Pesto & Feta Ravioli

Recipe from Krystle | the reality, not perfection. · original post

5 minute lunch that tastes like you put in way more effort than you actually did.

Serves 4 5 min
easyquickpastacheese
More from @feedwithkrystle

Ingredients

  • cheese ravioli4 ea
  • pesto50 g
  • reserved pasta water — ½ cup125 ml
  • feta100 g
  • salt1 ea

Method

  1. Cook your ravioli in salted water according to the packet instructions. Before draining, reserve 1/2 cup of the pasta water.
  2. Mix the pesto with the reserved pasta water, then toss through the cooked ravioli.
  3. Finish with plenty of crumbled feta and a little salt.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £3.23 · 46% spare

    £1.73

    missing 1 item

  • Sainsbury's

    you pay £5.89 · 25% spare

    £4.40

    missing 1 item · £2.67 more

  • Morrisons

    you pay £0.89 · 74% spare

    £0.23

    missing 3 items

  • Asda

    £0.80

    missing 3 items

  • Tesco

    £2.20

    missing 3 items

£0.43a serve

from £0.43 a serve at Aldi UK · 3 of 4 ingredients priced

About £1.73 of ingredients used for 4 serves.

£3.23 across 1 shop · 3 of 4 items priced

Aldi UKBest choice

£1.73

missing 1 item

you'll pay £3.23 · 46% of it spare

Sainsbury's

£4.40

missing 1 item · £2.67 more

you'll pay £5.89 · 25% of it spare

Morrisons

£0.23

missing 3 items

you'll pay £0.89 · 74% of it spare

Asda

£0.80

missing 3 items

Tesco

£2.20

missing 3 items

Buy at Aldi UK£3.23

pesto

£4.68/1kg

need 50 gCucina Basil Pesto 0.19kg£0.89

Aldi UKAldi UK£4.68/1kg£0.89·Sainsbury'sSainsbury's£4.68/1kg£0.89·MorrisonsMorrisons£0.89·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

feta

£8.45/1kg

need 100 gEmporium Greek Feta 0.2kg£1.69

Aldi UKAldi UK£8.45/1kg£1.69·Sainsbury'sSainsbury's£16.67/1kg£2.50·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 1 itemReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury's£1.25/1kg£2.50·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • cheese ravioli · 4 items