
Pumpkin Banana Muffins
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Soft, warmly spiced muffins that combine banana bread and pumpkin bread in one batter.
Ingredients
- all-purpose flour190 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- ground cinnamon — 1 tsp2.5 g
- ground ginger0.5 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- ground nutmeg — ¼ tsp0.6 g
- granulated sugar100 g
- light brown sugar110 g
- olive oil60 ml
- butter — melted and cooled slightly55 g
- eggs — at room temperature2 ea
- ripe bananas — mashed2 ea
- canned pumpkin puree120 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Spray a 12-count muffin tin with non-stick spray.
- In a medium bowl, whisk together the flour, baking soda, cinnamon, ginger, nutmeg and salt. Set aside.
- In a large bowl, combine the granulated sugar, brown sugar, olive oil, butter and eggs. Whisk for about 2 minutes, until smooth and well combined. Add the banana, pumpkin and vanilla and whisk until combined.
- Add the dry ingredients to the wet ingredients and fold together with a spatula until no streaks of flour remain. Fill each muffin cup about ¾ full and bake for 18–20 minutes, until a toothpick inserted in the center comes out clean.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 55 ml Olive oil instead of butter
- 14 g Ground flaxseed instead of eggs
Mix the flaxseed with 90 ml water and rest it 5 minutes before whisking it in with the oil; bake time is the same.
Dairy-free
- 55 ml Olive oil instead of butter
Nothing changes; whisk the extra oil in with the sugars and eggs.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £15.07 · 79% spare
£3.13
missing 2 items
Tescoyou pay £14.99 · 74% spare
£3.89
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £13.09 · 69% spare
£4.12
missing 4 items
Morrisonsyou pay £15.05 · 76% spare
£3.62
missing 5 items
Asdayou pay £10.75 · 74% spare
£2.84
missing 6 items
£0.25a serve
from £0.25 a serve at Aldi UK · 12 of 14 ingredients priced
About £2.98 of ingredients used for 12 serves.
£16.19 across 4 shops · 13 of 14 items priced · £3.50 more for bigger packs, 83% spare for later
£3.13
missing 2 items
you'll pay £15.07 · 79% of it spare
£3.89
missing 4 items
you'll pay £14.99 · 74% of it spare
£4.12
missing 4 items
you'll pay £13.09 · 69% of it spare
£3.62
missing 5 items
you'll pay £15.05 · 76% of it spare
£2.84
missing 6 items
you'll pay £10.75 · 74% of it spare
Buy at
Aldi UK£12.90
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 190 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 2.5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 100 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 60 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
butter
£7.40/1kg
need 55 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 2 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.95

ground ginger
£1.00
need 0.5 tspRajah Ground Ginger 85gclosest match
Morrisons£1.00·
Aldi UK£0.21/10g£0.65·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
Tesco£26.32/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

light brown sugar
£1.50
need 110 gBillington's Light Brown Soft Sugar 500gclosest matchreal special
Morrisons£1.50·
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.59

canned pumpkin puree
£2.95/1kg
need 120 gSainsbury's Standard£0.59closest match
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Aldi UK£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.75

ripe bananas
£0.12/1 ea
need 2 itemsTesco Small Bananas 6 Pack£0.75
Tesco£0.12/1 ea£0.75·
Aldi UK£0.16/1 ea£0.78·
Morrisons£0.78·
Asda£0.13/1 ea£0.88·
Sainsbury's£0.13/1 ea£1.05·
OcadoN/A
Not priced
- ground nutmeg · 0.6 g