
Pissaladière
Recipe from SARAH TODD · original post
Sweet, jammy slow-cooked onions piled onto buttery puff pastry with salty anchovies and olives.
Ingredients
- large brown onions — thinly sliced6 ea
- olive oil — 3 tbsp60 ml
- fresh thyme — plus extra to finish3 sprig
- bay leaves2 ea
- puff pastry — all-butter1 sheets
- canned anchovy fillets45 g
- kalamata olives50 g
Method
- Cook the onions slowly with the olive oil, thyme, bay leaves and a pinch of salt until golden and jammy.
- Pile the onions onto the raw puff pastry, arrange the anchovies in a diamond pattern and pop an olive into each diamond.
- Bake at 200°C for 20–25 minutes until puffed and crispy.
- Finish with fresh thyme and black pepper.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 30 g Capers instead of canned anchovy fillets
Scatter the capers over the onions with the olives; baking time is unchanged.
Vegan
- 180 g Vegan puff pastry instead of puff pastry
- 30 g Capers instead of canned anchovy fillets
Scatter the capers over the onions with the olives; baking time is unchanged.
Dairy-free
- 180 g Dairy-free puff pastry instead of puff pastry
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £11.24 · 57% spare
£4.81
missing 2 items
Tescoyou pay £10.10 · 23% spare
£7.74
missing 2 items · £2.93 more
Morrisonsyou pay £7.70 · 31% spare
£5.34
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £4.35 · 67% spare
£1.43
missing 4 items
Asdayou pay £5.83 · 36% spare
£3.76
missing 4 items
£1.15a serve
from £1.15 a serve at Aldi UK · 5 of 7 ingredients priced
About £4.59 of ingredients used for 4 serves.
£14.67 across 3 shops · all 7 items priced · £2.56 more for bigger packs, 48% spare for later
£4.81
missing 2 items
you'll pay £11.24 · 57% of it spare
£7.74
missing 2 items · £2.93 more
you'll pay £10.10 · 23% of it spare
£5.34
missing 3 items
you'll pay £7.70 · 31% of it spare
£1.43
missing 4 items
you'll pay £4.35 · 67% of it spare
£3.76
missing 4 items
you'll pay £5.83 · 36% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.37
large brown onions
£0.32/1 ea
need 6 items2 × Nature's Pick Large Brown Onions 3 each£0.95
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 60 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
puff pastry
£3.09/1kg
need 1 itemThe Pantry Ready Rolled Puff Pastry 0.32kg£0.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£3.09/1kg£0.99·
Asda£3.75/1kg£1.20·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kalamata olives
£14.60/1kg
need 50 gSpecially Selected African Kalamata Olives 0.15kg£2.19closest match
Aldi UK£14.60/1kg£2.19·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.35

fresh thyme
£27.50/1kg
need 3 sprigSainsbury's Bunched Thyme 20g£0.55
Sainsbury's£27.50/1kg£0.55·
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Morrisons£0.70·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

bay leaves
£0.08/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£0.80closest match
Sainsbury's£0.08/1 ea£0.80·
Tesco£333.33/1kg£1.00·
Morrisons£2.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.95

canned anchovy fillets
£2.95
need 45 gTesco Finest Cantabrian Anchovy Fillets 100G 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Tesco£2.95·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A