
Pumpkin Crumb Cake Muffins
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Soft, moist, perfectly spiced pumpkin muffins with a buttery brown sugar crumb topping and sweet maple icing.
Ingredients
- all-purpose flour219 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- pumpkin pie spice — divided2 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- vegetable oil120 ml
- granulated sugar100 g
- brown sugar100 g
- canned pumpkin puree340 g
- large eggs — at room temperature2 ea
- milk — at room temperature60 ml
- all-purpose flour — for the crumb topping94 g
- granulated sugar — for the crumb topping50 g
- brown sugar — for the crumb topping50 g
- unsalted butter — melted85 g
- powdered sugar — for the icing180 g
- maple syrup — for the icing30 ml
- milk — for the icing30 ml
- salt — a pinch0.4 g
Method
- Preheat oven to 425°F (218°C). Spray a 12-count muffin pan with nonstick spray or line with cupcake liners. This recipe makes 15 muffins, so prepare a second muffin pan in the same way.
- Make the muffins: In a large bowl, whisk the flour, baking soda, cinnamon, 1 tsp of the pumpkin pie spice, and salt together. In a medium bowl, whisk the oil, granulated sugar, brown sugar, pumpkin puree, eggs and milk together. Pour the wet ingredients into the dry ingredients, then whisk just until combined and no flour pockets remain.
- Spoon the batter into the liners, filling them almost full.
- Make the crumb topping: Whisk the flour, granulated sugar, brown sugar, and the remaining 1 tsp pumpkin pie spice together. Using a fork, lightly mix in the melted butter until crumbs form. Don’t over-mix. Spoon the crumbs evenly on top of the batter and gently press them down so they’re snug.
- Bake for 5 minutes at 425°F (218°C), then, keeping the muffins in the oven, reduce the oven temperature to 350°F (177°C). Bake for an additional 16–17 minutes or until a toothpick inserted in the center comes out clean. Cool for 10 minutes in the pan as you make the icing.
- Make the icing: Whisk the powdered sugar, maple syrup, milk and salt together until smooth. Drizzle over the muffins and serve warm. Store covered at room temperature for 1–2 days or in the refrigerator for up to 1 week.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 14 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 60 ml Oat milk instead of milk
- 85 g Vegan butter instead of unsalted butter
Mix the flaxseed with 90 ml water and rest 5 minutes before adding it with the wet ingredients; bake as written.
Dairy-free
- 60 ml Oat milk instead of milk
- 85 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
Melt the dairy-free butter for the crumb exactly as the butter; baking times stay the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £15.09 · 79% spare
£3.24
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £16.43 · 51% spare
£8.05
missing 3 items
Tescoyou pay £22.36 · 48% spare
£11.62
missing 4 items
Asdayou pay £10.43 · 64% spare
£3.74
missing 6 items
Morrisonsyou pay £7.76 · 61% spare
£3.05
missing 8 items
£0.22a serve
from £0.22 a serve at Aldi UK · 12 of 14 ingredients priced
About £3.24 of ingredients used for 15 serves.
£24.28 across 3 shops · all 14 items priced · £1.37 more for bigger packs, 54% spare for later
£3.24
missing 2 items
you'll pay £15.09 · 79% of it spare
£8.05
missing 3 items
you'll pay £16.43 · 51% of it spare
£11.62
missing 4 items
you'll pay £22.36 · 48% of it spare
£3.74
missing 6 items
you'll pay £10.43 · 64% of it spare
£3.05
missing 8 items
you'll pay £7.76 · 61% of it spare
Buy at
Aldi UK£14.20
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 313 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3.4 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 120 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 150 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned pumpkin puree
£0.59
need 340 gCucina Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
OcadoN/A
large eggs
£0.28/1 ea
need 2 itemsMerevale British Large Free Range Eggs 6 Pack 6 each£1.69closest match
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.50/1 ea£3.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 90 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
unsalted butter
£7.40/1kg
need 85 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 30 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£8.58

pumpkin pie spice
£7.49/1 ea
need 2 tspStandard£7.49
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

powdered sugar
£1.09/1kg
need 180 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.50
brown sugar
£3.00/1kg
need 150 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A