Ridiculously Good Air Fryer Chicken Breast

Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com

My go-to everyday air fryer chicken breast! Thinly sliced chicken breast pieces, coated to the max in spices, plus a bit of brown sugar and cornstarch, and air fried to golden, juicy perfection.

Serves 2 20 min 25.7g proteinKid-friendly
gluten-freedairy-freechicken
More from @pinchofyum

Ingredients

  • paprika — 1 tsp2.5 g
  • smoked paprika — ¼ tsp0.6 g
  • garlic powder0.5 tsp
  • onion powder0.5 tsp
  • fine table salt — ¾ tsp4.5 g
  • brown sugar — 1 ½ tsp6 g
  • cornstarch — 1 tsp2.6 g
  • avocado oil — 2 tsp10 ml
  • boneless skinless chicken breasts450 g

Method

  1. Cut each chicken breast into thin, flat pieces (not bite-sized, but something that looks like a thin chicken breast) - often 3-4 thin pieces per breast. Thin chicken is essential! Pat the chicken dry if it has a lot of moisture on it.
  2. Toss the spices, brown sugar and cornstarch together so they're mixed well; sprinkle the mixture over the chicken pieces in a bowl. Add the oil and toss to thoroughly coat the chicken. You can give it a short rest, but the flavour is excellent even if it goes straight into the air fryer.
  3. Preheat the air fryer. Place the chicken on the basket in an even layer, leaving a bit of space for air to circulate. Air fry at 415°F (210°C) for 10 minutes; larger pieces need closer to 13 minutes. You're looking for an internal temperature of 165°F (74°C).
  4. Let it rest for a moment, then slice and enjoy - crisp on the outside, full of flavour and juicy. Great dunked in a gochujang dipping sauce.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Pescatarian

    Ridiculously Good Air Fryer Salmon

    • 300 g Salmon fillets instead of boneless skinless chicken breasts

    Leave the salmon fillets whole rather than slicing them, coat in the rub and air fry at 200°C for 7 to 9 minutes until just flaking; watch the sugar does not scorch.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Sainsbury's

    you pay £14.39 · 77% spare

    £3.24

    missing 4 items

  • Aldi UK

    you pay £2.68 · 74% spare

    £0.70

    missing 5 items

  • Tesco

    you pay £12.45 · 89% spare

    £1.40

    missing 5 items

  • Asda

    you pay £5.45 · 97% spare

    £0.17

    missing 6 items

  • Morrisons

    you pay £3.50 · 96% spare

    £0.14

    missing 8 items

£1.62a serve

from £1.62 a serve at Sainsbury's · 5 of 9 ingredients priced

About £3.24 of ingredients used for 2 serves.

£15.83 across 4 shops · 8 of 9 items priced · £0.81 more for bigger packs, 69% spare for later

Sainsbury's

£3.24

missing 4 items

you'll pay £14.39 · 77% of it spare

Aldi UK

£0.70

missing 5 items

you'll pay £2.68 · 74% of it spare

Tesco

£1.40

missing 5 items

you'll pay £12.45 · 89% of it spare

Asda

£0.17

missing 6 items

you'll pay £5.45 · 97% of it spare

Morrisons

£0.14

missing 8 items

you'll pay £3.50 · 96% of it spare

Buy at Aldi UK£1.99

paprika

£17.25/1kg

need 2.5 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match

Aldi UKAldi UK£17.25/1kg£0.69·Sainsbury'sSainsbury's£21.59/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

onion powder

£3.25/1kg

need 0.5 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65

Aldi UKAldi UK£3.25/1kg£0.65·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

fine table salt

£0.01/10g

need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£9.69

smoked paprika

£21.59/1kg

need 0.6 gSainsbury's Smoked Paprika 44g£0.95

Sainsbury'sSainsbury's£21.59/1kg£0.95·Aldi UKAldi UK£17.25/1kg£0.69·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

brown sugar

£4.10/1kg

need 6 gSainsbury's Fairtrade Dark Soft Brown Sugar 500g£2.05closest match

Sainsbury'sSainsbury's£4.10/1kg£2.05·AsdaAsda£3.00/1kg£1.50·TescoTesco£4.00/1kg£2.00·Aldi UKAldi UKN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

boneless skinless chicken breasts

£6.69/1kg

need 450 gSainsbury's Standard£6.69

Sainsbury'sSainsbury's£6.69/1kg£6.69·Aldi UKAldi UK£6.65/1kg£3.99·TescoTesco£8.50/1kg£4.25·AsdaAsda£7.50/1kg£4.50·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£1.00

garlic powder

£22.22/1kg

need 0.5 tspTesco Standard£1.00

TescoTesco£22.22/1kg£1.00·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£3.15

avocado oil

£12.60/1L

need 10 mlCOOK By ASDA Avocado Oil 250ml£3.15closest match

AsdaAsda£12.60/1L£3.15·MorrisonsMorrisons£3.50·Sainsbury'sSainsbury's£15.00/1L£3.75·TescoTesco£29.00/1L£7.25·Aldi UKAldi UKN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • cornstarch · 2.6 g