
Pillowy Pumpkin Snickerdoodles
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
Pillowy soft pumpkin snickerdoodles! Tender and pumpkin-y cookies rolled in pumpkin spice + sugar = fall-filled perfection. Vegan, gluten-free, and just 30 minutes required!
Ingredients
- vegan butter — softened115 g
- coconut sugar120 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- canned pumpkin puree160 g
- gluten-free flour blend105 g
- almond flour135 g
- cornstarch40 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- pumpkin pie spice2.75 tsp
- sea salt — ¼ tsp1.5 g
- cane sugar50 g
Method
- Preheat oven to 350 degrees F (176 C) and line a baking sheet with parchment paper. Set aside.
- In a medium bowl, beat the softened butter, coconut sugar, and vanilla until pale and slightly fluffy. Add the pumpkin purée and beat again until well combined and fluffy.
- Add the remaining ingredients — gluten-free flour, almond flour, cornstarch (or arrowroot), baking powder, pumpkin pie spice, and salt — and beat on low until well combined.
- In a small bowl, make the topping by combining the cane sugar and pumpkin pie spice. Mix to evenly combine. Set nearby.
- Use a cookie scoop (like this one) or a tablespoon to measure out 1 ½ Tbsp amounts of dough to gently roll into balls. The dough will be very soft, so be gentle. Roll in the pumpkin spice/sugar topping and arrange on the parchment-lined baking sheet. Press down gently with the palm of your hand or a glass to flatten slightly.
- Bake cookies for 18-20 minutes, or until slightly spread and fluffy. Transfer cookies to a wire rack and, for best texture, let cool for 10 minutes before enjoying!
- Once cooled, store leftover cookies covered at room temperature for 2-3 days, or in the freezer for 1 month.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £10.46 · 35% spare
£6.83
missing 4 items
Tescoyou pay £14.02 · 36% spare
£9.04
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £4.99 · 64% spare
£1.80
missing 6 items
Asdayou pay £5.54 · 66% spare
£1.88
missing 6 items
Morrisonsyou pay £7.07 · 83% spare
£1.20
missing 7 items
£0.34a serve
from £0.34 a serve at Aldi UK · 7 of 11 ingredients priced
About £6.83 of ingredients used for 20 serves.
£20.45 across 3 shops · 10 of 11 items priced · £0.94 more for bigger packs, 30% spare for later
£6.83
missing 4 items
you'll pay £10.46 · 35% of it spare
£9.04
missing 5 items
you'll pay £14.02 · 36% of it spare
£1.80
missing 6 items
you'll pay £4.99 · 64% of it spare
£1.88
missing 6 items
you'll pay £5.54 · 66% of it spare
£1.20
missing 7 items
you'll pay £7.07 · 83% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.98
vegan butter
£7.40/1kg
need 115 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
gluten-free flour blend
£4.99/75 cl
need 105 gMimo Moutinho 75 cl£4.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£4.99/75 cl£4.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
almond flour
£0.47/1kg
need 135 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 9 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£9.17

coconut sugar
£1.09/1kg
need 120 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A

canned pumpkin puree
£2.95/1kg
need 160 gTesco Tomato Puree 200G£0.59
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Aldi UK£0.59·
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
OcadoN/A

pumpkin pie spice
£7.49/1 ea
need 2.75 tspStandard£7.49
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.30
sea salt
£4.00/1kg
need 1.5 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cane sugar
£3.00/1kg
need 50 gBillington's Light Brown Soft Natural Unrefined Cane Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Sainsbury's£3.40/1kg£1.70·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- cornstarch · 40 g