
Pumpkin Spice Latte Waffles
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Pumpkin Spice Latte Waffles are an easy, high-protein breakfast packed with cosy autumn flavours. Give them a go and tell us what you think!
Ingredients
- porridge oats80 g
- pumpkin purée100 g
- espresso30 ml
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- mixed spice — ¼ tsp0.6 g
- granulated sweetener2 tbsp
- eggs2 ea
- fat-free natural yoghurt350 g
Method
- Blitz the oats in a food processor until they're a smooth fine powder consistency.
- Add the blitzed oats, pumpkin purée, coffee, cinnamon, mixed spice, sweetener, eggs, and yoghurt to a bowl. Mix well, until smooth.
- Plug in your waffle maker and once hot, spray it with a little low-calorie cooking spray.
- Pour half of the waffle batter onto the hot plate and spread out. It depends on the size of your waffle maker — for reference, we made 2 large circle waffles with 4 waffle sections in each circle.
- Seal your waffle maker and cook for 5-6 minutes, or until the waffle is crispy and golden brown around the edges. Repeat with the remaining mixture.
- Your waffles can be served alone or with a dollop of yoghurt, fruit, and a drizzle of honey.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 80 g gluten-free oats instead of porridge oats
Dairy-free
- 350 g plain soy yoghurt instead of fat-free natural yoghurt
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £7.37 · 49% spare
£3.78
missing 2 items
MorrisonsBest choiceyou pay £11.84 · 22% spare
£9.25
missing 3 items
Aldi UKyou pay £4.72 · 61% spare
£1.82
missing 4 items
Asdayou pay £7.53 · 52% spare
£3.64
missing 4 items
Tescoyou pay £13.88 · 31% spare
£9.57
missing 4 items
£3.46a serve
from £3.46 a serve at Sainsbury's · 6 of 8 ingredients priced
About £6.92 of ingredients used for 2 serves.
£19.98 across 4 shops · all 8 items priced · £0.35 more for bigger packs, 19% spare for later
£3.78
missing 2 items
you'll pay £7.37 · 49% of it spare
£9.25
missing 3 items
you'll pay £11.84 · 22% of it spare
£1.82
missing 4 items
you'll pay £4.72 · 61% of it spare
£3.64
missing 4 items
you'll pay £7.53 · 52% of it spare
£9.57
missing 4 items
you'll pay £13.88 · 31% of it spare
Buy at
Morrisons£8.54

pumpkin purée
£0.59
need 100 gMorrisons Tomato Puree (200g)closest match
Morrisons£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

espresso
£6.25
need 30 mlNescafe Gold Espresso 190g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£6.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fat-free natural yoghurt
£1.70
need 350 gMorrisons Fat Free Greek Style Yoghurt 1kgclosest match
Morrisons£1.70·
Sainsbury's£3.79/1kg£0.47·
Aldi UK£0.40/100g£1.99·
Asda£8.33/1kg£3.75·
Tesco£4.10/1kg£4.10·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£1.84
porridge oats
£0.09/100g
need 80 gEveryday Essentials Porridge Oats 100g£0.85
Aldi UK£0.09/100g£0.85·
Sainsbury's£1.25/1kg£1.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 2 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.11

ground cinnamon
£25.00/1kg
need 1.3 gSainsbury's Ground Cinnamon 38g£0.95
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

granulated sweetener
£11.62/1kg
need 2 tbspCanderel Sugarly Granulated Sweetener Big Value Pack 370g£4.30closest match
Sainsbury's£11.62/1kg£4.30·
Asda£13.33/1kg£1.00·
Morrisons£1.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£7.49

mixed spice
£7.49/1 ea
need 0.6 gStandard£7.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A