
Pumpkin Sugar Cookies
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Soft, thick cut-out sugar cookies flavored with real pumpkin and pumpkin pie spice, with smooth tops for spiced buttercream.
Ingredients
- all-purpose flour — plus more for rolling281 g
- baking powder — ½ tsp2.3 g
- pumpkin pie spice — divided3 tsp
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- salt — ¼ tsp1.5 g
- unsalted butter — softened170 g
- granulated sugar150 g
- large egg yolk — at room temperature1 ea
- canned pumpkin puree — blotted86 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- unsalted butter — softened, for the buttercream226 g
- powdered sugar480 g
- heavy cream — at room temperature30 ml
- vanilla extract — 1 tsp; for the buttercream5 ml
- salt — 0.13 tsp; for the buttercream0.8 g
Method
- Make the cookies: In a medium bowl, whisk the flour, baking powder, 2 tsp of the pumpkin pie spice, cinnamon, and salt together. Set aside.
- Blot the pumpkin with paper towels until it is reduced to about 60 g (1/4 cup).
- In a large bowl using a handheld or stand mixer fitted with a paddle attachment, beat the butter and sugar together on medium-high speed until light and creamy, about 3 minutes. Add the egg yolk, vanilla, and blotted pumpkin and beat on medium-high speed until combined, about 1 minute. Scrape down the bowl as needed. Add the dry ingredients and mix on low speed until combined. The dough should be soft; if it seems too soft and sticky for rolling, beat in 1 more Tablespoon of flour.
- Divide the dough in half. Place each portion on lightly floured parchment paper or a silicone baking mat. With a lightly floured rolling pin, roll the dough to about 1/4-inch (6 mm) thickness.
- Lightly dust one rolled-out portion with flour. Stack the second portion, still on its parchment or mat, on top. Cover tightly and refrigerate for at least 2 hours and up to 2 days.
- Preheat the oven to 350°F (177°C). Line large baking sheets with parchment paper or silicone baking mats.
- Cut the chilled dough into shapes with a cookie cutter. Gather the scraps, reroll, and continue cutting until all the dough is used. Repeat with the second piece of dough. Arrange the cookies 3 inches (7.5 cm) apart on the baking sheets.
- Bake for 11–13 minutes or until the edges are very lightly browned and set. Cool on the baking sheet for 5 minutes, then transfer to a cooling rack to cool completely before decorating.
- Make the buttercream: Beat the butter on medium speed until creamy, about 2 minutes. Add the powdered sugar, heavy cream, vanilla, the remaining 1 tsp pumpkin pie spice, and salt. Beat on low speed for 30 seconds, then on medium-high speed for 2 full minutes.
- Decorate the cookies: Tint the buttercream with gel food coloring or leave it white, then spread or pipe it onto the cookies. Store decorated cookies at room temperature for 1 day or in the refrigerator for up to 5 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 170 g Vegan butter instead of unsalted butter
- Leave out the large egg yolk
- 30 ml Oat milk instead of heavy cream
Chill the dough a little longer as vegan butter is softer; bake time is unchanged.
Dairy-free
- 170 g Vegan butter instead of unsalted butter
- 30 ml Oat milk instead of heavy cream
Chill the dough a little longer as vegan butter is softer; bake time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £11.04 · 55% spare
£5.02
missing 2 items
Sainsbury'sBest choiceyou pay £11.78 · 58% spare
£5.00
missing 4 items
Morrisonsyou pay £15.12 · 59% spare
£6.14
missing 5 items
Tescoyou pay £16.87 · 31% spare
£11.68
missing 5 items
Asdayou pay £6.78 · 36% spare
£4.37
missing 7 items
£0.21a serve
from £0.21 a serve at Aldi UK · 10 of 12 ingredients priced
About £5.02 of ingredients used for 24 serves.
£22.23 across 3 shops · all 12 items priced · £1.73 more for bigger packs, 44% spare for later
£5.02
missing 2 items
you'll pay £11.04 · 55% of it spare
£5.00
missing 4 items
you'll pay £11.78 · 58% of it spare
£6.14
missing 5 items
you'll pay £15.12 · 59% of it spare
£11.68
missing 5 items
you'll pay £16.87 · 31% of it spare
£4.37
missing 7 items
you'll pay £6.78 · 36% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.56
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 281 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 2.3 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 1.3 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 2.3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
unsalted butter
£7.40/1kg
need 396 g2 × Cowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 150 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 10 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
heavy cream
£0.36/100ml
need 30 mlCowbelle Fresh British Single Cream 300ml£1.09closest match
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Morrisons£0.85·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£5.18

large egg yolk
£0.58/1 ea
need 1 itemSt. Ewe Rich Yolk Luxuriously Large Free Range Eggs x6 6 pack£3.50
Sainsbury's£0.58/1 ea£3.50·
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

canned pumpkin puree
£2.95/1kg
need 86 gSainsbury's Standard£0.59closest match
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Aldi UK£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
OcadoN/A

powdered sugar
£1.09/1kg
need 480 gSainsbury's White Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Sainsbury's£1.09/1kg£1.09·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Asda£1.09/1kg£1.09·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£7.49

pumpkin pie spice
£7.49/1 ea
need 3 tspStandard£7.49
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A