Ricotta Meatballs with The Crispy Topping

Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com

These Ricotta Meatballs are an easy and delicious family favorite! Tender, juicy homemade meatballs with a jar of good marinara and a crispy topping to finish it all off. YUM!

Serves 4 40 min 29.7g proteinKid-friendly
More from @pinchofyum

Ingredients

  • ground turkey450 g
  • full-fat ricotta125 g
  • grated Parmesan75 g
  • panko breadcrumbs40 g
  • garlic powder1 tsp
  • salt — 1 tsp6 g
  • Italian seasoning0.5 tsp
  • marinara sauce800 g
  • olive oil — 2 tsp; plus a drizzle for the pan10 ml
  • fresh parsley — chopped10 g

Method

  1. Preheat the oven to 400°F (200°C). Mix the turkey, ricotta, 50 g (1/2 cup) of the Parmesan, 25 g (1/2 cup) of the panko, the garlic powder, salt and Italian seasoning together.
  2. Roll the mixture into 20-24 small meatballs. Drizzle some olive oil in the bottom of a shallow Dutch oven or oven-safe pan to prevent sticking, and add the meatballs.
  3. Bake for 20-25 minutes on a middle oven rack. Gently loosen them from the bottom of the pan with a spatula; they should have some nice browning.
  4. Add the marinara sauce directly to the pan and stir to coat the meatballs.
  5. Mix the remaining panko and Parmesan with the 2 tsp olive oil and the parsley in a small bowl. Sprinkle over the meatballs and sauce.
  6. Return to the oven for 5-7 minutes to warm the sauce. Turn on the broiler for the last 2-3 minutes to get the topping golden (watch it so it doesn't burn).
  7. Serve with a green salad and garlic bread for dunking into the sauce.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    • 450 g Plant-based mince instead of ground turkey

    Plant-based mince is softer, so chill the rolled balls for 15 minutes and bake for 15–18 minutes before adding the sauce.

  • Gluten-free

    • 40 g Gluten-free breadcrumbs instead of panko breadcrumbs

    Gluten-free crumbs brown faster under the grill, so watch the topping closely in the last 2 minutes.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £27.41 · 86% spare

    £3.80

    missing 3 items

  • Tesco

    you pay £23.29 · 22% spare

    £18.22

    missing 5 items

  • Asda

    you pay £5.11 · 73% spare

    £1.39

    missing 7 items

  • Morrisons

    you pay £9.30 · 36% spare

    £5.92

    missing 7 items

  • Sainsbury's

    you pay £3.50 · 92% spare

    £0.29

    missing 8 items

£1.03a serve

from £1.03 a serve at Aldi UK · 7 of 10 ingredients priced

About £4.13 of ingredients used for 4 serves.

£34.51 across 4 shops · all 10 items priced · £2.56 more for bigger packs, 69% spare for later

Aldi UK

£3.80

missing 3 items

you'll pay £27.41 · 86% of it spare

Tesco

£18.22

missing 5 items

you'll pay £23.29 · 22% of it spare

Asda

£1.39

missing 7 items

you'll pay £5.11 · 73% of it spare

Morrisons

£5.92

missing 7 items

you'll pay £9.30 · 36% of it spare

Sainsbury's

£0.29

missing 8 items

you'll pay £3.50 · 92% of it spare

Buy at Aldi UK£27.41

ground turkey

£3.83/1kg

need 450 gAshfields Medium British Turkey 4.7kg£17.99

Aldi UKAldi UK£3.83/1kg£17.99·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

full-fat ricotta

£5.63/1kg

need 125 gCucina Spinach & Ricotta Tortelloni 0.3kg£1.69

Aldi UKAldi UK£5.63/1kg£1.69·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

panko breadcrumbs

£0.28/100g

need 40 gQuixo Golden Breadcrumbs 175g£0.49

Aldi UKAldi UK£0.28/100g£0.49·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Italian seasoning

£0.08/10g

need 0.5 tspReady, Set…cook! All Purpose Seasoning 82g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.08/10g£0.65·TescoTesco£7.49/1 ea£7.49·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

marinara sauce

£1.11/1kg

need 800 g2 × Everyday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match

Aldi UKAldi UK£1.11/1kg£0.49·AsdaAsda£1.58/1kg£0.79·TescoTesco£12.26/1kg£1.90·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£0.50

fresh parsley

£16.67/1kg

need 10 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match

Sainsbury'sSainsbury's£16.67/1kg£0.50·MorrisonsMorrisons£0.60·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£1.00

garlic powder

£22.22/1kg

need 1 tspTesco Standard£1.00

TescoTesco£22.22/1kg£1.00·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£5.60

grated Parmesan

£5.60

need 75 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

MorrisonsMorrisons£5.60·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A