
Red Cabbage Salad
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Crunchy shredded red cabbage with apples, shallots and walnuts in a sweet and tangy apple cider vinaigrette. One bowl, 15 minutes, no cooking.
Ingredients
- apple cider vinegar60 ml
- honey21 g
- dijon mustard1 tsp
- garlic clove — minced1 ea
- extra virgin olive oil120 ml
- red cabbage — cored and shredded1 ea
- shallots — halved and thinly sliced2 ea
- walnuts — roughly chopped100 g
- apples — quartered and thinly sliced360 g
Method
- Make the vinaigrette: in a small bowl, whisk the apple cider vinegar, honey and mustard, then add the garlic. While whisking continuously, drizzle in the olive oil until well emulsified. Season to taste with kosher salt and black pepper.
- In a large mixing bowl, add the cabbage and shallots, pour about half of the vinaigrette over and toss so the cabbage is well coated.
- Add the apples and walnuts and toss again. Taste and adjust the seasoning. Keep any remaining vinaigrette in the fridge for up to 4 days. To make ahead, add the apples and walnuts just before serving so they stay crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 15 ml Maple syrup instead of honey
Whisk the maple syrup into the vinegar and mustard in place of the honey; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £12.92 · 57% spare
£5.50
missing 1 item
Tescoyou pay £16.59 · 68% spare
£5.30
missing 3 items
Morrisonsyou pay £13.17 · 56% spare
£5.77
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £7.50 · 48% spare
£3.91
missing 4 items
Asdayou pay £9.90 · 72% spare
£2.82
missing 5 items
£0.92a serve
from £0.92 a serve at Aldi UK · 8 of 9 ingredients priced
About £5.50 of ingredients used for 6 serves.
£12.80 across 3 shops · all 9 items priced · £1.27 more for bigger packs, 52% spare for later
£5.50
missing 1 item
you'll pay £12.92 · 57% of it spare
£5.30
missing 3 items
you'll pay £16.59 · 68% of it spare
£5.77
missing 3 items
you'll pay £13.17 · 56% of it spare
£3.91
missing 4 items
you'll pay £7.50 · 48% of it spare
£2.82
missing 5 items
you'll pay £9.90 · 72% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.95
apple cider vinegar
£4.38/1L
need 60 mlThe Foodie Market Organic Apple Cider Vinegar 0.5L£2.19closest match
Aldi UK£4.38/1L£2.19·
Asda£6.67/1L£2.20·
Morrisons£2.65·
Tesco£2.01/100ml£9.49·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
dijon mustard
£2.45/1kg
need 1 tspBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red cabbage
£0.89/1 ea
need 1 itemNature's Pick Red Cabbage 1 each£0.89
Aldi UK£0.89/1 ea£0.89·
Tesco£0.89/1 ea£0.89·
Morrisons£2.00·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
shallots
£2.48/1kg
need 2 itemsNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.12

honey
£1.00
need 21 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A

walnuts
£2.12
need 100 gMorrisons Walnuts 180greal special
Morrisons£2.12·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

apples
£2.00
need 360 gMorrisons Apples 1.2kg Pack
Morrisons£2.00·
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£2.80/1kg£0.56·
Sainsbury's£2.10/1kg£2.10·
Asda£2.00/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 120 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A