
Prawn, Avocado and Lime Tacos
Recipe from Hannah Medellin · original post
A fresh, no-cook summer topping of diced prawns, tomato, avocado and jalapeño dressed in lime, piled onto toasted or fried tortillas.
Ingredients
- peeled and deveined prawns — diced500 g
- small red onion — diced1 ea
- large tomatoes — diced2 ea
- large avocado — diced1 ea
- jalapeno — seeds removed, diced1 ea
- limes — juiced2 ea
- hot sauce — to taste; 1 tsp5 ml
- tortillas — flour or corn, toasted or fried8 ea
Method
- Dice the prawns and mix them with the red onion, tomatoes, avocado and jalapeño.
- Squeeze the lime juice over the mixture, then season with hot sauce and salt to taste.
- Serve on toasted or fried tortillas.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Black Bean, Avocado and Lime Tacos
- 800 g Tinned black beans instead of peeled and deveined prawns
Rinse and drain the beans well and toss them with the rest; there is still no cooking.
Vegan
Black Bean, Avocado and Lime Tacos
- 800 g Tinned black beans instead of peeled and deveined prawns
Rinse and drain the beans well and toss them with the rest; there is still no cooking.
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of tortillas
Warm the corn tortillas in a dry pan for 30 seconds a side so they stay pliable.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £9.42 · 20% spare
£7.57
missing 3 items
Asdayou pay £15.28 · 18% spare
£12.57
missing 3 items · £5.00 more
Tescoyou pay £8.95 · 27% spare
£6.57
missing 4 items
Sainsbury's£11.77
missing 4 items
Morrisonsyou pay £2.45 · 31% spare
£1.70
missing 6 items
£1.89a serve
from £1.89 a serve at Aldi UK · 5 of 8 ingredients priced
About £7.57 of ingredients used for 4 serves.
£10.68 across 3 shops · 6 of 8 items priced · £1.31 more for bigger packs, 24% spare for later
£7.57
missing 3 items
you'll pay £9.42 · 20% of it spare
£12.57
missing 3 items · £5.00 more
you'll pay £15.28 · 18% of it spare
£6.57
missing 4 items
you'll pay £8.95 · 27% of it spare
£11.77
missing 4 items
£1.70
missing 6 items
you'll pay £2.45 · 31% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.08
peeled and deveined prawns
£10.76/1kg
need 500 g2 × The Fishmonger Frozen Deepwater Prawns 0.25kg£2.69
Aldi UK£10.76/1kg£2.69·
Tesco£11.36/1kg£1.50·
Sainsbury's£17.94/1kg£2.96·
Asda£20.00/1kg£4.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
limes
£0.23/1 pack
need 2 itemsNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
hot sauce
£3.67/1L
need 5 mlAsia Specialities Dark Soy Sauce 0.15L£0.55closest match
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.20

small red onion
£0.95/1kg
need 1 itemTesco Standard£0.20closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Asda£4.20/1kg£0.63·
Sainsbury's£5.33/1kg£0.80·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A

large avocado
£0.67/1 ea
need 1 itemTesco Standard£2.00
Tesco£0.67/1 ea£2.00·
Sainsbury's£0.69/1 ea£0.69·
Asda£0.74/1 ea£0.74·
Aldi UK£1.39/1 ea£1.39·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.40

large tomatoes
£2.80/1kg
need 2 itemsSainsbury's Standard£1.40closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£2.80/1kg£1.40·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- jalapeno · 1 item
- tortillas · 8 items