Roasted Fall Vegetable Salad with White Beans

Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com

30-minute roasted vegetable salad with Brussels sprouts, butternut squash, kale, white beans, and dried cranberries. A gorgeous, nourishing, plant-based meal perfect for fall!

Serves 2 30 min 21.4g protein
vegangluten-freedairy-freelegumessalad
More from @minimalistbaker

Ingredients

  • Brussels sprouts — trimmed and halved340 g
  • butternut squash — peeled and thinly sliced150 g
  • olive oil — 3 tbsp60 ml
  • apple cider vinegar — 3 tbsp60 ml
  • Dijon mustard2 tsp
  • maple syrup — 1 tsp5 ml
  • small shallot — minced1 ea
  • lacinato kale — chopped90 g
  • canned white beans — drained and rinsed425 g
  • dried cranberries — chopped20 g

Method

  1. Preheat the oven to 425 F (218 C) and line a large baking sheet with parchment paper.
  2. ROASTED VEGGIES: Add Brussels sprouts and butternut squash to the parchment-lined baking sheet and drizzle with oil. Toss to coat, then arrange Brussels sprouts cut side down. Sprinkle evenly with sea salt and black pepper. Roast for 12-15 minutes, until the Brussels sprouts are tender with crispy edges.
  3. DRESSING: Meanwhile, to a large bowl, add olive oil, apple cider vinegar, Dijon mustard, maple syrup, shallot, salt, and pepper. Whisk to combine.
  4. KALE & BEANS: Add kale and white beans to the dressing and stir to coat. Set aside to let them soak up the flavors of the dressing.
  5. When the Brussels sprouts and butternut squash are done roasting, add them to the kale and white beans and toss gently until just combined. Add dried cranberries (or mulberries) and divide between serving bowls. Enjoy!
  6. Best when fresh — leftover salad is not as vibrant or bright. Not freezer friendly.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £18.01 · 65% spare

    £6.22

    missing 1 item

  • Tesco

    you pay £20.39 · 76% spare

    £4.92

    missing 4 items

  • Sainsbury's

    you pay £15.84 · 32% spare

    £10.72

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £9.99 · 65% spare

    £3.53

    missing 5 items

  • Asda

    you pay £6.13 · 80% spare

    £1.21

    missing 7 items

£3.11a serve

from £3.11 a serve at Aldi UK · 9 of 10 ingredients priced

About £6.22 of ingredients used for 2 serves.

£20.14 across 3 shops · all 10 items priced · £3.76 more for bigger packs, 81% spare for later

Aldi UKBest choice

£6.22

missing 1 item

you'll pay £18.01 · 65% of it spare

Tesco

£4.92

missing 4 items

you'll pay £20.39 · 76% of it spare

Sainsbury's

£10.72

missing 4 items

you'll pay £15.84 · 32% of it spare

Morrisons

£3.53

missing 5 items

you'll pay £9.99 · 65% of it spare

Asda

£1.21

missing 7 items

you'll pay £6.13 · 80% of it spare

Buy at Aldi UK£14.54

apple cider vinegar

£4.38/1L

need 60 mlThe Foodie Market Organic Apple Cider Vinegar 0.5L£2.19closest match

Aldi UKAldi UK£4.38/1L£2.19·AsdaAsda£6.67/1L£2.20·MorrisonsMorrisons£2.65·TescoTesco£2.01/100ml£9.49·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·OcadoOcadoN/A

Dijon mustard

£2.45/1kg

need 2 tspBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49

Aldi UKAldi UK£2.45/1kg£0.49·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

maple syrup

£1.60/100ml

need 5 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99

Aldi UKAldi UK£1.60/100ml£3.99·Sainsbury'sSainsbury's£15.60/1kg£3.90·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

small shallot

£2.48/1kg

need 1 itemNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Aldi UKAldi UK£2.48/1kg£0.99·Sainsbury'sSainsbury's£2.90/1kg£1.16·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

lacinato kale

£4.45/1kg

need 90 gNature's Pick Scottish Shredded Kale 0.2kg£0.89

Aldi UKAldi UK£4.45/1kg£0.89·TescoTesco£6.19/1kg£1.30·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£4.40

Brussels sprouts

£1.40/1kg

need 340 gTesco Frozen Button Brussels Sprouts 1Kg£1.40closest match

TescoTesco£1.40/1kg£1.40·Aldi UKAldi UK£5.95/1kg£1.19·Sainsbury'sSainsbury's£5.67/1kg£1.70·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

dried cranberries

£7.50/1kg

need 20 gTesco Standard£3.00closest match

TescoTesco£7.50/1kg£3.00·MorrisonsMorrisons£2.00·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£1.20

butternut squash

£1.00/1kg

need 150 gAsda Standard£1.20closest match

AsdaAsda£1.00/1kg£1.20·Aldi UKAldi UK£1.09/1 ea£1.09·Sainsbury'sSainsbury's£3.75/1kg£1.50·MorrisonsMorrisons£1.50·TescoTescoN/A·OcadoOcadoN/A