
Pork Stir Fry with Green Beans
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
A simplified version of the popular Szechuan dish Stir Fried Green Beans with Minced Pork. Same flavour punch but made with everyday ingredients. Has intense flavour so you won't miss the sauciness of usual stir fries. Mix it up with rice then eaten with a spoon - forget chopsticks! Don’t skip charring the beans, it's the defining feature of this stir frySpiciness: Mild. Similar - try the Japanese version of this dish, on RecipeTin Japan!
Ingredients
- green beans300 g
- pork mince220 g
- small onion — finely chopped0.5 ea
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- fresh ginger — finely chopped10 g
- peanut oil — 2 ½ tbsp50 ml
- dark soy sauce — 1 tbsp20 ml
- Shaoxing wine1 tbsp
- white sugar — 1 tsp4.3 g
- chilli garlic sauce1.5 tsp
- red chilli — sliced1 ea
Method
- Sauce - Mix Sauce ingredients in a bowl.
- Trim the stem end of the beans, then chop into 2 - 2.5cm / 4/5 - 1" pieces.
- Char Beans: Heat 1 1/2 tbsp oil in a heavy based skillet over high heat (I use cast iron) until smoking. Add beans, spread out to cover base. Leave for 1 minute. Quick stir, spread out, cook for 30 seconds. Stir, then leave for 30 seconds, then repeat once more (so 2 1/2 minutes in total cook time) until beans are charred but tender crisp (not withered and floppy). Remove into bowl.
- Sauté aromatics - Turn heat down to medium high, add 1 tbsp oil. Add onion, then garlic and ginger. Cook for 1 minute until edges of onion are golden.
- Cook pork - Turn heat back up to high. Add pork and cook, breaking it up as you go. Cook for 2 minutes until the pork is cooked through, then add Sauce. Cook for 30 seconds, then add beans and stir for another 30 seconds.
- Serve over rice. Garnish with slices of large red chilli (it's mild), entirely optional. To eat, mix the pork into the rice then eat it with a spoon - forget chopsticks for this one! (For a low carb, low cal option, try Cauliflower Rice)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Prawn Stir Fry with Green Beans
- 300 g Raw peeled prawns instead of pork mince
Chop the prawns roughly and stir-fry them for 1 to 2 minutes until just pink before adding the sauce, then finish as written.
Vegetarian
Tofu Stir Fry with Green Beans
- 220 g Firm tofu instead of pork mince
Press the tofu, crumble it and fry over high heat for 4 to 5 minutes until golden before adding the sauce, instead of the 2 minutes for pork.
Vegan
Tofu Stir Fry with Green Beans
- 220 g Firm tofu instead of pork mince
Press the tofu, crumble it and fry over high heat for 4 to 5 minutes until golden before adding the sauce, instead of the 2 minutes for pork.
Gluten-free
- 20 ml Tamari instead of dark soy sauce
- 15 ml Dry sherry instead of shaoxing wine
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £11.28 · 54% spare
£5.20
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £17.48 · 33% spare
£11.73
missing 3 items
Tescoyou pay £9.40 · 67% spare
£3.12
missing 4 items
Asdayou pay £7.74 · 59% spare
£3.20
missing 5 items
Morrisonsyou pay £9.10 · 72% spare
£2.55
missing 6 items
£2.75a serve
from £2.75 a serve at Aldi UK · 10 of 11 ingredients priced
About £5.50 of ingredients used for 2 serves.
£10.95 across 3 shops · all 11 items priced · £0.54 more for bigger packs, 53% spare for later
£5.20
missing 1 item
you'll pay £11.28 · 54% of it spare
£11.73
missing 3 items
you'll pay £17.48 · 33% of it spare
£3.12
missing 4 items
you'll pay £9.40 · 67% of it spare
£3.20
missing 5 items
you'll pay £7.74 · 59% of it spare
£2.55
missing 6 items
you'll pay £9.10 · 72% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.04
green beans
£1.19/1kg
need 300 gFour Seasons Whole Green Beans 1kg£1.19closest match
Aldi UK£1.19/1kg£1.19·
Morrisons£1.00·
Tesco£1.19/1kg£1.07·
Sainsbury's£1.19/1kg£1.07·
AsdaN/A·
OcadoN/A
small onion
£0.32/1 ea
need 0.5 itemsNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
peanut oil
£0.15/100ml
need 50 mlSolesta Sunflower Oil 1,000ml£1.45closest match
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
dark soy sauce
£3.67/1L
need 20 mlAsia Specialities Dark Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Shaoxing wine
£2.29/75 cl
need 1 tbspGrove Manor 75 cl£2.29closest match
Aldi UK£2.29/75 cl£2.29·
Sainsbury's£11.67/1L£8.75·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chilli garlic sauce
£1.11/1kg
need 1.5 tspEveryday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Asda£1.58/1kg£0.79·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red chilli
£8.46/1kg
need 1 itemNature's Pick Red Chillies 1kg£0.55 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£8.46/1kg£0.55·
Asda£8.83/1kg£0.53·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.16
pork mince
£4.22/1kg
need 220 gAsda Succulent Lean Pork Mince 5% Fat 500g£2.11closest matchreal special
Asda£4.22/1kg£2.11·
Aldi UK£4.50/1kg£2.25·
Tesco£4.80/1kg£2.40·
Sainsbury's£4.90/1kg£2.45·
Morrisons£2.50·
OcadoN/A
fresh ginger
£5.00/1kg
need 10 gAsda Standard£0.05
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.75

white sugar
£1.50/1kg
need 4.3 gSainsbury's White Granulated Sugar 500g£0.75
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A