
Pumpkin Cinnamon Scrolls
Recipe from Krystle | the reality, not perfection. · original post
Soft, fluffy cinnamon rolls with pumpkin, cinnamon, and icing.
Ingredients
- warm milk120 g
- pumpkin purée — cooled120 g
- instant yeast2.25 tsp
- caster sugar50 g
- egg + 1 egg yolk1 ea
- melted butter — 4 tbsp75 g
- bread flour360 g
- cinnamon — 1 tsp2.5 g
- nutmeg — ½ tsp1.3 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- softened butter57 g
- brown sugar142 g
- cinnamon — 1 ½ tbsp15 g
- nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ginger0.25 tsp
- salt — a pinch0.4 g
- icing sugar and milk combination1 ea
Method
- Mix the warm milk, yeast and sugar. Sit for 5 minutes. Add the pumpkin, egg, egg yolk and melted butter.
- Add the flour, cinnamon, nutmeg and salt. Knead for 8–10 minutes until soft and slightly sticky. Add a little extra flour if needed.
- Cover and let rise until doubled in size.
- Roll into a rectangle, spread with butter and sprinkle over the cinnamon sugar mixture.
- Roll up, cut into 9 rolls and place in a lined baking dish. Let rise again for 1-1.5 hours.
- Bake at 180°C for 20–25 minutes, or until lightly golden.
- Spread with your favourite icing while warm. I used an icing sugar and milk combination.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £12.88 · 69% spare
£4.05
missing 4 items
Aldi UKBest choiceyou pay £9.55 · 66% spare
£3.29
missing 5 items
Asdayou pay £12.63 · 69% spare
£3.86
missing 5 items · £0.57 more
Tescoyou pay £18.76 · 46% spare
£10.12
missing 5 items · £6.83 more
Morrisonsyou pay £4.42 · 58% spare
£1.86
missing 10 items
£0.51a serve
from £0.51 a serve at Sainsbury's · 10 of 14 ingredients priced
About £4.61 of ingredients used for 9 serves.
£14.45 across 4 shops · 12 of 14 items priced · £0.44 more for bigger packs, 70% spare for later
£4.05
missing 4 items
you'll pay £12.88 · 69% of it spare
£3.29
missing 5 items
you'll pay £9.55 · 66% of it spare
£3.86
missing 5 items · £0.57 more
you'll pay £12.63 · 69% of it spare
£10.12
missing 5 items · £6.83 more
you'll pay £18.76 · 46% of it spare
£1.86
missing 10 items
you'll pay £4.42 · 58% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.52
instant yeast
£15.48/1kg
need 2.25 tspThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
caster sugar
£1.39/1kg
need 50 gThe Pantry Caster Sugar 1kg£1.39
Aldi UK£1.39/1kg£1.39·
Sainsbury's£2.60/1kg£1.30·
Asda£1.56/1kg£1.56·
Tesco£2.25/1kg£2.25·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
bread flour
£0.73/1kg
need 360 gThe Pantry Strong White Bread Flour 1.5kg£1.09
Aldi UK£0.73/1kg£1.09·
Sainsbury's£0.93/1kg£1.40·
Morrisons£1.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
cinnamon
£0.22/10g
need 17.5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
Tesco£6.99/1 ea£6.99·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 4.9 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury's£1.25/1kg£2.50·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
softened butter
£7.40/1kg
need 57 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.24

warm milk
£0.65/1L
need 120 gCreamfields Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Tesco£0.65/1L£0.65·
Sainsbury's£0.69/1L£0.69·
Aldi UK£6.53/1kg£0.49·
Asda£1.06/1L£1.20·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

pumpkin purée
£2.95/1kg
need 120 gTesco Tomato Puree 200G£0.59closest match
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.69

melted butter
£7.50/1kg
need 75 gCountry Life British Salted Block Butter 200g£1.50closest match
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ginger
£1.88/1kg
need 0.25 tspTaj Crushed Ginger 400g 100g£0.75closest match
Sainsbury's£1.88/1kg£0.75·
Aldi UK£0.20/100g£0.59·
Tesco£3.75/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Asda£3.70/1kg£1.85·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.00
egg + 1 egg yolk
£0.35/1 ea
need 1 itemBetter Eggs Richer Yolks 10 Mixed Weight Free Range Eggs 10 pack£3.50
Asda£0.35/1 ea£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
brown sugar
£3.00/1kg
need 142 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Not priced
- nutmeg · 2.6 g
- icing sugar and milk combination · 1 item