.22/1 ea£0.89·MorrisonsMorrisons£2.50·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£1.20

butternut squash

£1.00/1kg

need 900 gAsda Standard£1.20closest match

AsdaAsda£1.00/1kg£1.20·Aldi UKAldi UK£1.09/1 ea£1.09·MorrisonsMorrisons£1.50·Sainsbury'sSainsbury's£3.75/1kg£1.50·TescoTescoN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£2.12

walnuts

£2.12

need 40 gMorrisons Walnuts 180greal special

MorrisonsMorrisons£2.12·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£5.00

vegetable stock

£5.00/1L

need 1 L2 × Oxo Standard£2.50

TescoTesco£5.00/1L£2.50·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • pearl barley · 60 g
  • white miso · 8 g
  • Turkish red pepper paste · 8 g